avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Activitate l-boghian

Activitate l-boghian

Bună seara.Sunt căsătorită dar duc o viata grea bazata pe neînțelegeri,discuții,amenințări...
Am lucrat o perioada în străinătate la ingrijire batrani. As vrea sa stiu dacă cumpăr o garsoniera in caz de divorț exista o forma legala ca el sa nu aibe acces la garsoniera și sa fiu nevoita sa o împart cu el?
Multumesc pentru răspuns.
Buna ziua.Va roger sa imi dati un raspuns la următoarea situatie.In luna ianuarie anul curent,am semnat un contract de plecare munca in Germania la ingrijire batrani.Contract cu efectuare de prestație timp de 3 luni.Pe lângă acest contract am efectuat si un curs de inițiere în germana.,de o lună de zile.In luna martie ,nu sa mai plecat din cauza pandemiei.Acum am fost sunata de la agentie ori sa plec la munca ori sa fac o cerere de rezilierea si sa plătesc contractul de 1000 lei.Contractul este în limba poloneză-romana,adica agentia din țară.Intre timp ,în aceste luni,s-au intamplat multe.Mama mea bolnavă de 82 ani,iar eu deasemeni am documente medicale ca mi-a iesit un angiom la picior si fac tratament.Dumneavoastra ce mă sfătuiți?Multumesc.


Buna ziua.Acum opt ani in urma sotul a facut contract de cumparare-vanzare fiicei mele din prima casatorie cu habitatie viagera.Acum trei ani sotul a facut un credit in banca pentru un frigider si un aragaz.Intre timp a mai avut prostul obicei sa mai faca niste credite fara sa stiu ,in total 13000 lei care trebuie sa ii achite pana peste trei ani.Va rog sa imi spuneti daca creditul este pe numele sotului pe care il achita din pensie,in caz ca se intampla ceva cu el,prin absurd,creditul trebuie sa il achite fiica mea?va multumesc.
Buna ziua.Am fost casatorita.Am divortat si iar m-am casatorit cu acelasi barbat.In timpul divortului a trecut apartamentul confort redus pe numele fiicei mele din prima casatorie cu drept de habitatie viagera.Eu am 61 ani inca nu pensionara,sotul pensionar.Motiv<l acestui mesaj este ca duc o viata insuportabila bazata pe amenintari,injuraturi,santaj emotional...cu momente de depresie cand spune ca se spanzura si ca sa saturat de viata.Nu intentionez sa divortez dupa 30 ani de casatorie dar nici in casa al carei proprietar este fiica mea nu pot sa stau linistita.Se bazeaza ca are habitatie viagera si ca trebuie sa parasesc eu casa.Va rog sa imi aratati calea pe care sa o urmez.Multumesc.
Buna ziua.Am facut o asigurare unica la sanatate in data de iunie 2018.Mentionez ca nu am stiut rostul declaratiei unice,din moment ce nu am venituri de 4 ani.Am luat cuponul de pensie al sotului l-am lasat si nu stiu cum am facut declaratia pe numele meu.Am primit aceste zile o somatie de la Anaf sa achit suma de 1200.reprezentand contributia la sanatate pana in iunie 2019.Am varsta de 61 ani si sunt eleva la liceu.Va rog sa imi spuneti daca am vreo sansa sa fiu absolvita de la plata,si daca achit suma beneficiez la pensie de aceasta contributie?Multumesc.
Buna ziua.Am fost căsătorită,Am divorțat si iar m-am căsătorit cu același bărbat.In timpul divorțului a trecut apartamentul pe numele fiicei mele cu drept de habitatie viageră.Vreau sa plec din cauza neînțelegerilor. Vreau sa merg sa muncesc,încă nu am o pensie.Am varsta de 60 ani.Ma amenința că dacă plec închiriază apartamentul ca sa nu mai am dreptul sa ma întorc.Astept un raspuns de la d.voastra ca nu stiu ce sa fac.Multumesc.
BUna ziua.as dori sa ma informati daca in ultimul timp au aparut legi de anulare a contractelor de intretinere viagera in favoarea copiilor.Multumesc.
Buna ziua.In anul 2016 m-am recasatorit cu acelasi barbat de care am divortat in urma cu 16 ani.In anul 2012 se trecuse apartamentul pe numele fiicei mele cu clauza viagera.In acel contract se specifica ca este necasatorit...Intrebarea este ca trebuie sa facem la notar alt act de vanzare-cumparare sau ramane valabil asa cum este.Multumesc.
Discuție Plata amenda?
Buna ziua .Am primit doua amenzi pentru prestari servicii comerciale in Mamaia adica sub forma de subinchiriere cazare fara autorizatie.La prima amenda am facut o contestatie la judecatorie iar cea de a doua a venit la adresa de domiciliu,care ulterior am mers sa o achit.As dori sa intreb daca amenda este pe numele meu dar locuinta pe numele copilului ,in acest caz amenda nu devine nula?multumesc.
Răspuns la discuția Mai exista o solutie ?


Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Intai vedeti cum faceti partajul si iesirea din indiviziune.
Abia pe urma atacati acel contract daca are sens.

Tatal a devenit proprietar de mult timp....cu iesirea din indiviziune nu prea am inteles,va multumesc.