avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 977 soluții astăzi
Forum Activitate carmen.elena84

Activitate carmen.elena84

Buna seara !
Dorim sa facem succesiunea dupa bunici si am dori cateva raspunsuri.
Bunic + bunica ----- 3 copii.
Fiul 1= 1 copil
Fiul 2 = 2 copii
Fiul 3 = 4 copii
Bunicul = decedat 1995
Fiul 3 = decedat in 2004 (copiii nu au facut succesiunea dupa acesta)
Unul dintre copiii fiului 3 = decedat in 2016 (acesta are si un copil de 18 ani cu sindromul Down reprezentat legal de mama sa - nu s-a facut succesiunea dupa el)
Bunica = decedata in 2018 (fara succesiune)
Fiul 1= decedat in 2019 (fiica a facut succesiunea dupa tatal sau)
Fiul 2= decedat in 2022 (copiii nu au facut succesiunea dupa acesta)

1. Se poate rezolva succesiunea doar la notariat?
2. Ce documente sunt necesare?
3. Cum ar trebui impartita procentual, masa succesorala dupa bunici, in aceste cazuri?
4. In ce conditii mostenitorii care nu au facut succesiunea dupa tatal lor pot vinde, spre exemplu, un teren arabil? In afara succesiunii dupa bunici ar trebui sa mai faca si alte demersuri?
5. In cazul mostenitoarei care a facut succesiunea dupa tatal decedat, se mai fac si alte demersuri pentru a putea vinde un teren arabil?
5. In cazul copilului verisorului meu, (cel care are sindromul Down), exista conditii speciale de neinstrainare?

Multumesc !
Răspuns la discuția Succesiune
Bunica inainte, tatal dupa.

raluk0207 a scris:

Bunica si tatal dvs au decedat amandoi inaintea surorii bunicii?

Discuție Succesiune
Sora bunicii mele a decedat. A fost casatorita, sotul ei a decedat inaintea ei, nu au avut copii.
Eu si rudele ramase in viata vrem sa facem succesiunea. Bunica mea (sora defunctei) si tatal meu(nepotul de sora al defunctei) au decedat.
Dupa tata, eu si surorile mele nu am facut succesiunea.
Putem participa la succesiunea matusii fara succesiunea dupa tata sau trebuie neaparat sa avem succesiunea dupa tata, prima data?
Multumesc!
Răspuns la discuția Mostenire familie fara copii
Deci, nu frati...nepoti de la frati....sau alte rude...?
Ei nu au avut copii.
Am o situatie foarte delicata legata de o mostenire. Sunt mai multe detalii dar incep cu ce este dupa parerea mea cel mai important. Ambii soti sunt decedati dar in timpul vietii ei si-au facut testament unul, celuilalt, in caz de deces. Mai are cineva dreptul la mostenire dintre rudele lor? Va multumesc !
Tatal meu a decedat in luna aprilie. Am facut taxa de succesiune cu mama in luna iunie. Tata si mama aveau doua masini, dintre care una utilizata de mine, ambele inmatriculate pe numele lui. In urma succesiunii, am declarat autoturismele la fisc, cu cota care apartine fiecareia. Trebuie reinmatriculate dar pe numele uneia singure. Am fost la notar si am hotarat sa facem partaj si sa fie trecute pe numele meu pentru a le inmatricula tot pe numele meu. Ce pasi trebuie sa urmez dupa ce voi primi documentul de partaj, ce acte trebuie sa mai adaug, unde sa ma duc si ce plati urmeaza sa fac pentru a rezolva problema? Multumesc !
Buna ziua! Sunt angajata in sistemul de invatamant si momentan sunt in concediu pt cresterea copilului pana la 29 august Pe catedra pe care sunt titulara, se afla o profesoara suplinitor care in momentul in care ma voi intoarce la caredra, va trebuie sa paraseasca postul. Pentru a primi stimulent de insertie, eu va trebui sa ma intorc in luna mai la serviciu, astfel, ea nu va duce la sfarsit anul scolar si nici nu va putea avea concediul de odihna complet. Doresc sa gasesc o solutie prin care ea sa nu piarda concediul de odihna, inclusiv venit pentru lunile urmatoare venirii mele la post. Pot beneficia imediat dupa ccc, de concediu medical si de stimulentul de insertie sau ar trebui sa renunt la dreptul de a ma intoarce mai devreme la serviciu pt stimulent si sa revin astfel, la post in august? Doresc sa nu piarda nici suplinitoarea respectiva, continuitatea in munca sau salariile aferente concediului de odihna dar nici eu stimulentul de insertie. Multumesc !
Pot fi coplatitor pentru un credit, eu fiind la momentul actual insarcinata si fiind incadrata la serviciu in concediu de sarcina si lauzie? Termenul nasterii este in septembrie, ceea ce inseamna ca tocmai spre sfarsitul.lui octombrie voi intra in concediul.pt.crestere si ingrijire copil. Practic, nu am cartea de munca suspendata. Abia dupa ce trec cele 42 de zile.de la nastere o voi avea. Momentan sunt activa. Ma incurca situatia aceasta in demersurile.pentru in credit? Va multumesc !
Putem cumpara apartament prin programul prima casa, achizitionat acum 6 ani tot.prin programul.prima casa? Vanzatorul.a depus deja cererile.pt acordul.de vanzare.la banca si fondul.de garantare si este in asteptarea raspunsului. Cate sunt.procedurile.si cam.cat ar dura? S-ar fce cu preluare de credit sau cum? Multumesc si o seara buna!
Răspuns la discuția Imobil prima casa
Am semnat un contract de rezervare apartament cu firma imobiliara. Daca ma retrag din tranzactie deoarece vanzatorul nu aduce actele doveditoare, pierd banii dati initial? (1000 euro). Desi dosarul nu a ajuns pe masa antecontractului, a bancii sau a fondului de garantare...