avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Activitate craciun159

Activitate craciun159

Buna ziua
Doresc sa cumpar un apartament pe numele unui minor de 14 ani. Sunt divortat si Initial notarul mi-a zis ca imi trebuie imputernicire de curator de la autoritatea tutelara...ulterior mi-a zis ca nu se mai poate asa si ca
curtea constitutionala a hotarat ca numai instanta este aceea care imi poate permite...ce inseamna asta? cum trebuie procedat? multumesc
Discuție Divort amiabil
Buna ziua
Pentru un divort amiabil cu un copil de 13 ani care va ramane cu mine imi puteti spune va rog ce acte trebuie?
Multumesc..
buna ziua
Doresc sa cumpar un apartament pe numele unui copil care are 13 ani. cum s eprocedeaza? Multumesc mult
buna ziua
doresc sa achizitionez un apartament direct pe numele copilului care are 12 ani .Se poate si daca da in ce conditii.? daca trebuie sa apara tutorele in actul de vanzare cumparare apare si tutorelle ca proprietar?
buna ziua
locuiesc pe o strada de circa 50 m proprietatea primariei dar pe care aceasta nu a adus utilitati ( apa si gaz) Apa am introduso eu pt ca era mai ieftin. Despre gaze am vorbit cu primarul si i-am sugerat ca voi introduce eu gazele dar sa-mi faca reducere de impozit prin consiliu pana la amortizarea cheltuielilor. Mi-a zis ca nu are prevedere legala.Dar legal nuera sa introduca si aici gazele? doar este strada lor? Mentionez ca sunt singurul locatar de pe acea strada.
buna ziua
in urma unui divort amiabila tutela copilului se poate incredinta direct de notar esau este nevoie de o hotarare judecatoreasca.?
buna ziua
Vreau sa divortez pe cale amiabila ,Eu lucrez in Bucuresti soyia lucreaza in strainatate,Avem 2 copii ..o fata care face 18 ani in martie si o alta fata care face 11 ani, Din toamna vreau sa iau fetele cu mine in Bucuresti. Ele momentan stau cu mama mea.Se poate divorta amiabil la un notar in Bucuresti? Are loc vreo ancheta sociala in localitatea unde stau fetele ?deocamdata cu mama mea? Sotia este de acord inclusiv cu stabilirea domiciliului fetelor in Bucuresti?Multumesc
Buna ziua
am o cumnata care doreste sa cumpere o locuinta in bucuresti pe care ulterior sa mi/o inchirieze mie iar eu doresc sa/mi fac mutatie pe noua locatie Cum trebuie procedat legal in condițiile in care ea nu poate veni in tara , trebuie sa/mi faca procura sa cumpar apartamentul pe care ulterior sa mi/l inchiriez legal la fisc si unde ulterior sa.mi fac mutatie. Se poate ? Multumesc
asi dori sa stiu cum, unde si cat se plateste pentru un contract de inchiriere locuinta
cumnata mea care locuieste in stainatate vrea sa cumpere o locuinta in romania pe care sa mi/o inchirieze mie poate face o procura in acest sens ? este de ajuns o singura procura? adica daca imi face o procura sa o repreyint pentru cumpararea locuintei este legal sa o reprezint si la inchirierea ei catre mine?