avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate valdeval

Activitate valdeval

Răspuns la discuția Spor doctorat 50%
daca asa prevede legea puteti ori sa intrebati la Resurse Umane sau la conducerea inspectoratului, sau la Juridic de ce s-a dat cu intarziere ; poate ca e vb de vreo neglijenta, etc si atunci va luati retroactiv banii..poate nu se da in vacanta ( sporul ) ....nu am citit legea ; success !
dar ce scrie in contract ??? nu este prevazut ca daca va razganditi nu mai pimiti banii inapoi ? daca nu scrie, e f bine, poate reusiti sa negociati cu agentul imobiliar si cu persoana de la care ati vrut sa cumparati, sa ziceti ca nu mai puteti , poate intelege pe cale amiabila; success !
n-as crede. mai degraba pregatiti-va sa platiti din 2018; inainte de ordonanta 79/2017 Nu aveati de unde sa stiti ce va fi, eu zic ca ati respectat legea in vigoare atunci .
Răspuns la discuția Salariul brut
interesanta intrebare; acest lucruri s-au ntamplat si le-am observant de-a lungul intregii mele cariere , (dif salariale fff mari intre cei cu acelasi atributii si studii); acum e tardiv sa vad daca e sau nu legal, dar probabil un avocat specializat pe pr muca va poate ajuta ; succes !
Răspuns la discuția Minorul si legea
nu te speria, poti sa spui chiar tu la politie ca ai fost oarecumva jignita,ca esti speriata , dar asta dupa ce discuti cu parintii tai si ,doar daca te mai ameninta ; pe de alta parte, sterge de pe FB filmul cu cainele sau spune ca a fost salvat daca te mai intreaba cineva , iar vecinilor, NU le mai spune nimic , spune-le ca ai obs ca totul e Ok ; dar , ciudat, vecinul tau avea nr tau de telefon ?
Răspuns la discuția Ce se intampla ?
dar nu mai sunt supleati ? nici alte partide ?este o lege a administratiei publice locale, doar tangential am dat de ea, uitati-va acolo, poate scrie , sau , in mod cert stiu sefii partidului caruia I s-a epuizat lista, asa ca intrebati-i pe dansii cum faceti
Răspuns la discuția contract de munca
dar intrebati la Resurse Umane la firma unde ati luat concursul ; simpla curiozitate....persoana care ocupa temporar postul era bolnava cand ati dat examenul sau a participat si a picat sau nu a participat ?
la calcul pensie : daca acum se ia in calcul val salar brut angajat/val salar mediu brut economie, prin trasferul contributiilor la salariat vor creste atat venitul brut al angajatului , cat si venitul mediu brut pe economie; nu am facut niciun cacul dar raportul : noul salar brut angajat/noul salar mediu brut economie, pare a ramane constant , deci si punctele de pensie par a ramene aceleasi ; a calculat cineva ? multumesc
buna seara, psiholog clinician, absolvent master psihologie clinica 2017, atestat de libera practica, intocmit dosar pentru deschidere cabinet individual psy, amenajat spatiu, am urmatoare intrebare ref la contributii/taxe : tinand cont de faptul ca eu nu voi avea cum sa am un profit din primele luni de activitate, intrebarea este daca sa zicem deschid cabinetul la data de 1. februarie 2018, voi putea opta sa nu platesc CAS, resp CASS , la inceputul activitatii ? precizez ca sunt tanar absolvent, vreau sa imi fac profesia si nu am un alt loc de munca sau o alta sursa de venit ,multumesc
Răspuns la discuția Drept mostenire
dupa ce ati facut partajul si aveti- cum ati spus- certificatele de mostenitor in parti egale, mai trebuie sa va intabulati la OCPI