avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Activitate daneluta

Activitate daneluta

Sunt pensionara si m_am angajat intr_o Drogherie, detinand functia de farmacist sef.Autorizatia de funtionare este pe numele meu.Doresc sa demisionez din motive de presiune psihica.Ce ar trebui sa fac ca autorizatia sa fie anulata?Va multumesc frumos.
Da ,cred ca vi se pare ciudata intrebarea,dar nu stiti contextul in care intreb.In cazul dv.m as abtine.DA?
Chiar daca tatal fetei a decedat inaintea bunicului tot aceleasi drepturi are ?
Va rog sa ma lamuriti cine participa la mostenire in cazul meu.Am 2 fii .Unul dintre ei a decedat in 2012.A fost casatorit si are o fata.In anul 2018 a decedat sotul meu cu care avem impreuna un apartament situat in Bucuresti.Intrebarea mea este cine si in ce cota participa la mostenire.Va multumesc.
Discuție Ajutor!
Buna seara.Pentru ca de fiecare data cand am avut nevoie de un sfat competent mi-ati raspuns indraznesc din nou sa va solicit sfatul.Este vorba despre o succesiune in care un minor mosteneste pe tatal decedat.Mama copilului doreste dezbaterea in instanta amenintand ca daca nu primeste ce i s=a promis o sa solicite protectia copilului in instanta.Are protectia copilului competenta de a se implica in dezbaterea succesiunii sau primeste exact atat cat este legal?Multumesc mult!
Buna ziua.Am divortat de sotul meu in luna iulie si urmeaza stabilirea domiciliului minorului.Fostul sot este consumstor de substante interzise.Pot cere in instanta probe din care sa reiasa ca se drogheza?Adica daca se admit astfel de probe.Va multumesc.
Buna ziua.Socrul meu a decedat in luna februarie la varsta de 80 de ani.Ca si mostenitori ar fi sotia supravietuitoare un fiu si o nepoata de fiu.Succesiunea dupa parintii socrului decedat nu a fost facuta .Doresc sa stiu daca se poate deschide succesiunea dupa socru in conditiile in care dupa decesul parintilor lui nu s-a facut .va multumesc.
Buna ziua.Este vorba de o ordonanta prezidentiala incredintare minor.Am intentat actiune de divort si ordonanta presedintiala ptr incredintare minor.Am o fetita de 5 ani pe care am crescut-o aproape singura tatal fiind plecat in Anglia unde s-a ocupat printre altele cu consum de substante interzise.Tatal fetitei este foarte violent atat verbal cat si fizic eu avand si un certificat medico legal pentru violenta fizica.In luna ianuarie a venit cu un prieten a luat fetita cu forta si de atunci copilul nici nu vrea sa auda de mine si nici sa ma vada.Ieri am fost la procesul in cauza si judecatorul i-a incredintat fetita tatalui netinind seama de toate probele din dosar.S-a facut ancheta sociala eu locuind in Buc iar tatal fetitei cu mama sa in provincie.As dori sa fac apel la hotarirea instantei .Ce ma sfatuiti sa fac?Credeti ca la apel se va schimba hotarirea judecatorului?Ce argumente si probe sa aduc?Va scriu in speranta ca ma ve-ti ajuta.Din suflet va multumesc.
C.I.M a fost incheiat pe durata nederminata.
Buna seara.Am fost angajata din somaj la o societate dar dupa perioada de proba a dorit rezilierea contractului.Pot intra din nou in somaj?