avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Activitate andreyskysky

Activitate andreyskysky

buna ziua . va rog frumos sa-mi spuneti ce m-i se poate intampla in aceasta situatie - am ramas restant la factura Orange 500 ron iar eu nu am loc de munca deocamdata si nu pot achita facturile restante . m-i s-a pus in vedere ca daca pana azi nu platesc m-i se reziliaza contractul si voi plati pe langa penalitati si rezilierea . probabil se va cere in instanta executarea silita , dar eu nu detin nimic pe numele meu . ce m-i se poate intampla in aceasta situatie ? cati ani pot fi urmarit pt executarea silita ? care sant cele mai rele situatii pe care le pot intalnii pt neplata ? multumesc anticipat.
buna ziua . in 2009 in urma unui proces al salariatilor cu petromul , salariatii au avut castig de cauza si au primit drepturile salariale reprezentand prime de paste si craciun pt anii 2005 si 2006. este posibil ca dupa 5 ani de la castigarea acelui proces , Petromul sa dea in judecata salariatii si sa le ceara restituirea acelor bani cu dobanzile aferente ? multumesc in numele a sute de salariati .
buna ziua , in urma ramanerii definitive a unei hotarari judecatoresti ( partaj succesoral) , s-a hotarat ca reclamanta si paratul sa plateasca bugetului de stat niste bani , acesti bani reprezentand APJ cerut de ambele parti la inceputul procesului. cum trebue sa procedam , asteptam acasa vreo instiintare sau trebuie sa margem la taxe si impozite ? in cat timp se platesc acesti bani ?
Răspuns la discuția Renuntare (sau nu) la mostenire
Chiar daca tatal a facut testament fiicei din Ungaria , tot aveti dreptul la rezerva succesorala, adica jumatate din cat vi s-ar fi cuvenit ca fiu.
Eu consider ca este vorba de o avere destul de mare , iar aceasta se va mai inmulti prin afacerile tatalui . Sincer ca si sfat nu faceti nici un act deocamdata , cu atat mai mult nu puteti renunta la mostenire cat tatal este in viata .
Mult succes.

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.2 din Regulament ( nu este necesar sa folositi literele majuscule la editare).
Răspuns la discuția Comunicare hotarare recurs
DOMNULE AVOCAT DAN EU AM INCEPUT PROCESUL DUPA FEBR 2013 , S-A INCHEIAT IREVOCABIL LA TIBUNAL IN NOEMBRIE 2014 SI TOT NU AM PRIMIT HOTARAREA ACASA .
andreyskysky a scris:

Domnule avocat , avocatul meu trebuia sa-mi spuna ca pasivul din reconventionala trebuie inclus in tranzactie , chiar daca asupra lui nu tranzactionam.
Nefiind inclus in tranzactie i s-a permis partajarea lui in actualul dosar alaturi de un depozit de care eu nu am avut habar in momentul semnarii tranzactiei . Intrebarea la care va rog sa-mi dati un sfat este - ce articol pot invoca acum in actualul proces prin care sa rog instanta ca am fost inselat ? am scris in intampinare ca i-am lasat partea de apartament si masina cerandu-i doar 40 m teren al curtii mele , dar instanta tot nu a tinut cont . cum se mai face dreptate in acest caz ? va rog sa ma sfatuiti , eu tin cont de orice sfat . multumesc anticipat.

Autati-ma cu un sfst - in tarisoara noastra adevarul poate fi demonstrat ? Ce pot invoca sa fiu crezut ? Oare trebuie sa deschid alt dosar pt viclenie si rea credinta ? Multumesc pt intelegere.
Domnule avocat , avocatul meu trebuia sa-mi spuna ca pasivul din reconventionala trebuie inclus in tranzactie , chiar daca asupra lui nu tranzactionam.
Nefiind inclus in tranzactie i s-a permis partajarea lui in actualul dosar alaturi de un depozit de care eu nu am avut habar in momentul semnarii tranzactiei . Intrebarea la care va rog sa-mi dati un sfat este - ce articol pot invoca acum in actualul proces prin care sa rog instanta ca am fost inselat ? am scris in intampinare ca i-am lasat partea de apartament si masina cerandu-i doar 40 m teren al curtii mele , dar instanta tot nu a tinut cont . cum se mai face dreptate in acest caz ? va rog sa ma sfatuiti , eu tin cont de orice sfat . multumesc anticipat.
Discuție Amanare cauza
buna ziua . am avut termen pe 04.05.2015 iar urmatorul termen apare pe portal pe 08.06.2015 , dar la TIP SOLUTIE de la data din iunie apare- Amana cauza . este vb de vreo greseala sau instanta a observat ceva in neregula ?
Buna dimineata . Va spun in cateva cuvinte , sper sa ma intelegeti . Am dezbatut o succesiune finalizata cu o Tranzactie . Avocatul de la acea vreme nu m-a informat sa includem si pasivul (cheltuieli de inmormantare )in tranzactie , aceste cheltuieli regasindu-se in reconventionala de atunci. Prin semnarea Tranzactiei eu am fost mintita ca nu voi mai avea nici un fel de neplaceri , ca prin mentiunea stipulata in tranzactie si anume NU MAI AVEM NICI O PRETENTIE RECIPROCA s-a stins intregul litigiu . Partea adversa m-a dat in judecata in alt dosar cerand partajarea acelui pasiv , iar instanta de acum a permis partajarea acelui pasiv spunand ca instanta de atunci nu s-a pronuntat asupra lui . Ce trebuie sa mai fac pt a convinge instanta ca am fost practic mintit de avocatul meu caruia i-am dat 3000 ron pt o tranzactie incheiata la prima zi de sedinta ? Mentionez ca prin tranzactie i-am lasat paratei totul cerandu-i doar 40 m teren ce apartin curtii mele ? ajutati-ma cu sfaturi cum pot invoca ca am fost inselat , ce articol pot invoca ? Multumiri anticipate .
Discuție Lamurire
buna dimineata . ce inseamna -cu apel odata cu fondul ? pot face apel acum cat santem cu procesul pe fond . la ultima sedinta n-i s-a dat admitere in parte si in principiu . ce inseamna , iar la sfarsit -cu apel odata cu fondul . multumesc pt ajutor .