avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate titi2013

Activitate titi2013

Pensie anticipata.
Buna ziua. Sunt nascut in Iunie 1963 ( 61 ani ). Conform datelor primite de la CNPP,, am 33 ani+9 luni+1 zi, vechime. ( cotizare) Separat, cu documente, (Casa de asigurari din Israel) mai am 41 luni ( 3 ani+5 luni+o zile) lucrate in Israel, dar cu specificatia de asigurat numai in cazul accidentelor de munca. Pot iesi anticipat ( cand ? ) la pensie, cu sau fara penalizari ? Perioada lucrata in Israel, se ia in calcul ?
Pensie anticipata.
Buna ziua. Sunt nascut in Iunie 1963 ( 61 ani ). Conform datelor primite de la CNPP,, am 33+9+1 vechime. Separat, cu documente, mai am 41 luni ( 3+4+o ) lucrate in Israel, dar cu specificatia de asigurat numai in cazul accidentelor de munca. Pot iesi anticipat ( cand ? ) la pensie, cu sau fara penalizari ? Perioada lucrata in Israel, se ia in calcul ?
Peste 6-7 luni vreau sa ies la pensie anticipat.Drept urmare m-am apucat sa fac rost de acte ,adeverinte pe unde am lucrat. Intre timp mi-am facut si cont online la casa de pensii si pot urmarii toata cartea de munca de acasa. Lucrez la aceiasi firma din 01.01.2005 pana in prezent. Analizand CM online am vazut unele probleme care nu corespund .
1 . Conform CM am lucrat tot anul 2005 ,dar angajatorul nu mi-a platit
contributia la pensie decat pentru 2 luni.
2. Pe CM. este intrerupt Contractul Munca doar o data timp de 2 luni,
dar contributia la pensie este pe 4 ani redusa. Ori 10 luni , ori 11 , ori 9
luni, in ani diferiti
Mentionez ca nu am stiut de aceste modificari decat acum cand am urmarit CM. Nu am stat niciodata suspendat sau in somaj . Doar in Concediul de Odihna. Este corect sa se intample asa fara sa fiu anuntat ? Cum si cine plateste restul de bani care nu au fost achitati ? Ce se poate face in acest caz, eu fiind prejudiciat cu plata pentru pensie pe aproximativ 2 ani.
MULTUMESC , ASTEPT RASPUNS.
DIVORT, FARA HOTARARE DEFINITIVA. Din anumite motive ,eu si sotia mea am hotarat sa divortam in 2004. La ultima infatisare nu ne-am prezentat cand trebuia ridicata hotararea definitiva. Nici azi nu am ridicat nici eu nici sotia hotararea definitiva. Certificat de casatorie nu mai avem pentru ca l-au oprit pentru anulare. In fapt noi am locuit si trait impreuna toti acesti ani. Acum vrem sa ne facem buletine, sora mea ne ia in spatiu, noi 2 avand buletine provizorii cu acelasi nume. La evidenta populatie ne trebuie certificatul de casatorie? Sau hotararea definitiva de divort ? Nu avem nici unul nici altul. Dar anexa 65 privind declaratie de renuntare la divort . a evidentei populatiei? Care este ordine de urmat ? Ne poate lua in spatiu fara aceste acte ? Ulterior le vom obtine, dar ne trebuie urgent buletine.
Răspuns la discuția Fara buletin (lipsa act spatiu)
Atunci pe C.I. provizorie de ce se trece ultima adresa, daca persoana nu mai sta acolo? Sau pur si simplu sta prin canale sau pe unde apuca . Ce adresa se trece in C.I provizorie ? Aratati-mi si mie o C.I provizorie in care sa nu fie trecuta adresa .
Stiti cati agenti ai aceluiasi magazin intra in spatiul de cumparaturi si apoi ies pe la case sau pe la intrare si nimeni nu-i controleaza? Da eu am ,, FURAT ,, 1 kg de zahar pe care agentul trebuie să-l justifice pe care l-a luat el când a intrat în acel spațiu. Dar totuși este de lăudat idea că achit produsele în valoare de 300-400 lei și FUR o ciocolată de 2 lei
Fiica mea, in urma divortului a obtinut custodie comuna asupra copilului ( 4 ani), cu drepturile tatalui cei revin conform deciziei, printre care si luarea minorului de la mama in prima jumatate de vacante. Acum 5 luni a intentat proces de obtinerea custodiei unice asupra minorului, procesul fiind in desfasurare, avand o prima infatisare. Intrebarea mea este : Mai are tatal dreptul stabilit prin decizie atata timp cat procesul se afla pe rol ? Daca nu vreau sa-i dau copilul cum scrie in decizie, ce se poate intampla? Multumesc si astept un raspuns urgent.
