avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Activitate pegas

Activitate pegas

Discuție Bon +factura
Deci am fost in magazin si am luat ceva.Am solicitat la casa sa-mi treaca CUI-ul pe bon .Apoi m-am dus la Relatii clienti sa imi stampileze bonul.Am fost intrebat daca vreau factura.Am zis DA si mi s-a facut factura cu chitanta atasata.Contabila a tunat si fulgerat ,cum ca este ..dublura.Ma pute-ti lamuri daca am procedat corect?Cine are dreptate?
Discuție revisal
-buna dimineata.sa zicem ca azi nu venim la serviciu,din motive obiective;nu am nici cum sa anunt;vin a doua zi cu motivare scrisa;raspunsul conducerii este ca sunt nemotivat,ca a fost deja transmis Revisal-ul si bla,bla,bla,trebuia sa anunt cu 48 de ore inainte ca lipsesc!!!!!!!!!!!Ma poate lamuri cineva ?O zi buna.
firma la care lucrez ma sicaneaza ,fortandu-ma sa-mi dau demisia;presupun ca daca imi dau demisia nu mai beneficiez de somaj;doresc sa stiu dupa cate luni de activitate la aceasta firma am dreptul la somaj,cu ce articol trebuie desfacut contractul de munca si de ce se feresc firmele private sa faca disponibilizari ,de pe urma careia sa poata lua fostul angajat somaj?
Discuție cazier fiscal
buna seara.poate cineva sa imi explice cu ce se ocupa cazierul fiscal,care sunt costurile lui si de unde poate fi scos?
cu multumiri
am cateva amenzi neplatite-ratb,comunitari,brigada rutiera.vreau sa infiintez un srl.am nevoie de cazier fiscal.am probleme?
multumesc
Discuție srl infiintare
am avut o firma .am radiat-o in 1996.se pare ca numele firmei nu a fost luat de catre nimeni.intrebare foarte simpla;pot folosi acelasi nume de firma?
Discuție credite
daca persoana fizica este in Biroul de Credit si este unic asociat la un SRL ,firma respectiva poate beneficia de credit?
multumesc
Răspuns la discuția contract de munca
Nu Sefu
-in primul rand nu ma interesa pe mine sa ma declar persoana in cautarea unui loc de munca;
-traseul ar fi fost astfel:angajator,ALOFM,angajator;
-ca o intoarce ca la PLOIESTI ,asta e altceva;
-nu pot sa dau pe post ce cuvinte au avut cei de la ALOFM la adresa angajatorului;
-asadar ne intoarcem la Dosarele X?
-
buna seara
as dori sa stiu urmatoarele:
-pasii care ar trebui urmati pentru infiintarea unui srl,cu toate activitatile permise de lege:
-costurile finale
va multumesc anticipat
totul devine paranormal sau decupat din dosarele X
asadar ma duc la ALOFM apoi in urma dosarului mi-a dat o foaie pe care sa o dau angajatorului ca sa o semneze,apoi sa vin cu ea inapoi si sa primesc tzidula in care scrie ca sunt inregistrat ca persoana in cautare de loc de munca .bun;aduc sa mi-o semneze si ma ia la 11 metri ca nu trebuie asemenea foaie,ca nu trebuie,ca nu stiu nimic,un adevarat circ.Ce sa spun ce au zis functionarele de la ALOFM despre jurista firmei,ca nu e nevoie de o asemenea foaie;ca ea e jurista si ea stie mai bine.
uite eu nu stiu decat ca cel mai destept e primul care cedeaza.
la toate intrebarile pe care le-am pus ,mi s-a raspuns exact acelasi lucru:
-ALOFM;
-FIRMA;
-ALOFM;
adica exact ce stiam si eu:am peste 45 de ani,firma are o subventie la salariul meu;dat fiind ca sunt inginer pe post de inginer,ar fi trebuit sa am salariu minimx2(cel putin)-parca Legea 76/2007-
vorba lui catavencu-DIN ACEASTA DILEMA NU PUTETI IESI-
ma poate ajuta cineva,macar asa ca sa mai radem ,ca oricum am cam inceput sa ma satur de fite de tipul asta
primesc orice fel de sfaturi
P.S.declaratie
-esti inginer,nu stii sa cauti pe net?
am tacut ,ca tacerea e de aur si ce sa-i spun ca sunt un fan al acestui forum?
hiroshima si nagasaki mici copii
asadar si prin urmare,pareri si discutii pe aceasta tema
ura si ....tot inainte