avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 123 soluții astăzi
Forum Activitate carmen_otilia

Activitate carmen_otilia

Sunt administratorul unei soc com, acum 5 ani am incheiat un contract cu o alta societate comerciala. Durata acestui contract este de 1 an - cu prelungire automata pe aceasi perioada initiala (1 an) daca in termen de 15 zile anterior implinirii termenului de 1 an nu se solicita incetarea contractului.Din pacate la momentul respectiv nu am inserat clauza de denuntare unilaterala.
Acum sunt interesat sa inchei contractul cat mai urgent posibil, insa in baza clauzei sus-mentionate nu pot sa solicit incetarea contractului decat in iun 2012.
Exista o alta cale?

Va multumesc anticipat!
Multumesc pentru raspuns.

Ce se intampla daca intervine perimarea? Se considera ca nu am manifestat intentie de a-mi sustine cauza (desi eu am invocat probe/ m-am prezentat la toate cele 3 termene- doar la ultimul am depus anterior amanare) astfel incat la implinirea termenului de un an va trebui sa predau carnetul la politie? Sau prin perimare se anuleaza si procesul verbal?

Astept raspunsul dvs.
Toate cele bune,
Carmen
Buna ziua,

Va scriu in calitate de petent intr-o plangere contraventionala impotriva unui proces-verbal, intimat fiind IGP Mures.
In speta, petentul s-a prezentat la 3 termene de judecata a depus la dosar probele necesare, in tot acest timp nu se prezinta nici un reprezentant din partea IGP Mures.
Insa, o terta persoana, doreste sa intervina in proces, prin urmare depune cerere de interventie in nume propriu.
In final, petentul depune cerere de amanare (scrisoare cu continut declarat si confirmare de primire) pentru citarea martorilor, insa instanta dispune suspendarea in baza art. 242, pct 2.
Ce este de facut? Are rost sa solicitam repunea pe rol? Este normal ca instanta sa recurga la acesta solutie, pe care eu sincer o percep ca o sanctiune impotriva lipsei de interes manfistatata de parti?!
Eu urmaream formularea unei solutii ferme, avand in vedere faptul ca s-au depus atatea probe la dosar, asteptam sa inchei acest capitol.
Acum ramane sa mai stau incordata un an ....sa astept ca politia sa ia o decizie in aces sens...
Cum ramane cu cererea de interventie a tertului? Acesta se mai poate indrepta impotriva mea?
Suspendarea-in cazul plangerilor contraventionale este echivalenta cu repunerea in situatia anterioara? sau din contra? admiterea procesului-verbal?

Multumesc,
Toate cele bune,
Discuție succesiune
Tatal meu a facut un testament prin care lasa bunul imobil propriu- (apartament) unei surori.Parintii tatalui meu sunt in viata.
Ce sanse am eu sa ma inscriu la succesiune? Parintii mei au divortat, tatal meu m-a considerat mereu vinovata pentru divort, in sensul ca am incurajat-o pe mama sa renunte la un mariaj nefericit, drept <sanctiune> am fost exclusa din testament.
Ce sanse am?

Multumesc frumos!
Buna ziua,

In baza unui contract de donatie autentificat (fara sarcini) am dobandit o garsoniera.
Ce obligatii am? trebuie sa inregistrez actul la o autoritate? Trebuie sa achit taxe/impozite in termen de 30 zile de la autentificare?

Precizez ca operatiunea juridica a avut loc pe data de 18.11.2010.

Multumesc mult!
Toate cele bune
Sunt implicata intr-un proces civil, plangere contraventionala impotriva unui proces-verbal de contraventie (impotriva IPJ).
Am avut primul termen pe data de 17 septembrie, data la care s-a constatat introducerea unei cereri de intervetie in interes propriu a persoanei a unei terte persoane. Am solicitat amanare pentru o mai buna pregatire a dosarului, pentru a obtine intre timp raspuns la memeriul adresat comandantului Poltiei Rutiere (am facut proba trimiterii-primirii acestui act) si pentru luarea la cunostinta a cererii de interventie.

Acum observ cu stupoare, pe portalul instantelor de judecata ca pe data de 17.09, s-a ajuns la urmatoarea solutie, trimiterea dosarului la un alt complet de judecata deoarece judecatoarea si-a prezentat declaratia de abtinere??!!:">
CE se intampla? Nu trebuia sa o motiveze la momentul primei infatisari sau macar sa ne aduca la cunostinta?!
Aceasta declaratie trebuie argumentata? Trebuie sa mi se aduca la cunostinta?

Mai trebuie sa mentionez ca in proces este implicat un actor foarte cunoscut?
CE pot sa fac? In astfel de cazuri,( nu pot sa imi dau seama considerentul legal pentru care s-a ajuns la aceasta solutie), se poate solicita stramutarea cauzei (banuiala legala, culmea au fost 10 cazuri de plangeri contraventionale in acc zi si doar noi am primit abtinere )? Care sunt sansele de reusita?

