avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1074 soluții astăzi
Forum Activitate Ninanina18

Activitate Ninanina18

Bună ziua

Am avut 2 abonamente la orange in anul 2016, care nu le-am putut achita. Intre timp ele s-au reziliat, au fost predate unei firme de recuperari intrum, anul acesta in aprilie am primit un plic de la acestia in care scria ca datorez suma de aprox 14.000 lei, dar daca le achit 3.500 lei, imi lichideaza creanța. Nu am dat curs, nu am raspuns, nu i-am contactat, iar acum cateva zile am primit un mail de la ei prin care ma incurajeaza sa iau legatura cu ei. Pe langa faptul ca suma este aberant de mare, nu am cum sa le platesc asa ceva. Frica mea este ca ma vor executa silit si imi vor scoate apartamentul la vanzare, fiind singurul pe numele meu, momentan neavand loc de munca si ma gandesc ca datorita acestui fapt nu ar incepe cu o poprire. Ce ma sfatuiti sa fac? Pana acum nu am dat importanta acestor plicuri de la ei insa deja devin apasatori.
Multumesc
Discuție Acte lipsa
Buna seara
Abia ce am cumparat un apartament cu centrala termica dar vanzatorul spune ca nu mai are actele centralei termice, ca nu i le-ar fi dat dezvoltatorul, ca a sunat la enel si i s a spus ca nu are cum sa i se dea o copie dupa acte. Ce pot sa fac in acest caz? Daca se strica, sau vine revizia eu nu am acte si se pare ca nicio sansa sa faca rost vanzatorul de ele . Multumesc
Discuție Plata imobil
Buna ziua
In cele din urma am gasit un imobil pe care vreau sa il achizitionez prin plata cash, ma rog, ordin de plata. Problema este ca vanzatorul inca nu are fiscalul scos dar a fost deja la notar si notarul i-ar fi spus sa vina luni impreuna cu mine, adica cumpăratorul, nu mi-a zis exact pt ce. Vanzatorul vrea plata in euro, eu am contul in lei. Cum procedam? Se poate plati in euro cumpararea unui imobil, ambele parti fiind persoane fizice? Extrasul de carte funciara nu il are, nu l-am vazut, nu pot fi sigura daca e grevat sau nu de saecini. Multumesc
Bună seara
Doresc sa cumpar un apartament direct de la dezvoltator, insa mi-a spus ca se practica rezervarea, care presupune 1000 de euro anticipat, la agentia imobiliara cu care colaboreaza si restul la semnarea actelor la notar. Are actul de la agenția imobiliara valoare juridica? Mi se pare ciudat sa trebuiască sa dau avans 1000 euro pe o rezervare din moment ce vreau sa cumpar cash. Multumesc
Discuție Probleme chirie
Buna seara
Locuiesc cu chirie intr un apartament, si am aflat ca ieri a decedat proprietarul necasatorit, dar stiu ca are o fiica. Nu am avut contract cu el, ii plateam in mana luna de luna. Cum trebuie sa procedez acum? Ce fac? In 2 saptamani ar fi trebuit sa platesc chiria. Cum se procedeaza in asemenea cazuri? Contract nu am, practic fiica dansului ma poate da afara oricand, nu? Multumesc
Buna seara.
In 2014 am avut cateva abonamente de telefonie mobila si internet la Rcs. Dupa o perioada am fost in incapacitate de a plati, lucru care a dus la reziliere, penalizări, etc. In 2017 mi-au deschis proces cerere de valoare redusa. Hotararea suna asa :

Admite cererea de valoare redusă formulată de reclamanta SC RCS & RDS SA în contradictoriu cu pârâta ****. Obligă pârâta să plătească reclamantei suma de 1.516,34 lei reprezentând contravaloare facturi fiscale restante. Obligă pârâta să plătească reclamantei suma de 450 lei reprezentând contravaloare echipamente şi suma de 1.200 lei reprezentând contravaloare taxă de activare serviciu şi taxă de utilizare reţea. Obligă pârâta să plătească reclamantei suma de 2.281,88 lei reprezentând penalităţi de întârziere calculate până la data de 17.02.2017 conform contractului. Obligă pârâta să plătească reclamantei suma de 200 lei cu titlu de cheltuieli de judecată-taxă de timbru judiciar. Executorie de drept. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea de apel se va depune la Judecătoria Buzău. Pronunţată, astăzi, 16.02.2018.

Hotarare 895/2018 din 16.02.2018


Asta este ceea ce am gasit pe portal, au trecut mai bine de 3 ani si jumatate si nu s-a intamplat nimic. Nu am primit nimic de la instanta acasa. Astazi i am sunat sa ii intreb ce datorie am pt ca sincer vreau sa o platesc sa scap iar cel de la relatii cu clienti mi-a spus ca nu stie, datoria fiind foarte veche, undeva la 1000 si ceva de lei. Dar nu stie unde as putea sa o plătesc si sa astept sa ma sune ei. Ce este de facut, chiar vreau sa o platesc dar nu stiu unde si cum.. Si de asemenea vreau o confirmare de la ei in scris dupa ce o platesc cum ca sunt pe 0.
Multumesc!
Buna dimineata.
Vreau sa cumpar o garsoniera, insa la semnarea actelor as vrea sa fiu însoțită de un avocat, pt a putea citi contractul inainte sa il semnez sa stiu daca este in regula sau nu. Unde as putea sa ma adresez in Bucuresti pt asa ceva? Multumesc
Buna ziua ! Ma intereseaza sa cumpar o garsoniera, vreau sa fie in bloc construit nou, in Bucuresti, gen sa apartina unui cartier rezidential. Am gasit cateva oferte, direct de la dezvoltatori, dar am inteles ca inca nu este terminat blocul. Intrebarea mea dupa ce am citit pe net o gramada de chestii este: daca dezvoltatorul va da faliment, nu va mai duce la bun sfarsit terminarea blocului? repet, am citit ca multi dezvoltatori au aceasta problema, sau fac prostii cu actele... cum as putea sa evit aceasta situatie, ce ma sfatuiti si la ce sa fiu atenta? multumesc!
Buna ziua.
Am sa incerc sa fiu cat mai scurta in relatare.
Mama mea este destul de bolnava, diagnosticata cu diabet, de la diabet au aparut multiple complicatii, este cazuta la pat. Problema mea este urmatoarea: tinand cont de faptul ca acuza dureri, starea de sanatate este deplorabila vazand cu ochii doar, pe direct este pe moarte daca ramane asa, dar nu vrea la medic. Atat eu cat si tatal meu daca incercam sa o convingem sa mearga la spital ne injura, devine nervoasa, agitata, plange, daca chemam ambulanta ea refuza internarea, nu rezolvam nimic, a refuzat deja de 2 ori, starea ei se agraveaza, nu stiu cum sa fac sa fie vazuta de un medic. Daca aduc pe cineva in casa sa vb cu ea sau sa o vada il da afara, de medici sa nu auda. Legal ce pot face? Exista vreo varianta sa se confirme ca ea nu mai are discernamant? E imposibil un om sanatos psihic sa refuze ajutor medical