Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Minora insarcinata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Minora insarcinata

buna ma numesc andreea am 15 ani si jumatate si sunt insarcinata in luna a3a ai 2 saptamani prietenul meu are 24 de ani..parinti inca nu stiu cu toate ca inca stau cu ei am decis sa stau cu ei pana fac 4 luni pentru ca am inteles ca nu se mai poate face nimic dupa???eu o sa ma mut la el si o sa lupt ca sa imi cresc copilu langa el...ce sanse sunt ca sa putem sa ramanem impreuna sa ne crestem bebele???va rog ajutati-ma
Interventie moderator

Domnilor, am rugamintea sa incetati cu jignirile si sa aveti o atitudine corespunzatoare .
@bighiu, va rog sa editati mesajul si sa renuntati la acel ,,aloo" .Va multumesc.
ContSters47264, utilizator
Trebuie sa va consultati cu cei care va iubesc si tin la dumneavoastra. Asemenea probleme nu se rezolva pe forum!

Catre forumisti: trebuie sa fim modesti si sa nu dam sfaturi de avort unei persoane pe care nu o stim. Poate ramane cu traume pe viata, poate sa distruga o sarcina reusita si nu ne asumam nici unul riscul daca se intampla asa ceva. Nu sunteti preoti! Daca nu poate creste copilul, poate lua in considerare si alte cai in functie de afectiunea pe care o nutreste fata de bebe (exista si adoptii, si cresterea de catre parinti, si asociatii de tinere mame).

Multa bafta!
eumarian, utilizator
@bighiu, @frank_kvita, va rog sa purtati disputa inceputa prin intermediul mesajului privat.Va multumesc.
Sunt multe existente distruse de decizii luate in momente nepotrivite ale vietii,probleme reale legate de tineretea,de lipsa de maturitate a unor tinere mame,de fapt a unor mame,ele insele nu de mult fetite,care au intrat prematur in viata reala de femeie
Sunt probleme reale,legate de lipsa de informare,de incultura,de lipsa de maturitate, generate si pe fondul alterarii continue a vietii sociale.
Sunt de acord cu toti cei care au scris inaintea mea ,dar trebuie sa luam act si de pozitia tinerei domnisoare,in raport de sentimentele pe care le are pentru respectivul barbat,este adevarat,mai in varsta si poate chiar versat in "tainele vietii" ,de fapt in raport de sentimente unuia fata de celalalt.
Pozitia tinerei fete,nu a fost exprimata in mod clar de aceasta ,desi mi se pare mai mult infricosata de de urmatorul pas intr-un viitor pe care nu il cunoaste.
Pe de alta parte,din punct de vedere legal,fata nu mai poate face nimic si va da nastere unui copil,nu stie nimeni daca dorit cu adevarat.
De aceea singurul sfat pe care i l-am dat a fost acela ca sa se consulte,daca nu se poate din diferite motive cu parintii,macar cu o ruda mai apropiata si cu experienta de viata,cu o persoana care poate sa o sprijine-si este bine- pe cat mai multe aspecte .
Ca si in alte situatii triste,va depinde doar de cei doi daca raul a fost facut sau nu
Radu Gabrian, Mediator
aveti dreptate domule consilier.doar ca,ma indoiesc ca e vorba de dragoste adevarata.desi sunt si cazuri de acest gen,care se casatoresc si au o casnicie normala.

eu imi mentin parerea ca,la aceasta varsta,prioritatatea este scoala.altfel,riscam sa ajungem mai rau decat am ajuns,dintr-o tara de romani,intr-o tara de inculti.poporul Roman a fost candva un popor inteligent,acum mi-e sila de ce vad.

In legatura cu avortul,se poate face intr-o tara in care legea permite avortul chiar si in cazul de fata.chiar daca s-ar cheltui ceva bani,este vorba de o minora de 15 ani,depsre care nu stim ce grad de inteligenta are,sau din ce familie provine,la fel cum nu stim nimic,nici despre baiatul iresponsabil,car nu a auzit de prezervativ.

totusi,daca se iubesc,se inteleg,sa vorbeasca cu familia si sa mentina sarcina,e decizia lor.dar,daca copilul se va naste,si cand va fi mare,va afla ca a fost conceput din greseala,si ca era sa fie si avortat...