Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Principiul majoritatii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Principiul majoritatii

Sunt proprietarul unui apartament in Timisoara. La o sedinta a asociatiei de proprietari, la care eu n-am putut participa, s-a hotarat schimbarea tevilor de incalzire, apa calda, cu tevi de cupru. S-a mai hotart ca aceasta lucrare va costa 1200 de lei de apartament si se va plati intr-o singura transa odata cu achitarea cheltuielilor, peste 2 saptamani. Este legala aceasta procedura, tinand cont ca eu tocmai mi-am achizitionat biletele de concediu pentru inceputul lui septembrie, iar pentru mijlocul lui septembrie sunt programat la o interventie chirirgicala ( ligamente genunchi). O alta problema e ca eu in primavara am zugravit tot apartamentul si mi-e groaza sa ma gandesc ce o sa-mi faca odata cu schimbarea acelor tevi, care mai trec si prin pereti pe anumite portiuni.
Mentionez ca actualele tevi nu-mi provoaca nici o neplacere sau disconfort, fiind perfect functionale.
Legal vorbind, care sunt optiunile mele, presedintele blocului comunicandu-mi ca nu am de ales, in acest caz actionand "principiul majoritatii" si ca toti proprietarii implicati au fost deja de acord.
Va mai dau niste citate, desi ati fi putut citi si Dv. in lege obligatiile pe care le aveti:
Art. 14. - Proprietarul este obligat sa mentina proprietatea sa individuala, apartament sau spatiu cu alta destinatie decat aceea de locuinta, in stare buna, pe propria cheltuiala. Niciun proprietar nu poate incalca, afecta sau prejudicia dreptul de proprietate comuna sau individuala a celorlalti proprietari din condominiu.
Art. 15. - Cu un preaviz de 5 zile, proprietarul este obligat sa accepte accesul in apartamentul sau in spatiul sau al unui delegat al asociatiei, atunci cand este necesar sa se inspecteze, sa se repare ori sa se inlocuiasca elemente din proprietatea comuna, la care se poate avea acces numai din respectivul apartament sau spatiu. Fac exceptie cazurile de urgenta, cand accesul se poate face fara preaviz.
Art. 16. - (1) Proprietarii sunt obligati sa ia masuri pentru consolidarea sau modernizarea cladirii, pentru reabilitarea termica si eficienta energetica, potrivit prevederilor legale. Indiferent de natura interventiilor, se va avea in vedere mentinerea aspectului armonios si unitar al intregii cladiri.
(2) In cladirile afectate de seisme, proprietarii au obligatia de a lua de urgenta masuri pentru consolidare, cu sprijinul autoritatii publice locale sau centrale.
elga50 a scris:

Va mai dau niste citate, desi ati fi putut citi si Dv. in lege obligatiile pe care le aveti:
Art. 14. - Proprietarul este obligat sa mentina proprietatea sa individuala, apartament sau spatiu cu alta destinatie decat aceea de locuinta, in stare buna, pe propria cheltuiala. Niciun proprietar nu poate incalca, afecta sau prejudicia dreptul de proprietate comuna sau individuala a celorlalti proprietari din condominiu.
Art. 15. - Cu un preaviz de 5 zile, proprietarul este obligat sa accepte accesul in apartamentul sau in spatiul sau al unui delegat al asociatiei, atunci cand este necesar sa se inspecteze, sa se repare ori sa se inlocuiasca elemente din proprietatea comuna, la care se poate avea acces numai din respectivul apartament sau spatiu. Fac exceptie cazurile de urgenta, cand accesul se poate face fara preaviz.
Art. 16. - (1) Proprietarii sunt obligati sa ia masuri pentru consolidarea sau modernizarea cladirii, pentru reabilitarea termica si eficienta energetica, potrivit prevederilor legale. Indiferent de natura interventiilor, se va avea in vedere mentinerea aspectului armonios si unitar al intregii cladiri.
(2) In cladirile afectate de seisme, proprietarii au obligatia de a lua de urgenta masuri pentru consolidare, cu sprijinul autoritatii publice locale sau centrale.

"atunci cand ESTE NECESAR [...]sa se inlocuiasca". Este la fel de necesar acum, ca acum 2, 3 sau 4 ani. Adica DELOC.
"
Proprietarii sunt obligati sa ia masuri pentru consolidarea sau modernizarea cladirii, pentru reabilitarea termica si eficienta energetica, POTRIVIT PREVEDERILOR LEGALE" Daca legea ar prevedea schimbarea tevilor cu tevi de cupru, inseamna ca sunt cel putin 100.000 de infractori in TM care nu respecta legea.
simovi, utilizator
azi, in Romania, se intampla multe anomalii....., actuala lege 230/2007 a dat libertatea multora de a-si exterioriza complexele de superioritate si frustrarile acumulate intr-o viata intreaga , culmea,acestia fiind chiar cei pe care noi ii investim cu functiile respective ( presedinti de bloc, membrii comitetului )ajunsi acolo isi gasesc repede acoliti si nu mai poti sa ii schimbi,dupa modelul conducerii superioare din capul trebii.... cum ar veni.
Legea nu va obliga la schimbarea tevilor cu tevi de cupru, dar hotararea majoritatii adunarii generale va obliga. Aceasta hotarare, coroborata cu legea .... va obliga.
Deci platiti. Oricum , nu este un lucru rau. Faptul ca nu aveti posibilitate... chiar credeti ca intereseaza pe cineva?
Va admir logica si inversunarea dar nu veti gasi aici pe nimeni care sa va dea dreptate.
Apropo..... infractorii care nu respecta legea sunt peste tot, din ce in ce mai la vedere, mai ostentativi, ar parea chiar ca fac o virtute din asta, situatia dvs. e chiar un lucru minor.
Succes
....de altfel, comparand diferite preturi (deocamdata pe net, dar in curand ma voi documenta mai bine) am observat ca firma respectiva practica preturi mai mari decat alte firme concurente. de ce a fost aleasa aceasta firma, cred ca se subintelege. de aceea sunt convins ca mult-stimatului Domn Presedinte nu-i va da mana sa ma actioneze in judecata, deocamdata facnd doar presiuni, care nu ma impresioneaza cu nimic. Sunt absolut convins ca tot el va veni la mine, atunci cand va fi sigur ca sunt hotarat si imi va propune singur diferite modalitati de esalonare. Probabil ca atunci voi incepe eu sa ma distrez si sa pun presiune.
Cred ca pentru a intelege mai bine cum trebuesc rezolvate problemele asociatiei, ar fi bine ca la urmatoarea adunare generala sa va autopropuneti ca membru in comitet sau presedinte. Daca veti fi ales de proprietari va trebui, ca impreuna cu membrii comitetului si adminisytratorul, sa indepliniti si hotararea adunarii generale de a face aceste reparatii. Si nu va mai fi cazul sa va distrati si sa puneti presiune pe presedinte.
Intr-o asociatie se aplica regulile democratice si hotararile se iau conform legii cu majoritate de voturi. Cei care sunt impotriva, se abtin sau lipsesc de la vot sunt obligati sa se supuna majoritatii.
Pentru ca legiuitorul a avut in vedere si posibilitatea unor abuzuri, a luarii unor hotarari nelegale, a prevazut in legea 230/2007 ca o hotarare a adunarii generale poate fi atacata in instanta in termen de 45 de zile de la adoptare.
Daca nu au trecut cele 45 de zile puteti actiona in instanta.
Daca au trecut cele 45 de zile si dv nu ati contestat hotararea in instanta, inseamna ca ati acceptat-o.