avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate Instalator

Activitate Instalator

Buna ziua !

Am primit de la Administratia Financiara de sector o somatie de plata a impozitului pe o masina pe care am cumparat-o in 1997. Masina are anul de fabricatie 1985.
In acest moment, habar nu am unde este acest autoturism, daca mai exista sau nu - eu am dat-o unui amic prin 1999, daca imi aduc bine aminte. Fara acte de vanzare - cumparare.De amic nu mai dau, nu stie nimeni / nimic de soarta lui.
Am luat legatura cu cei de la Rutiera, care au verificat in baza lor de date si au spus ca nu exista nici un fel de contraventie sau eveniment ( nu stiu daca au folosit chiar expresia asta ) pe numarul masinii si au spus ca nu o pot da in urmarire daca eu nu mai am nici un act al masinii, chiar daca sunt proprietarul de drept.
De fapt, eu voiam sa dau de actualul proprietar al masinii , sa pot face actele de vanzare cumparare - nu am alta intentie - si sa pot demonstra celor de la Finante ca nu mai sunt proprietarul masinii , deci sa nu platesc impozitul acuzat.Am inteles ca pot face dovada instrainarii autovehiculului si pe cale judecatoreasca , dar am impresia ca este o formula mai complicata.
Acum :
Avand in vedere ca masina implineste anul acesta 30 de ani, care este procedura ? Este radiata " din oficiu " , in mod automat ? In aceasta situatie, mai sunt obligat sa platesc impozitul ?
Si am mai inteles - dar poate ca nu am inteles / interpretat eu bine - ca daca Administratia Financiara nu depune diligente pentru recuperarea sumelor, intervine amnistia fiscala.Exista vreo portita de fentare a platii acestui nenorocit de impozit ?? Sunt de acord sa dau niste banuti, dar nu suma asta pe care o reclama Administratia Fiscala....
Cu multumiri anticipate.........

Răspuns la discuția Retinut pentru furt in Germania
Daca este la prima infractiune pe teritoriul Germaniei iar fapta de care este acuzat nu presupune un prejudiu consistent - una este sa furi dintr-un Aldi sau NP o sticla de vodka sau un televizor si alta sa furi dintr-un magazin de bijuterii 800 grame de pietre - , nu se intampla nimic. Depinde si de el, cum justifica fapta. Dar daca cineva va cere bani, este teapa.In mod normal, daca ar fi retinut, ar avea dreptul sa va dea telefon.
Răspuns la discuția 2 dosare penale
Offffffff.....Amice , NCP a intrat in vigoare in februarie 2014, parca...Tu cand ai calcat pe bec cu a doua infractiune , cea cu alcoolul ? Daca este inainte de 01.02.2014, ai o sansa. Mica, dar exista. Daca nu.......
Doamna Popescu , proprietara a unui apartament, inchiriaza acest apartament - fara forme legale/ CF - doamnei Ionescu , pentru o perioada de 6 luni.
Doamna Ionescu are un SRL - SRL Ionescu etc. Deoarece apartamentul inchiriat de la doamna Popescu nu are internet, televiziune si telefon , d-na Ionescu se duce la furnizorul de servicii internet, televiziune, telefonie din zona si solicita aceste servicii,in numele SRL Ionescu etc., pe adresa apartamentului inchiriat de la d-na Popescu.
Furnizorul semneaza contractul intre SC. Furnizor SRL si SRL Ionescu etc si incepe furnizarea serviciilor solicitate de catre d-na Ionescu.In fiecare luna, factura serviciilor furnizate este trimisa pe numele SRL Ionescu etc., iar aceasta achita contravaloarea facturii.
Dupa 6 luni, d-na Ionescu paraseste apartamentul inchiriat, dar fara a rezilia contractul de prestari servicii ( sau cum i-o spune ) intre SC Furnizor SRL si SRL Ionescu etc.Drept urmare, facturile continua sa vina pe adresa apartamentului d-nei Popescu, acestea nefiind onorate de catre noul chirias.Dupa o anumita perioada, SC Furnizor SRL incepe si trimite notificari in care avertizeaza ca daca nu isi recupereaza banii, paseaza responsabilitatea recuperarii creantelor / datoriilor catre o firma de recuperari.
In acest moment, d-na Popescu se deplaseaza la sediul SC Furnizor SRL si povesteste povestea :)))))))). Acolo este verificata, se constata ca nu exista nici o implicare a domniei sale in acest contract si i se comunica sa stea absolut linistita.
La aprox. 3 luni dupa aceasta discutie, d-na Popescu primeste - in nume personal, cu nume si prenume - o Somatie Repetata de Plata din partea SC. Recuperare SRL ( nume fictiv ) Departament Recuperare Amiabila , prin care este " instiintata", in termeni relativ duri, ca daca pana la o anume data nu plateste creanta conf. CPS xxxxxxx, se deschide actiune in instanta impotriva ei, i se pune sechestru pe bunuri, ii blocheaza cardul, etc.
Intrand in panica, d-na Popescu , o femeie corecta de altfel si care in cei 83 de ani ai ei nu a primit nici macar o amenda de circulatie, trimite un e-mail catre SC Recuperare SRL in care solicita sa i se puna la dispozitie , in format electronic , o fotocopie dupa contractul de prestari servicii incheiat intre ea si SC. Furnizor SRL. A solicitat acest lucru deoarece stia ca nu exista asa ceva si spera ca cei de la Recuperare SRL isi vor da seama de greseala. Tot in acel e-mail a mai cerut sa ii fie remis numele / functia / calitatea celui / celei care a semnat Somatia.
La 30 de zile dupa trimiterea e-mail-ului , nu numai ca SC Recuperare SRL nu a pus la dispozitia d-nei Popescu datele solicitate, dar a mai trimis o Somatie.
Si acum , intrebarea :

