avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 941 soluții astăzi
Forum Activitate DraghiciAlin

Activitate DraghiciAlin

Buna ziua , am o intrebare legata de plafonul de acordare a ajutorului social pentru un student orfan de un parinte ce momentan primeste o indemnizatie de 520 de lei de la stat. Pe scurt studentul are posbilitatea angajarii la norma de 4 ore cu un salar de incadrare de 800 de ron , va mai beneficia de ajutor dupa angajare / care este plafonul pana la care studentul beneficiaza de indemnizatie de la stat .
Pe scurt speta mea suna in felul urmator , am o societate X care are magazin la parterul unui bloc si care isi face aprozionarile fara a avea spatiu special de descarcare masinile descarcand in zona de langa magazin , acolo este un spatiu public marcat ca parcare publica unde mereu se afla masini parcate , marfa e descarcata pe zona carosabila iar cei care descarca mereu isi iau amenzi pentru ca e semn de stationare interzisa , ca sa obtin un loc de parcare privat in zona respectiva am nevoie de aceeasi autorizatie ca o persoana fizica ? inseamnad sa completez o cerere standard dar pentru concesionarea unui loc de parcare , societatile cad sub incidenta altei legi avand statut de persoana juridica ? Va multumesc mult
Buna ziua , pe scurt problema mea este urmatoarea , societatea x vinde un spatiu ce are o constructie pe el , conform noului cod fiscal vanzarea este scutita de tva . Vanzarea a fost facuta in asa fel incat pretul vanzarii sa includa acel tva , cum tva ul nu se mai poate recupera exista solutii in asa fel incat contractul sa ramana asa? la pretul initial stabilit fara ca societatea care cumpara sa nu fie prejudiciata , momentan diferenta de tva pe care societatea urma sa si -o recupereze dupa vanzare ra #-o
Buna ziua , intrebarea mea este una relativ simpla , intre firma noastra si firma X s a incheiat un contract de prestari servicii (colectare deseuri) , dar contractul a fost incheiat de catre o persoana angajata a societatii care la calitate a trecut Administrator desi nu avea nici un fel de imputernicire in acest sens iar stampila pusa la semnarea contractului nu era stampila societatii ci o stampila folosita ca o anexa pentru anumite lucrari din zona respectiva (subiect putin cam neclar si pentru mine) , contractul a incetat de drept prin reziliere insa au ramas 3 luni neplatite . Datorita acestei restatnte am fost actionati in judecata , eu ma gandeam la faptul ca acel contract nu este valid , as putea invoca in intampinare faptul ca persoana cu care s-a incheiat contractul nu avea calitatea declarata ?
dupa cum spune si titlul , intrebarea mea este legata de procedura executarii silite mai exact atunci cand in cadrul ei , avalista bo nu are bunuri in patrimoniul sau iar firma emitenta este in procedura falimentului , exista un mod in afara de cererea infintarii popririi asupra avalistei de a recupera acei bani ? Atragerea raspunderii avalistei ?
Buna ziua as avea si eu o intrebare legata de obligatia de plata fata de mediu in momentul in care o firma producatoare de apa achizitioneaza de la alta firma producatoare de apa un produs finit cu eticheta primei firme si urmeaza a-l pune pe piata , mai exact se transfera automat obligatia de plata fata de mediu , facand referire in special la paletii pe care vine apa , conform legii 249 / 2015 nu mai stiu ce sa cred .Va multumesc .
Buna ziua , am o nelamurire , am participat la o licitatie unde criteriul ales a fost pretul cel mai mic , am fost declarat castigator cu pretul cel mai mic si apoi au aparut inca 2 ofertanti cu preturi mai mari ca cel oferit de mine . Este o eroare de sistem sau exista prevederi legale pentru asa ceva ?
Buna ziua , speta in cauza este una simpla

Clientul meu a prestat servicii pentru firma X . in baza carora s-a emis o factura in data de 05.2012 , in 08.10.2012 s-a emis o notifcare de plata pentru aceasa factura . firma X a achitat partial factura in data de 31.10.2012 si au mai ramas 800 de lei de plata . Intre timp directorii si prioritatiile firmei clientului s-au schimbat si a ramas uitata. In data de 30 10 2015 a fost emisa fata de debitoare un extras de cont pentru confirmarea debitului ramas de 800 de lei , firma X debitoare netrimitand nici un fel de raspuns .

Intrebarea mare , se mai poate face in acest caz ? Mai am vreo actiune asupra firmei x in baza facturii si a acelei confirmari de debit ? Faptul ca nu a raspuns la confimare reprezinta oarecum o confirmare tacita a debitului de 800 de ron ? Va multumesc.
cum adica daca nu a consumat alcool pana in prezent ?....
Eu ma refeream strict la aspectul alcolemiei , daca in sange iese peste limita legala admisa de 0.80 g/l desi in aerul expirat a fost 0 , politia isi continua ancheta ? accidentul a provocat persoanei vatamate doar o fractura de os ....