avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Activitate fanady

Activitate fanady

Răspuns la discuția carte de munca
BUCURESTI


Cornel Vasile a scris:

Din ce județ?

Răspuns la discuția carte de munca
Buna ziua.
Sora mea a lucrat l a Cooperativa Arta populara la covoare persane.
A lucrat din 1978-1991 apoi a plecat in America, acum ar vrea sa depuna dosarul pentru pensie dar nu mai gasim sediul actual al Copperativei Arta populara.
Ne puteti ajuta cu vreo informatie referitoare la noua adresa sau vreun numar de telefon?
Va multumim.
OK, va multumesc.
Buna ziua.
As vrea sa cumpar 2 ani de vechime de la Casa de Pensii.
Acum lucrez la STB-SA si as vrea sa stiu daca acesti 2 ani se pot aduna la anii de vechime pentru calculul sporului de vechime.
Va multumesc.
Discuție PENSIE PILON 2
Buna ziua.
As vrea sa va intreb, contribuind la Pilonul 2 de pensii, cand voi atinge varsta de pensionare, voi incasa mai putini bani de la Pilonul 1 de pensii decat daca nu as fi contribuit la Pilonul 2?
Va multumesc.
Buna ziua.
As vrea sa stiu daca termenul pentru legea 186/2016 s-a prelungit.
Stiam ca termenul limita este 27 aprilie 2017.
Va multumesc.
Buna ziua.
Sora mea este cetatean roman cu dubla cetatenie ( romana si americana), locuiete in Statele Unite,
Nu a mai venit in Romania de 5 ani,iar documentele romanesti ( buletin si pasaport ) i-au expirat.
Daca imi trimite copie dupa pasaportul american si o procura pe care eu o voi traduce si legaliza, ii pot cumpara "vechime" pentru pensie pentru ultimii 5 ani?
Mentionez ca ea a plecat din Romania in anul 1992, iar la vremea respectiva avea 14 ani in campul muncii ( fiind sub termenul minim de 15 ani nu beneficiaza de pensie).
Va multumesc.
Discuție VECHIME MUNCA
Buna ziua.
Am fost asociat unic si administrator la o societate comerciala.

1. In perioada 01.01.1995 am încheiat un contract de asigurat la I.T.M. Bucuresti care a incetat la data de 01.05.2000 conf. O.U.G. nr. 41/2000.
2. Incepand cu data de 01.04.2001 am incheiat un contract de asigurari sociale de stat la Casa de Pensii a Municipiului Bucuresti conform Legii nr. 19/2000. Acest contract a incetat la data de 01.07.2010.

Stiu ca, conform art. 16 alin. (4) Codului Muncii din 2003 si reactualizat in 2017, vechimea in munca este acea perioada in care salariatul a prestat munca in temeiul unui contract individual de munca.
Dar incepand cu data de 1 aprilie 2001, vechimea in munca recunoscuta pentru stabilirea pensiilor a fost inlocuita cu notiunea de „stagiu de cotizare”.
Conform legii nr.19 din 17 martie 2000, privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale:
Art. 5. - (1) În sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
IV. persoanele care realizează un venit brut pe an calendaristic, echivalent cu cel puţin 3 salarii medii brute pe economie, şi care se află în una dintre situaţiile următoare:
a) asociat unic, asociaţi, comanditari sau acţionari;
b) administratori sau manageri care au încheiat contract de administrare sau de management;
Mentionez ca am facut aceste contracte deoarece la vremea respectiva cand am mers la Camera de Munca, mi s-a spus ca legea nu imi permitea sa am C.I.M ca asociat unic (un asociat unic nu se putea angaja singur ..., trebuiau 2 asociati care se angajau unul pe celalalt . Ca asociat unic nu pot semna C.I.M. si ca angajat si ca angajator )
Va rog sa-mi comunicati daca perioada 01.01.1995 – 2003 ( cand apare Codul Muncii in care se face distictia intre vechime in munca si stagiu de cotizare ), este considerata vechime in munca.
Va multumesc.
Buna ziua.
Am avut un CIM timp de 2 ani si lucram 4 ore/zi.
As vrea sa va intreb ce perioada de vechime in munca am pentru cei 2 ani lucrati.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Vechime in campul muncii
La data la care fac referire pentru cele doua perioade , in momentul in care am fost la I.T.M. mi s-a spus ca pentru ASOCIAT UNIC legea nu permitea decat aceasta forma de contract. Nu am ales sa fac eu acest tip de contract ca ar fi mai putine costuri sau mai putine acte de depus, ci pur si simplu mi s-a spus ca am 2 optiuni, anume fie fac contrat de asigurat fie nu fac nimic.
Art.16 alin.3.la care faceti referire este din C.mun. din anul 2010.Va rog sa ma corectati daca gresesc.
Daca ma puteti ajuta, daca pot gasi in legislatie ce se imtampla cu perioadele dinainte de anul 2010.
Mentionez ca aceste perioade sunt trecute in Cartea de Munca.
Va multumesc.