Faptele SC Recuperare SRL se pot incadra in una dintre infractiunile cuprinse in art. 206-208 , NCP ?
Este " full electric, cu trapa " ??

Vorba celor de mai sus, pare facatura.......Am inchiriat si eu masini - din Germania - , aveam in contract clauza pentru teritoriul tarii sau in exterior, in Europa.
Cererea se adreseaza directorului ANP.
Drumul parcurs de catre aceasta cerere este greoi , raspunsul ( pozitiv sau negativ ) poate veni si dupa 40-50 de zile.
Motivul solicitarii trebuie sa fie foarte bine intemeiat - ma indoiesc ca dorinta efectuarii studiilor liceale este suficient de intemeiata, avand in vedere ca orice penitenciar se afla inttr-o localitate sau in apropierea unei localitati care poate asigura efectuarea acestor studii.
Dar efectuarea studiilor depinde de anumite lucruri, nu este suficienta dorinta efectuarii studiilor.
Strict ca sugestie : incercati sa mutati ( prin procura ) domiciliul detinutului intr-o localitate in raza caruia se afla penitenciarul in care doriti sa se mute persoana incarcerata.Poate parea complicat, dar este o solutie care a dat rezultate.
Răspuns la discuția Evaziune fiscala
Daca aveti un domiciliul stabil - cunoscut de catre autoritati , daca de fiecare data cand ati fost citat v-ati prezentat la organele de urmarire penala, daca ati avut o atitudine de recunoastere a vinei si ati manifestat dorinta vizibila de recuperare a prejudiciului , daca v-ati asumat responsabilitatea faptei , daca ati constientizat gravitatea faptei ,etc . procurorul de caz poate dispune cercetarea dvs. in stare de libertate.
Sugestia mea este ca , pana in momentul in care aveti prima infatisare in fata instantei - adica in fata judecatorilor - sa achitati in totalitate prejudiciul acuzat. Chiar daca nu sunteti de acord cu suma sau chiar daca considerati ca nu sunteti de vina.
Faceti totul pentru a va duce spre minimul pedepsei - aceasta va exista. Evaziunea fiscala este considerata infractiune grava.
Răspuns la discuția Furt din magazin
Cand te prezinti la politie imbraca-te decent , fii respectuos , lasa sa razbata prin toti porii parerea de rau...

Politistii - de fapt, cam toti oamenii legii - sunt sensibili la chestii gen : " cu respect, daca imi permiteti ".....Chestie de adresare , cand vrei sa spui ceva. Sau : " cu tot respectul cuvenit, d-le..." , daca vrei sa nu fii de acord cu ceva.
Incearca sa repari raul facut.
Si fii cuminte, pe viitor .
Multumesc !

Cu stima.......
Răspuns la discuția Purtarea abuziva
Cum Dumnezeu l-a batut de l-a bagat in spital ? Unde era ? In vreun arest sau in penitenciar ?