avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1798 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... RECUPERATORI ILEGALI?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

RECUPERATORI ILEGALI?

Buna ziua!
Pt inceput vreau sa va spun ca am o firma de transport care din cauza crizei economice nu a mai functionat!
Am ajuns in imposibilitatea de plata catre furnizori de motorina,care ulterior mi-au cerut insolventa!
Problema este urmatoare:Cel care mi-a vandut motorina a vazut ca nu o sa isi mai recupereze banii,deoarece masinile erau inchiriate,imobile sau altceva nu am nici pe mine nici pe firma,iar banii care mai trebuie incasati se duc la datooriile catre stat,si el nu mai primeste nimic,si acum si-a angajat recuperatori care ma tot suna si ma ameninta ca ma omoara,ca imi da foc la casa,ca imi ia copilul....1
Spuneti-mi va rog ce sa fac ca sa scap de ei?sa nu mai ameninte si viziteze!
Si daca mai vine la mine acasa ce sa fac?
Sa il chem inuntru si sa chem politia sau ce?
AJUTATI-MA VA ROG
Este indicat sa depuneti plangerea pentru amenintare si sa aveti un nr de telefon de la politist intrucat daca se va comite infractiunea de talharie se vor deplasa imediat trupele de interventie speciala sau politia pentru a-i prinde in flagrant.
Pentru talharia, in functie de modalitatea concreta de savarsire a faptei se poate aplica si o pedeapsa de 7 ani...
Ar cam fi destul cat sa se imblanzeasca...
Legea va da dreptul sa va angajati si avocat in astfel de cazuri.
Ar putea sa va ajute si angajarea avocatului deoarece politia ar putea deveni mai atenta...

avocat Claudiu Lascoschi
Si daca nu mai apuc sa sun dupa politie sa-l prinda in flagrant si depun plangerea urmatoarea zi care sunt urmarile?
Aceleasi?
Cam cat ar dura ancheta asta pana sa fie pedepsit?Pentru ca din momentul in care ii fac plangerea pentru amenintare ma gandesc ca o sa cam fie pe urmele mele,nu?Ce ziceti dvs?
Va multumesc anticipat
Depuneti plangerea pentru infractiunea de amenintare si cereti nr de telefon al politistului.
Il va chema sa il audieze.
Va ziceam sa va angajati avocat tocmai ca sa il audieze mai repede.
Dar vedeti si ce avocat va angajati daca doriti pt ca daca nu reuseste sa expuna problema mai bine mergeti singur si o expuneti.
Ideea cu avocatul este pentru ca totul sa decurga cat de repede se poate si nu doar sa aveti avocat angajat...
Va multumesc mult,zilele astea o sa imi si caut avocat!
Dupa parerea dvs.care este mai credibil si impunator,avocat domn sau doamna?
Sper sa termin cat mai repede cu situatia asta pentru ca deja ma simt terminat psihic!
Nu ar fi indicat sa ii promit ca ii dau bani fara chitanta pentru ca atunci ar fi si mai mult pe capul meu deoarece vede ca mi-e frica si cedez,nu?
V a multumesc inca o data
Nu pot sa va spun ce ar fi mai indicat sa va angajati.
Ramane la inspiratia si aprecierea dvs.Insa daca va va convinge doar pe dvs. ar fi insuficient.

Este contraindicat sa ii dati bani fara chitanta.Poate sa incheie avocatul dvs. un act pt dovada platii partiale a datoriei.

Alte discuții în legătură

Cu respect va rog sa-mi mai dati un sfat Daniel35 Daniel35 Un prieten al meu a imprumutat o suma de bani de la un individ,am inteles ca 600 ron pentru care trebuia sa inapoieze 1500.... O nebunie care insa nu s-a oprit ... (vezi toată discuția)
Acuzat pe nedrept pauldorin87 pauldorin87 sunt acuzat intr un dosar penal prin declaratie mincinoasa precum ca as fi deposedat de o suma de bani pe un amic.am asistat la un schimb de telefon intre 2 ... (vezi toată discuția)
Procedura organizare flagrant dumutaadrianred dumutaadrianred Buna. Intrebarea mea ar fi, in cazul unui santaj , daca persoana santajata,anunta politia, se recurge la efectuarea unui flagrant,se aplica pe bancnotele ... (vezi toată discuția)