avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Activitate str8

Activitate str8

Buna.
Platesc lunar pensie alimentara si am si popriri pe salariu - credite.
Daca Pensia alimentara o achit personal, prin depunere in contul bancar deschis pe numele fiului, restul sumei ce poate fi poprita (astfel incat pensia + poprirea = 50% din salarul net) biroul salarizare va tine cont de suma ce o achit ca si pensie alimentara, astfel ca acestea cumulate sa reprezinte 1/2 din salariul net, sau trebuie sa mi se faca poprire pe salariu si suma ce reprezinta pensia alim.?
Multumesc !
Buna ziua.
Exista vreo incompatibilitate in cazul in care un economist birou control financiar de gestiune executa urmatoarele lucrari/actiuni:
1. intocmeste situatiile financiare ale societatii - societate cu capital de stat din subordinea Consiliului Local!;
2. intocmeste situatiile lunare, declaratiile catre ANAF;
3. face parte din comisiile de cercetare preliminara, fiind numita de catre managerul societatii, care-i este si amant (fiind si persoana din cauza caruia a divortat managerul general), si executand oridnele directorului economic (acesta fiind mai mult prin biroul acesteia, si ascunzandu-se dupa usa cand intra cineva)!
Multumesc anticipat!
Buna ziua.
Am depus la biroul de permise auto urmatoarele acte, in vederea redobandirii permisului de conducere, dar doamna nu a fost convinsa ca actele sunt complete. Seful care verifica fiind plecat in CO a ramas sa fiu contactat!
Acte depuse in original si copie:
1. cazier judiciar - fara antecedente penale;
2. copie CI;
3. Sentinta Penala nr. xxx, emisa de Judecatorie cu drept de apel in 10 zile de la pronuntare!!
!!! Aici apare nelamurirea!!!
Am facut apel, a fost respins ca nefondat, iar eu am primit urmatorul document:
4. Dispozitivul deciziei penale nr. yyy !!!( doamna nu intelege de ce nu am primit un document care sa se numeasca " SENTINTA PENALA" sau DECIZIE PENALA", si nu Dispozitivul Deciziei Penale!!!!!
Eu doresc sa ma lamuresc pana vine seful din CO!!
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Recuperare acte penale
Buna ziua.
Nu stiti daca in astfel de cauze la dosar poate sa existe si o copie a amenzii primite, pt. a o legaliza si pe acesta? Iar daca nu exista, eu originalul nu-l mai am, nu se mai poate obtine permisul pe acesta cale? Este obligatorie acesta chitanta? Eu daca spun ca nu am primit amenda se poate verifica?
Multumesc anticipat!
Buna seara./ziua.
Sunt in situatia in care doresc sa obtin permisul de conducere ctg. B.
Acesta a fost anulat pentru o infractiune la Codul rutier, condamnare cu suspendare, a trecut si termenul de incercare (a fost acum 11 ani).
Nu mai am actele in original ale Tribunalului sau Judecatoriei, si acum sunt stabilit in alt judet, mult mai departe!
Pentru a reobtine permisul si pt. a nu face scoala de soferi ca cei incepatori, am inteles de la permise auto ca-mi trebuie : in original Hotararea instantei, chitanta de amenda, cazierul pt.a face un dosar !
INTREBARE: Cum trebuie sa procedez pentru a obtine o copie autentificata (similar cu originalul) a acelei horarari emise acum 10 ani de aceea instanta?
Cum si cui trebuie sa ma adresez pt. acesta, si pt. anu merge pana in acel judet, pt. ca cred ca m-ar costa mai mult decat scoala de soferi toata traba asta?!
Nu exista si o alta modalitate prin care Politia sau Tribunalul din actualul meu municipiu sa faca demersurile (la solicitarea mea binenteles) pt. a recupera acele documente?
Va rog sa-mi spuneti care sunt demersurile si regulile in acesta speta!
Multumesc!
Buna ziua.
Care este procedura pentru solicitarea de intrare in insolventa ale unei pers. juridice, pentru neplata unor drepturi salariale castigate in instanta, de catre un fost angajat-persoana fizica?
Multumesc!
Discuție Invoire
Buna ziua.
Doresc sa stiu daca pentru numarul de ore in care trebuie sa fiu la tribunal (reclamant) in contradictoriu cu angajatorul meu (parat), trebuie sa-mi i-au bilet de voie (care se scad din orele/zilele de concediu odihna), sau se considera ca sunt ore platite (nu CO, invoire), adica in interesul serviciului?
Multumesc!
buna.
doresc sa stiu care este termenul legal in care angajatorul trebuie sa faca plata/ sa puna in aplicare o hat.jud. privind drepturi banesti castigate in instanta!
multumesc
Răspuns la discuția Sanctiunile disciplinare
Buna ziua. Cum pot motiva in instanta ca nu exista nici o ordine crescatoare, unitatea sustinand ca retrogradarea este urmatoarea dupa avertisment!! Adica cum sa argumentez convingator? Multumesc anticipat!
Buna seara si HRISTOS A INVIAT!
Va rog respectuos sa-mi spuneti daca CCMGU nr. 640 din 30.10.2009, la
nivel de unitati de producere, transport, distributie energie termica sau
electrica inregistrat la Ministerul Muncii sub nr. 640 din 30.10.2009
era in vigoare la data de 12.12.2014!La acesta data am formulat o cerere
de chemare in judecata, iar jurista societatii a spus ca CCMGU nr. 640
din 30.10.2009 nu mai era aplicabil la data de 12.12.2014!
Solicit acesta in calitate de membru de sindicat care doresc sa m-i se
acorde drepturi /diferente acordate cu ocazia sarbatorilor de paste, ziua
energeticianului si de craciun!Sarbatori fericite!
Cu stima, si doresc un
raspuns cat mai urgent fiind in litigiu cu societatea pe acesta
speta!
Numai bine!