Nu,nu a iesit copilul din tara.Este la Severin.Tatal azi la ora 10(28.01.2018) a ajuns in UK.Copilul acum sta cu bunica si strabunica din partea tatalui.Ieri intr-o discutie telefonica s-a hotarat ca bunica din partea mamei sa se duca si sa-l ia.In jurul orei 21 a ajuns acolo si dupa un scandal produs de cealalta bunica si tatal la telefon a trebuit sa plece fara el deoarece copilul a inceput sa planga exprimandu-si dorinta sa vina la noi dar pentru al linisti l-a lasat acolo ,Tot ieri tatal a inaintat proces pentru acordarea custodiei unice invocand parasirea de domiciliu al mamei precum si multe alte aberatii.Noi avem dovezi,acte, fotografii si martori ca copilul de la 8 luni a stat la noi si l-am ingrijit.Nu stiu daca in 4 ani tatal si rudele au stat cu el max.6 luni in tot acest timp cat au stat cu el iau facut toate voile iau cumparat cea vrut el a mancat cea vrut el iau facut toate poftele.Asa se educa un copil si se ingrijeste?Anul trecut inainte cu 2 saptamani de a se pune vacanta de iarna,bunica(tatalui) a venit din Italia de la fiica sa si si-a exprimat dorinta sa-l ia la ei.N-am comentat cu toate ca copilul a pierdut serbarea de anul nou,cadourile de la gradinita precum si o piesa de teatru in care era in rolul principal. Nu va spun de dezamagirea colegilor si a educatorelorA pierdut ce era mai frumos cu ocazia sarbatorilor de iarna.Pe data de 20 dec.a implinit 4 ani si iau facut ziua acolo.Curios a fost faptul ca in fotografiile trimise si postate pe FB singura persoana sub 50 ani era copilul.Asa se organizeaza ziua de nastere a unui nepot si mai ales unicul?L-au adus in ianuarie cand deja incepuse gradinita a apucat sa stea o saptamana dupa care a venit tatal si sub pretextul ca vrea sa plece cu el la munte i l-am dat.Gradinita incepuse deja.Deabia ieri dimineata (27.01.2018) am aflat ca el plecase spre UK si nu mai vrea sa ne dea copilul fiind dus la parintii sai.A specificat ca fiind baiat TREBUIE crescut de tata si nu de mama.Cum il creste el cand l-a parasit si a plecat de langa el?Cine va avea grija de el cand bunica lui va pleca la fiica ei iar in Italia din 2 in 2 luni,iar strabunica are peste 80 ani.Cum sa ne descurcam cu fratiorul lui de 2 ani (din cea dea 2 casatorie) care mereu intreaba de el si de ficare data cand il vede la telefon sau vreo fotografie spune ca vrea sa mearga la el? Ce este de facut? Voi cita si cateva randuri din CONVENTIA de divort care sunt niste mari aberatii intocmite de un notar(ita) probabil inteles cu tatal (?) Citez : CONVENTIE Intre subsemnatii CIOACA P.C.(tatal)domiciliat in sat M. com. B-O jud MEH. cnp..... si CIOACA A.F.(mama) domiciliata in sat M.com .B-O jud.MEH. cnp....cu ultima adresa comuna in sat,M com.B-O jud.MEH. in vederea constatarii divortului prin acord cu art.375 alin.2 s-a incheiat prezenta conventie in urmatoarele conditii: Dupa divort sa purtam numele de familie dupa cum urmeaza: sot CIOACA, sotie DRAGAN. Convenim ca ambii parinti sa exercite in comun autoritatea parinteasca fata de minorul CIOACA G.C.cnp ....Stabilim locuinta minorului dupa divort la mama acestuia CIOACA A.F. in sat M.com.B-O jud MEH. in imobilul propietatea lui CIOACA E.(strabunica). Tatal minorului CIOACA P.C. va pastra legaturile personale cu minorul putand zilnic fie sa-l viziteze la adresa de mai sus, fie sa-l ia de la domiciliul, iar in prima jumatate din vacantele scolare tatal minorului il va putea lua pe acesta de la domiciliu.Convenim sa contribuim in mod egal in natura sau dupa caz prin echivalent banesc la cheltuielile de crestere,educare,invatatura si pregatire profesionala a minorului.In acest sens convenim ca eu CIOACA P.C sa contribui cu ... lei pe luna suma pe care o voi plati lunar la data de 25 ale lunii iar contributia mea CIOACA A.F. inteleg sa fie efectuata in natura fiind echivalenta cu suma de ...lei lunar.Tehnoredactat azi 21.12.2015 la BIN Natasa Laura Cucu cu sediul in Drobeta Turnu Severin str. etc,etc. Acum urmeaza intrebarile: 1- Dupa divort mama isi reia numele purtat anterior DRAGAN A.F.,dar tot dupa divort locuinta minorului este stabilita la mama minorului CIOACA A.F. care legal nu mai exista in evienta populatie din romania ????? 