avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 845 soluții astăzi
Forum Activitate aby68

Activitate aby68

am avut un accident,eu fiind la volan , in care nepotul sotului meu ,nepotul fiind minor,statea in dreapta mea in urma impactului si-a rupt mana,a fost internat 7 zile in care a fost operat,i s-au pus tije dupa care vor fi scoase ,nu sa depus plingere,nu au avut nici un fel de pretentie,,vreau sa stiu spitalizarea urmeaza sa o platesc eu?????multumesc mult
Am si eu o intrebare,sint necasatorita,am un apartament cumparat de mine,si sint de 5 luni intr-o relatie de concubinaj cu un barbat cu care locuiesc in apartamentul meu,el inca are pe buletin adresa apartamentului fostei sotii,eu daca ai fac mutatie pe adresa apartamentului meu,el in timp are vre-un drept asupra apartamentului,sau poate sa ma dea in judecata precum ca a stat la mine si banii lui au intrat in aceasta casa si sa il despagubesc,risc intr-un fel ?multumesc mult
prietenul meu are buletinul pe adresa veche unde a locuit cu fosta lui sotie,acum locuim amandoi in apartamentul cumparat de mine inainte de a fi cu el,ce risc as avea daca il iau in spatiu sa isi faca buletinul pe adresa apartamentului meu....multumesc mult
eu mi-am cumparat un apartament fiind necasatorita,urmeaza sa ma casatoresc vrea sa stiu viitorul meu sot ce drept are asupra apartamentului,multumesc mult
Am 47 de ani,sint necasatorita si am un apartament cumparat de mine,totodata sint intr-o relatie pe care vreau sa o legalizez adica sa ne luam starea civila.am cazut de comun acord sa imi dea jumatate din costul apartamentului si sa il trec si pe el pe contract,vreau sa stiu cum trebuie sa procedam ca sa fim amandoi pe contractul de vanzare cumparare a apartamentului,multumesc
de o luna m-am mutat cu prietenul meu impreuna la mine in apartament,eu am luat apartamentul nefiind casatorita cu el,inainte de a ne muta impreuna,apartamentul este complet utilat cu articole casnice si mobilier,este facut absolut tot in el,prietenul meu a venit doar cu hainele,,,,,vreau sa stiu peste ani de stat impreuna o sa aiba un drept asupra bunurilor sau a apartamentului???exista un act in care sa specific toate bunurile care imi apartin pana in momentul in care m-am mutat cu el,poate el cu timpul sa ma dea in judecata pt bunurile pe care le am???/
Răspuns la discuția Buna ziua
Multumesc mult pentru raspuns....as mai vrea sa stiu se poate face un act ceva in care sa specific ca toate bunurile din apartament au fost luate si factute in timp cat nu am fost cu el...exista un act anume????
Discuție Buna ziua
am si eu o nelamurire........mi-am cumparat un apartament pe numele meu, fiind necasatorita,de cateva saptamani m-am mutat cu prietenul meu impreuna in apartamentul meu,el nu a contribuit cu absolut nimic,a venit doar cu hainele si atat,la asociatie am hotarat sa il trec fara sa ai fac mutatie la mine,vreau sa stiu peste ani el are vreun drept asupra apartamentului????? multumesc mult
Discuție Buna seara
am si eu o mica neclaritate......mi-am pus apartamentul la vanzare,la mai multe agentii,una dintre ele mi-a adus un client cu prima casa,dar aceasta persoana vrea sa imprumute din banca cu 5 mii de euro mai mult decat valoarea apartamentului.meu.....spunandu-mi ca nu are sa imi dea cei 5% avans dar in schimb imi da doar 1 % sa platesc agentia si restul imi va da doar cand ridic banii din banca,plus sa oferit sa implateasca ea certificatul energetic ,in plus de asta agentia mi-a facut niste copii la contractul meu de vanzare -cumparare si la buletin...acte nu am semnat nimic....mi se poate intampla ceva daca mi-a facut copiile??/...va multumesc mult
Discuție buna seara
ce trebuie sa stiu cind vand un apartament fara agentie prin prima casa,ce riscuri pot aparea...multumesc mult