Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Admitere Barou 2008
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Admitere Barou 2008

Buna seara. Am si eu o nelamurire.
Este adevarat ca la urmatorul concurs de admitere in Barou, va fi un numar de locuri, sau se va desfasura ca pana acum?
Roxana Roxana, Consilier juridic
1. Redam ce mi s-a povestit. Dupa care adresam o intrebare...nu am spus ca e adevarat in mod absolut. Dintre o tipa care face recrutari la petrecerile organizate la Harvard si tine, sincer, tind sa o cred pe ea...

2. Dupa criteriul numit barem. Am intrebam daca a facut de nota 10 si a picat...daca citesti mai sus, intr-o povestioara, se afirma ca subiectele fusesera considerate 'mai mult decat rezonabile' si totusi nota a fost 4. Practic, am cerut detalii. Te deranjeaza?

3. Da, dar nu cat sa pici, sub nicio forma! ... How can you tell that? Ai facut parte din vreo comisie de examinare la vreun examen de o astfel de anvergura? ( te intreb, nu arunc cu pietre...)

4. Ma refeream la cei care au picat la limita ( sorry ca am omis sa fac aceasta mentiune ). Vorbesc de oameni care stiu coduri pe de rost ( eu una nu le stiu by heart ) si care chiar stiu ca oricat ai invata, niciodata nu stii indeajuns...despre asta vorbeam...
Desigur ca nu ma crezi pe mine si nu asta era ideea, ci doar generalizarea excesiva. Detalii poti sa ceri oricand, conteaza insa modul in care o faci, iar asta nu ma poate deranja pe mine personal ci eu pot doar sa sanctionez sau sa atrag atentia asupra acestui lucru, in conformitate cu regulamentul de postare.

La 3 nu pot decat sa apelez la logica. Un subiect din trei nu cred ca poate avea mai mult de 5 puncte din 10 (celelalte doua avand cate 2,5), intrucat in caz contrar ai putea trece scriind un singur subiect si nu ar fi deloc corect. In acest caz, daca faci perfect, cum spuneai, doua subiecte jumatate ai direct 7,5... Daca subiectele au pondere egala, de ex 3 puncte cu 1 din oficiu, ajungem la 8,5.

Stiu ca sunt practicieni ai dreptului, in toate meseriile, care pun mare pret pe invatarea pe de rost a legilor, insa eu una nu vad ce valoare poate fi asta. Trebuie sa stii sa interpretezi, legea se schimba si o poti gasi foarte usor in timpurile astea. Asta insa e o apreciere subiectiva si deci nu conteaza, dar nu vad legatura intre a stii coduri pe de rost si "Luati si vedeti si atitudinea celor care au picat la INM ( ei chiar au invatat ) si o sa invatati multe ... ". Sau poate ca m-a indus in eroare modul in care ai raspuns.
ContSters20980, utilizator
Nu e un prim punct 4. E o propozitie! "...nota a fost 4". Dar chiar trebuie sa desenez?!?

Nu ma intereseaza ce anume 'crezi', te-am intrebat ce anume 'stii' legat de acel subiect. Aceeasi chestie mi-ai spus-o si tu mie. Mai mult, tu ai dat examen de barou? Eu da...nu vreau sa discut cu tine despre o chestie in care nu ai fost implicata...De ce continui discutia asta? A fi administrator = a aplica regulamentul forumului. Tu nu ma poti ataca, in calitate de administrator, pentru ceea ce crezi tu ( si ma refer la ultimul paragraf scris de tine). Adica mesajul meu poate fi postat NUMAI SI NUMAI DACA tu vezi o legatura intre doua idei de ale mele?!?

Unde-i logica mult invocata?
delliasi a scris:

Nu e un prim punct 4. E o propozitie! "...nota a fost 4". Dar chiar trebuie sa desenez?!?

Nu ma intereseaza ce anume 'crezi', te-am intrebat ce anume 'stii' legat de acel subiect. Aceeasi chestie mi-ai spus-o si tu mie. Mai mult, tu ai dat examen de barou? Eu da...nu vreau sa discut cu tine despre o chestie in care nu ai fost implicata...De ce continui discutia asta? A fi administrator = a aplica regulamentul forumului. Tu nu ma poti ataca, in calitate de administrator, pentru ceea ce crezi tu ( si ma refer la ultimul paragraf scris de tine). Adica mesajul meu poate fi postat NUMAI SI NUMAI DACA tu vezi o legatura intre doua idei de ale mele?!?

Unde-i logica mult invocata?

:rofl: cine te ataca Delliasi???
Te simti atacata in vreun fel?
Pana acum vad ca tu esti singura care ataci.
Ai terminat de atacat persoanele care-si exprimau nemultumirea, faptul ca au fost nedreptatite...vad ca ai trecut la standarde mai ridicate.
De fapt si de drept, nu inteleg.... ce urmaresti?
MonicaE, utilizator
Undeva lipseste legatura cu ce am scris eu. Da, am dat examen, nu stiu de ce continui tu discutia asta si nici de ce ti se pare ciudat ca incerc sa inteleg raspunsul tau la un mesaj de-al meu. Inchei.