2-Adresa fiind a tatalui (strabunica-care azi am aflat ca nu mai este propietara imobilului si a facut act de vanzare cumparare catre nepotul sau) putea sa-l viziteze zilnic.Nu inteleg ce inseamna ca putea sa il viziteze zilnic (doar locuiau in aceiasi casa) si sa il ia zilnic de la domiciliu (unde sa il duca? Poate pe strada sau la magazin sau la locul de joaca sau unde se ducea tatal caci la acea varsta copilul nu era inscris in vreo unitate de invatamant). Nu au respectat temenul nici atunci cand scrie negru pe alb in prima jumatate din vacante. Daca respectam ce scrie in aceasta conventie inseamna ca putea doar sa-l ia NU SI SA IL ADUCA.Pentru acesti oameni nu conteaza ca copilul este la gradinita se simte foarte bine acolo este respectat si este unul din copiii foarte apreciat de cele 2 educatoare fiind considerat un copil foarte capabil si inteligent. Pentru acesti oameni conteaza doar placerea si vointa lor, fiind unicul nepot/fiu il cred un obiect ca propietate lor de care dispun cand vor ,cum vor si la orice ora din zi sau noapte. Stau si ma intreb datorita cui a ajuns asa cum este ?Probabil datorita educatiei date de acestia in cele 6 luni de viata din cei 4 ani ai copilului. De fiecare data cand a fost plecat la parintii tatalui , cand revenea fratele sau cel mic ii sarea in brate si se bucura enorm la vederea lui, dar cel mare il respingea si ii spunea ca el nu este fratele lui si se purta urat cu el .Trebuia sa treaca vreo 2-3 zile de convingere si de vorbit cu el sa inteleaga ca nu este bine ce face. Isi revea si intelegea si singur isi cerea iertare ca a vorbit asa si ca a gresit.La intrebarile noastre cine la invatat sa spuna asa ceva spunea dezinvolt ca buni (bunica) ori muma(strabunica) Acum intrebarea finala . Ce putem face sa ne recuperam nepotul? Conventia de divort este valabila? Ce putem face acum cand stim ca tatal copilui este plecat la fel si mama lui precum si ca tatal are acum un imobil propietate personala iar mama nu are fiind doar luata in spatiu asa cum a fost si tatal la data casatorie si a divortului
Au divortat la notar in Severin
Buna ziua. Fiica noastra a fost casatorita legal, in urma casatoriei avand un copil (4 ani). Intre timp au divortat la notar in orasul Drobeta Turnu Severin,orasul sotului. Copilul a fost incredintat mamei cu custodie comuna, dar cu domiciliul ( mama si copilul ) la adresa sotului. Noi parintii fetei locuim in Craiova. Copilu a fost adus la noi si l-am crescut pana acum. Actualmente fiica noastra lucreaza in Italia iar fostul sot ( tatal copilului ) in Marea Britanie. In acesti ani de cate ori au dorit sa ia copilul, niciodata noi bunicii sa fiica noastra nu ne-am impotrivit, vorbind ca anumite lucruri legate de parintii lui sa fie discutate mai tarziu cand va intelege. Ei niciodata n-au inteles ca acest copil este la gradinita si l-au luat cand au vrut ei. Acum recent, tatal copilului a venit in tara si ne-a cerut sa-i dam copilul 2 saptamani, lucru pe care l-am si facut.Acum recent am aflat ca tatal s-a intors inapoi in Marea Britanie si in urma convorbiri telefonice ne-a spus ca copilul deacum incolo va ramane la el (parintii si strabunica sa) la Severin, ARE ACEST DREPT FARA INCUVINTAREA SAU INSTINTAREA NOASTRA SAU ACORDUL NOSTRU SAU AL FIICEI MELE ?