Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Dizolvare asociatie de proprietari !
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Dizolvare asociatie de proprietari !

Buna seara !
As dori sa cunosc cum pot dizolva o asociatie de proprietari . Practic , nu teoretic .
Ma refer in mod special la acte necesare , taxe de platit , autoritatea competenta a solutiona cererea. Legea nu e deloc clara. Ba administratia financiara , ba instanta de judecata. Poate ma lamureste cineva cu privire la aceste aspecte .Cineva care s-a ocupat cu o asemenea problema.
Multumesc anticipat !:)
Va supun atentiei si eu cu o speta... o asociatie legal constituita avand doar o scara vrea sa fuzioneze, sa fie absorbita de o alta asociatie (cu mai multe scari). Care este procedura?
Primii pasi sunt greu de facut. Trebuie ca fiecare din cele doua asociatii sa hotarasca separat cu votul favorabil a 2/3 dintre proprietari ca sunt de acord cu aceasta fiziune. Acest acord trebuie dat in scris pe tabele care se vor folosi apoi in dosarul ce trebuie depus la Judecatorul delegat impreuna cu un nou statut.
Aveti in comun fatada, tevile din subsol, consumuri, teren, terasa sau adresa postala este aceeasi.
Sunteti o asociatie desprinsa dintr-un bloc cu mai multe scari si vreti sa va uniti cu o asociatie invecinata cu mai multe scari, pentru a va administra la comun sau pentru a avea unul sau doi presedinti.
Buna ziua,
Ce se intampla in cazul in care statulul unei asociatii cu doua scari, care se vor separate, nu e de gasit nici macar la tribunal?
Pai nu la tribunal il cautati, ci la primarie.