VA multumesc mult!
Am avut un accident stupid, in ziua nuntii.
Intamplarea a facut ca fotografii angajati pentru eveniment sa fie la locul producerii accidentului, avand in vedere ca accidentul s-a petrecut pe drumul spre restaurant.
Avand in vedere ca a fost un accident usor, politia nu a vrut sa se deplaseze la locul faptei. Am stat in strada 2 ore, nu am reusit sa ne intelegem pe cale amiabila cu domnul implicat in accident, desi i-am pus la dispozitie asigurarea casco, (doar din motivul ca eram presati de timp sa ajungem la restaurant). In cele din urma nasii au mers la sectia de politie si au insistat ca un echipaj de politie sa vina la locul faptei pentru a sew stabili vinovatia, pentru a ne putea bucura in continuare de eveniment.
Un echipaj de politie a venit la locul faptei, nu a incheiet nici un proces verbal, a constat ca ambii soferi au avut partea lor de vina, sfatuind partile implicate sa accepte calea amiabila si sa se prezinte a doua zi la firma de asigurare.
IN aceasi zi, soferul recalcitrant a adus la fata locului un nou echipa de politie, profitand de faptul ca este un actor cunoscut in oras, astfel incat am fost contactati telefonic sa ne prezentam a doua zi la politie, unde ne astepta deja un un proces verbal de contraventie, proaspat intocmit, atentionati find ca exista probe impotriva noastra la dosar.
Acum la primul termen de judecata, am vazut ca au depus la dosar fotografii facute la locul respectiv, dar dupe ce autoturismele au fost mutate, declarand ca locul producerii accidentului a fost altul (" in dreptul unui bar- si au trecut denumirea barului")

Eu am poze facute la locul accidentului, pozele facute de fotografi profesionisti, in care se vede ca locul producerii accidentului este altul, ca a fost un echipaj de politie anterior care nu a tras pe nimeni la raspundere, nu a facut poze la locul producerii accidentului, etc.
Se vor admite aceste poze ca probe?

Va multumesc?
Buna ziua tuturor!

Am o problema in domeniul juridic, in speta fiind vorba de contestarea unui proces-verbal de contraventie.
Am avut prima infatisare iar la solicitarea dosarului am observat o cerere de interventie in interes propriu, sustinuta de persoana care m-a acrosat, solicitand plata sumei X-achitata la repararea autoturismului si plata onorariului avocatului.
Avand in vedere ca procesul se desfasoara intre mine si IPJ , am cerut amanare deoarece am solicitat anumite informatii printr-un memoriu adresat comandatului de politie- (la care inca nu am primit raspuns) si de asemenea am solicitat termenul pentru a lua la cunostinta despre cererea de interventie.

Intrebarea mea: pot solicita respingerea acestei cerere, avand in vedere ca proprietarul autoturismului implicat in accident, este o alta persoana, respectiv o persoana juridica, eu avand imputernicire pe anul in curs pentru a ma folosi de autoturism (in acest caz persoana juridica este platitoare de asigurare casco in cazul de fata?)

Va multumesc pentru timpul acordat!
Buna seara,

As avea nevoie de o informatie cu privire la procedura inscrierii in registrul operatorilor intracomunitari. In speta este vorba despre o societate comerciala nou infintata, avand 2 asociati straini.
Din cate stiu, am nevoie de certificatul constatator al societatii (valabil), taxa de cazier judiciar, procura autentica, fiind mandatar.
De altfel din cate stiu pana la momentul de fata, in registrul mentionat se inscriu atat persoanele fizice (cei 2 asociati straini) cat si persoana juridica (S.R.L. roman).
Ok, de aici intru in ceata, in sensul ca pentru cei 2 asociati straini am cazierele juridice emise de autoritatiile franceze, traduse si legalizate, pentru S.R.L., am achiat taxa de cazier judiciar.

Ce urmeaza? Unde exact trebuie sa ma prezint? Cat dureaza procedura? Mai am nevoie de alte acte, inafara de formulare respective?

Maine trebuie sa rezolv cu urgenta acest task si nu stiu incotro sa o iau pentru inceput!
Buna seara!

Sunt administratorul unei societati abia infintate. Problema mea, nu stiu cum este mai avantajos, din punct de vedere fiscal, angajarea mea cu carte de munca la societatea respectiva, pe functia de director general sau incheierea unui contract de administrare, am auzit ca ar fi mai avantajos, dar nu inteleg, este posibil, avand in vedere ca eu sunt persoana fizica...
Daca inchei un astfel de contract de administrare, avand in vedere ca sunt si unic asociat si administrator si nu sunt interesat pe moment sa fac angajari, cine si in baza carui act va desfasura atributiile de director general al societatii?

Va multumesc!
O.S.