avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Activitate Ilenuta123

Activitate Ilenuta123

Buna ziua,dupa un proces de aproape 2 ani ,in final am castigat,judecatoria mi-a dat castig de cauza,sentinta este definitiva.Intrebare maqi trebuie sa actionez cumva? undeva ? sau pot solicita bancii returnarea sumei platite in plus?asa cum a stabilit Judecatoria?Multumesc.:
Buna ziua,in 2014 am actionat in justitie banca ptr.contractul in CHF,dupa procese in mai multe termene mi s-a acordat castig de cauza clauze abuzive,dar in raportul de expertiza s-a trecut eronat lei in loc de CHF,cum de altfel era de inteles,contractul fiind in CHF.Dupa mai multe modificari in dosar ,solicitare de rectificare a erorii nu a mai primit nimic concret.Puteti sa-mi dat un sfat,ce-i de facut ?De la data castigului cauzei 17 iulie 2015 si pana in prezent (aproape 3 luni)desi am facut demersuri cazul stagneaza.Pe portalul de justitie apar modificari cam la 2 saptamani fara o motivare in ce sens .
Buna ziua,daca nu am acte doveditoare ptr.investitiile facute intr-un apartament in timpul concubinajului,(concubinul a instrainat toate documantele,mai clar le-a furat) pot actiona pentru recuperarea cheltuielilor cu adeverintele de venituri salariale ale amandurora?
Buna seara,pot face o tranzactie(cumparare imoboil )cu banii ches la notar?
Buna ziua,am un proces cu o banca pentru un contract cu CFH ,mi s-a cerut calculul sumei considrate ca nefondate,platite bancii(comisioane ,clauze abuzive)dovedite prin contract.Mentionez ca ,calculul sumelor pretinse a fost facut de mine,deoarece sunt in domeniu.Pentru termenul curent(14.01.2015)in afara documentatiilor cerute pana acum s-a solicitat si taxa de expertiza.Este corecta solicitarea aceasta?
Buna ziua,in aceste zile cu temperaturi negative extreme am intampinat urmatoarea situatie: am o garsoniera in care nu locuiesc permanent,din cauza temperaturilor negative s-a spart o conducta de la instalatia de caldura din interiorul zidariei, (o consider ca fiind o defectiune ascunsa) producandu-se inundatii in mai multe garsoniere din apropierea mea.Mentionez ca nu am asigurare si nu stiu daca cei afectati au sa nu asigurari. Va rog mult sa-mi spuneti daca imi apartine culpa situatiei create.Mentionez ca aceasta garsoniera am primit-o in toamna lui 2014 in urma divortului,toate modficarile au fost facute de fostul sot,nu am fost in cunostinta de modul de lucru.
Discuție Taxe judiciare
Buna ziua,daca se poate va rog un sfat:la actionarea in instanta a fostului concubinului pentru a-mi restitui toate cheltuielile (valoarea investitiilor facute in apartamentul sau) pe perioada de concubinaj care a fost de 8 ani,care va fi suma de plata ca timbru judiciar la o valoare de 30.000 de lei?
Buna ziua,am o probleme putin mai veche,totusi sper intr-o rezolvare.In toamna anului 2006 am imprumutat 8000 de lei unui coleg de serviciu al fiicei mele,care isi cumparase un apartament si nu mai avea resurse financiare pentru a-si repara acoperisul care necesita reparatii urgente.Considerand ca este o persoana cunoscuta am depus banii in contul sau.Pana in momentul de fata nu am primit nici un ban inapoi.Pe parcurs el a devenit concubinul fiicei mele si astfel nu am mai insistat,dar dupa 8 ani de concubinaj s-au despartit.In cei 8 ani de concubinaj fiica mea l-a ajutat sa faca o renovare completa a apartamentului,ea avand salariu mai mult mare,iar la despartire nu vrea sa-i dea nimic din cheltuielile facute.Va rog daca se poate un sfat cum as putea recupera suma acordata de mine in calitate de creditor.
Buna ziua,daca sunteti amabili as dori un sfat:Acum 2 luni am incheiat la notar divortul si partajul dupa o casatorie de 9 ani.La notar copiii(un baiat de 6 ani si o fetita de 4 ani)mi-au fost incredintati mie mama lor, (bineinteles cu custodie comuna).Acum locuiesc impreuna cu cei doi copii la mama mea care mi-a donat apartamentul .NU AM STABILIT UN PROGRAM DE VIZITA PENTRU COPIII,am crezut ca ne vom intelege de comun acord in asa fel incat sa le fie copiilor cel mai bine.Acum imi dau seama ca am gresit ca am avut incredere in fostul sot,mai detaliat spun ca imi impune ca in fiecare zi sa duc copii la domiciliul lui de unde ii iau seara,la programul de sfarsit de saptamana sau vacante nu se pune problema de un program ,ci cum vrea el,cand are chef imi transmite ca vrea copiii,ii plimbam la buna lui alegere.Tinand cont ca in timpul casniciei eu nu am avut un cuvant de spus in acea casa,nici acum nu sunt luata in sema.Referitor la partaj ,am convenit cum a vrut el numai sa scap de acolo,acum imi dau seama de ce mare greseala am facut,solicitand mai mult aveam posibilitatea si eu sa le asigur copiilor mai multe,el are situatie financiara foarte buna fata de mine. Sper sa nu fie prea tarziu ca sa mai repar ceva,macar pentru programul copiilor pe care deja i-am cam bulversat.Cu mii de multumiri .
Buna ziua,va rog frumos daca se poate o lamurire: sunt posesoarea unei locuinte pe care vreau sa o cedez surorii mele prin contract de vanzare-cumparare,deoarece din cate stiu numai in acest caz nu mai are dreptul nimeni sa atace hotararea mea.Problema este ca sora mea nu are bani sa-mi achite contravaloarea acestei locuinte,in situatia asta pot face tranzactia??multumesc anticipat.