avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1307 soluții astăzi
Forum Activitate anc4

Activitate anc4

Am un Pfa pe care lucrez foarte mult online, de fapt doar online . incasez avansurile in cont bancar . As dori sa stiu cum sa imi inregistrez in contabilitate o factura emisa catre o firma ( Srl ) , daca aceasta a fost achitata din contul personal al clientului ... Multumesc
Buna ziua

sunt Pfa , cu activitate online, realizez comenzile pe baza de avans . As dori sa stiu , cum pot inregistra in contabilitate urmatoarea situatie
- in data de 1 primesc de la clientul X in cont un avans de 50 lei
- in data de 10, cand este finalizata comanda , trebuie expediata si achitat ramburs suma de 150 lei , comanda fiind expediata pe numele Y , ( la fel si factura). Cum pot inregistra avansul incasat pe un nume si comanda expediata pe alt nume? ( vorbind de acelasi client). Multumesc
Buna ziua
As avea nevoie de o indrumare cu privire la completarea RJIP . sunt PFA neplatitoare de tva cu activitate comert online . Am facut o achizitie de marfa din Germania pe care am platit-o in avans din contul bancar. Intrebarea mea este , ce trebuie sa inregistrez in registru , factura in euro primita de la furnizor in momentul in care marfa va ajunge sau extrasul de cont care dovedeste plata ... multumesc
Buna ziua as dori sa ma autorizez ca pfa pe comertul online de produse cosmetice , produse cosmetice cum ar fi: geluri uv, ustensile manichiura, accesorii unghii, truse farduri, fonduri de ten , in principiu produse cosmetice si ustensile/accesorii . Activitatea mea s-ar desfasura acasa , marfa ar fi putina pt inceput si comercializata online . Inrebarea mea este daca , pt autorizarea ca pfa sau desfasurarea acestei activitati este nevoie de un curs de igiena ? Multumesc anticipat
Buna ziua
doresc sa imi infiintez un pfa cu activitate principala 4791 ( comert online ), iar ca activitati secundare
4775 comert cu amanuntul al produselor cosmetice si de parfumerie in magazine specializate
1413 fabricarea altor articole de imbracaminte
1419 faricarea altor articole de imbracaminte si accesorii
4771 comert cu amanuntul al imbracamintei in magazine specializate

practic doresc sa vand online produse cosmetice si haine ( haine care sunt realizate de mine pe baza comezilor online de la cliente)

Intrebarea mea este daca pt. codurile de fabricare haine este nevoie de diploma de specialitate ( cursuri de calificare in croitorie/design, etc)? Am disploma de economist. Diploma licenta in economia comertului turismului si serviciilor si diploma master in administrarea afacerilor regionale . Exista vreo corelatie intre codurile Caen si Cor?, adica de exemplu la 1413 si 1419 daca in COR exista fixa postului de croitor ( care necesita doar studii medii), pot sa ma folosesc de acest aspect si sa nu mi se ceara studii de specialitate in domeniu ? Multumesc
Buna ziua
Doresc sa imi infiintez un pfa cu cod caen principal 4791 ( comert online) , codurile secundare fiind 4775 (comert cu amanuntul a produselor cosmetice...) si un alt cod pt fabricarea hainelor si vinderea acestora ( hainele ar fi facute doar pe comanda). Pt aceste activitati, as folosi o masa ( 2m/80 cm) unde imi sunt masinile de cusut , un dulap unde as tine materialele si un dulap mai mic unde as tine produsele cosmetice. Intrebarea mea este daca la completarea contractului de comodat pot delimita spatiul care il voi utiliza ( de exemplu o suprafata de 10 m patrati) sau nu se delimiteaza , in acest caz impozitul pe apartament ar fi majorat ? ( nu doresc sa decontez nici un fel de cheltuieli) este nevoie de evaluarea ap? ( nu s-a efectuat evaluarea in ultimii 5 ani), apartamentul este pe numele mamei mele . Practic toata actrivitatea mea s-ar desfasura online , as folosi doar spatiul unde as coase si 2 dulapuri pt depozitate.... Multumesc#-o
Am diploma de master , in domeniul Administrarea Afacerilor regionale si diploma de licenta in Economia comertului turismului si serviciilor, banuiesc ca acestea sunt suficiente pt comert. Intrebarea mea este daca pt productia proprie de haine , pot utiliza aceste coduri sau e nevoie de vreo diploma de calificare pt design vestimentar ( as lua comenzile online, as face hainele si le-as expedia in tara la cliente)
Buna
Doresc sa imi infiintez un PFA care sa aiba ca obiect principal de activitate, comert electronic.As vrea sa am doua activitati diferite, vanzare online produse cosmetice (doresc sa fac achizitii intracomunitare de produse cosmetice din Germania) si vanzare online de haine. Hainele ar fi realizate de mine pe comanda si expediate in tara la cliente ... Intrebarea mea este daca pt. productia de imbracaminte, la infiintare PFA este nevoie de diploma care sa ateste calificarea in domeniu ? Mentionez ca am diploma doar de economist , nimic pe partea de design vestimentar ...Multumesc
Buna ziua
As dori sa stiu , in cazul unui PFA nou infiintat , cand pot beneficia de asigurarea medicala. Doresc sa imi infiintez un PFA la sfarsitul acestei luni, sau inceputul lunii martie si as dori sa stiu cand dobandesc calitatea de asigurat? (in momentul de fata nu sunt asigurata). Se beneficiaza de asigurare medicala din momentul inregistrarii PFAului ? Multumesc
Buna ziua
As dori sa stiu, daca ma poate ajuta cineva, in cazul in care fac o comanda din China, pe PFA (neplatitor de TVA), de produse de manichiura, in momentul in care imi ajunge coletul in tara, prin posta sau curier, ce documente trebuie sa prezint pentru a-l putea ridica?

In cazul in care aduc produse din China si din Germania (pfa neplatitor de tva, cu achizitii intracomunitare sub 10000 euro) este nevoie sa fiu inregistrata in ROI, sau e suficient nr. EORI?