avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate valimasi

Activitate valimasi

Discuție Lamuriri
Sora sotiei mele a decedat.A fost casatorita peste 30 de ani,nu a avut copii.Aceasta a dobandit de la parintii sai, prin mostenire, in nume propriu, o suprafata de teren.Intrebarea este urmatoarea: sotul acesteia are drept de mostenire asupra terenului?Dar sotia mea si ceilalti frati (mai sunt inca 2) au drept de mostenire asupra terenului surorii lor?
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie; Am fost infectat cu Covid si am fost internat in spital.In a 13-a zi de internare,sufar o criza de pancreatita acuta,si sunt transferat din sectia de boli infectioase la ATI( dupa ce am facut 2 teste negative de covid),iar dupa trecerea crizei fac si o operatie de extirpare a colecistului.La externare primesc concediu medical pentru toata perioada plus inca 14 zile cu cod 01,ceea ce inseamna boala obisnuita,platit cu 75% de la sectia de chirurgie. Este corect? Nu este mentionat nicaieri ca am avut covid
Răspuns la discuția lamurire
Da,soțul traieste
Discuție lamurire
Sora sotiei mele a decedat.A fost casatorita peste 30 de ani,nu a avut copii.La data casatoriei,sotul avea o casa construita pe numele lui.Intrebarea este urmatoarea: sotia mea si ceilalti frati (mai sunt inca 2) au drept de mostenire asupra casei in care a locuit sora lor?
Buna ziua,in urma unei HCL,toate uscatoarele de rufe din exteriorul blocurilor au fost taiate de reprezentantii primarieie din orasul in care locuiesc.Punandu-se in apalicare aceasta HCL,ma vad intr-o situatie nu tocmai placuta - eu locuiesc la parter,nu am balcon si acum nu mai unde sa usuc rufele.Scara blocului are o camera cu destinatia uscatorie,dar aceasta este folosita de cativa locatari pentru a depozita diferite lucruri,nicidecum pentru a usca rufe.Intebarea mea este cum pot sa ii determin (legal) pe vecinii mei sa isi scoata lucrurile din uscatorie si sa o folosim pentru scopul initial,cel de a usca rufele?Mentionez ca la ultima sedinta a asociatiei de locatari care a avut ca scop aceasta problema,de pe scara mea au fost reprezentate doar 2 apartamente din 14,iar deciziile au ramas in coada de peste.
Discuție Lamuriri
Buna ziua,sunt proprietarul unui teren intravilan si am initiat procedura de introducere a curentului electric pe proprietate.Am obtinut toate avizele si autorizatiile necesare si am angajat o firma care sa execute lucrarea.Toate bune si frumoase,lucrarea s-a executat cu cablu subteran ingropat la 80-100cm pe lungime de 100m,dar m-am trezit ca un vecin m-a dat in judecata pentru i-am blocat accesul la utilitati (apa,canalizare,gaze). Mentionez ca toata lucrarea s-a facut de-a lungul caii de acces la proprietatea mea si doar am trecut prin fata proprietatii lui. Pentru utilitatile lui sunt mai multe variante tehnice,dar toate se intersecteaza cu cablul meu.Va rog sa ma sfatuiti ce pot sa fac .Multumesc
Buna ziua, in urma decesului matusii mele a ramas un apartament,care ,in urma dezbaterii succesiunii,a fost imartit astfel - 50% fratele decedatei si cate 25% eu si fratele meu(fii ai altui frate).Intrebarea mea este daca pot sa-mi vand procentele mostenite,avand in vedere ca nu ma inteleg cu ceilalti doi.Multumesc
Buna ziua,am o matusa care nu mai are alte rude in afara de un frate si de mine(nepot de frate) ,care a decedat.Fratele ei are drept la mostenire daca nu s-a ocupat deloc de ea? Nu exista testament sau alte acte. Doar eu am avut grija de ea.
Buna ziua, va prezint urmatoarea situatie: am o matusa,sora tatalui meu,vaduva,fara copii,care are doua proprietati imobiliare,una in Pitesti si alta in Bucuresti.Pentru proprietatea din Pitesti vrea sa imi faca act de donatie. Intrebarile sunt: 1 - daca acest act mai poate fi atacat in instanta de alti mostenitori ( mai are un frate in viata,iar eu mai am un frate)
2 - dupa semnarea actului de donatie(fara clauza de intretinere),cand pot trece proprietatea pe numele meu la primarie
3 - la proprietatea din Bucuresti mai am drept de mostenitor,daca nu face niciun act special?

Va multumesc pentru raspunnsuri
In anul 2007,la succesiunea apartamentului si a toatei averi a parintilor mei,a fost initiata o sulta in favoarea mea in valoare de 30000 lei,reprezentind partea care mi se cuvinea,
Acum,fratele meu doreste sa vinda apartamentul si imi contesta sulta
Ceea ce doresc sa aflu este daca aceasta sulta poate fi atacata si daca isi pastreaza valoarea,adica cei 30000 de lei
In cazul in care s-a subscris mai am vreo sansa sa-mi recuperez banii?