avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Activitate haiducu31

Activitate haiducu31

Discuție Declaratie 200
Buna ziua,

Am o intreprindere individuala si anul trecut n-am avut nicio activitate pe ea deoarece am fost plecat din tara. Pot trece pe declaratia 200 la venituri realizate 0(zero)?

Multumesc!
Buna ziua,

Care ar fi procedurile pentru infiintarea unui club de cinema? As dori impreuna cu cativa prieteni iubitori de arta cinematografica sa ne infiintam un club unde sa putem oferi gratis vizionarea unui film din capodoperele universale ale acestei arte. Cineva mi-a spus ca legea iti da dreptul de a face asta daca infiintezi un club non profit in scop cultural si educational.
Buna ziua,

Cum verificam o firma care face recrutari din strainatate pentru locuri de munca. Am fost contactat de catre o firma care isi spune [EDITAT], nu da alte detalii, ca in urma unei aplicatii pe un site de locuri de munca am fost selectat de catre un angajator din Elvetia pentru munca in domeniul hotelier. Mi-au trimis oferta de munca a angajatorului in limba romana si o serie de acte pe care trebuie sa le retrimit inapoi semnate, insa peste tot apare www.[EDITAT].com in locul firmei care face medierea intre mine si angajator, nicio adresa nimic. Pana acum nu mi-au cerut niciun comision cu exceptia unei sume de 37 de euro care cica reprezinta contravaloarea unui contract de consiliere juridica cu un avocat care sa imi reprezinte interesele peste hotare, insa speciificau ca acest document pot sa-l fac cu orice avocat licentiat pentru asta nu neaparat cu ei. Cum as putea verifica daca aceasta firma este seriosa, legala si mai ales daca interesele ei sunt cele pe care le sustine? Pentru firmele din tara stiu ca ITM-ul detine informatiile, dar pentru cele din strainatate?

Multumesc mult pentru eventualele lamuriri!
Discuție Uzucapiune
Buna ziua,

As dori sa stiu daca e posibil ca parintii mei sa dobandeasca dreptul de proprietate pe bunurile ramase de bunicul meu apeland la uzucapiune, tinand cont de faptul ca ei au muncit si au ingrijit pamantul si casa timp de 32 de ani? Mentionez ca ceilalti frati au primit fiecare la casatorie o parte din mostenire, insa tatal meu fiind cel mai mic a ramas in casa batranesca vreme de peste 3 decenii asa cum am spus mai sus. Alta mentiune ar fi faptul ca bunurile in cauza nu sunt intabulate pe bunicul meu, el mostenind de la strabunicul prin viu grai pamantul si casa.
Multumesc.
Răspuns la discuția Declaratie 220
Sa inteleg ca pana la în mai cand depun declaratia 200 nu mai trebuie sa depun si 220? Le voi depune atunci pe amandoua? Va multumesc.
Discuție Declaratie 220
Buna ziua,

Am o Intreprindere Individuala infiintata in luna mai, anul trecut, luna cand a inceput activitatea. Am inregistrat-o la fisc atunci, am depus declaratia 220 pe 25 mai anul trecut. Anul acesta am inteles ca trebuia depusa aceasta declaratie pana pe data de 31 ianuarie, insa din pacate am uitat. Mai pot depune aceasta declaratie sau nu? Si ce consecinte o sa suport? Va multumesc.
Buna ziua, as dori sa aflu care este actul normativ sau legea ce reglementeaza la noi producerea si comercializarea lumanarilor decorative, exclusiv cele de cult, mai precis sectiunea cu datele obligatorii care trebui trecute pe eticheta unor astfel de produse
detasarea in interesul invatamantului de poate face pe posturi vacante/titularizabile sau numai pe pe posturi rezervate sau declarate cu viabilitate mai mica de 4 ani?, am citit legea 128/1997 dar nu am gasit raspuns la intrebarile de mai sus, poate ma lamureste cineva mai bine! multumesc!
am fost jefuit in incinta unei banci in timp ce stateam la coada la un ghiseu. As dori sa va intreb daca banca e raspunzatoare pt ceea ce mi s-a intamplat, adica daca sunt obligati sa-mi asigure paza in perimetrul bancii. Ma pot adresa lor pentru a mi se rezolva problema?
Răspuns la discuția clauza de dezheredare
sa inteleg ca nu pot in niciun fel sa-i las toate bunurile doar unui dintre fii? eu stiam ca testamentul este un document destul de sigur, daca fac contract de vanzare-cumparare e mai sigur daca pun o suma decenta adica un pret actual al bunurilor?