avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1815 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... RECUPERATORI ILEGALI?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

RECUPERATORI ILEGALI?

Buna ziua!
Pt inceput vreau sa va spun ca am o firma de transport care din cauza crizei economice nu a mai functionat!
Am ajuns in imposibilitatea de plata catre furnizori de motorina,care ulterior mi-au cerut insolventa!
Problema este urmatoare:Cel care mi-a vandut motorina a vazut ca nu o sa isi mai recupereze banii,deoarece masinile erau inchiriate,imobile sau altceva nu am nici pe mine nici pe firma,iar banii care mai trebuie incasati se duc la datooriile catre stat,si el nu mai primeste nimic,si acum si-a angajat recuperatori care ma tot suna si ma ameninta ca ma omoara,ca imi da foc la casa,ca imi ia copilul....1
Spuneti-mi va rog ce sa fac ca sa scap de ei?sa nu mai ameninte si viziteze!
Si daca mai vine la mine acasa ce sa fac?
Sa il chem inuntru si sa chem politia sau ce?
AJUTATI-MA VA ROG
Ai urmatoarele solutii:
- anunti politia, care va inregistra convorbirile tale cu acesta;
- inregistrezi tu cand te ameninta.

Pe scurt, inregistreaza cand te ameninta, dupa care mergi cu inregistrarea la politie. E singura solutie care o ai. Ai sanse mari sa fi lasat in pace deoarece, daca patesti ceva, stie ca el va fi principalul suspect ;).
Si daca fac plangerea si declar ca ma sunat in dat x,dar eu nu am inregistrarea,politia nu o pot afla convorbirea?
Domnule ionut_magda
Cel mai bine ar fi sa-ti platesti datoriile, nu crezi?
Cel care ti-a dat marfa nu cred ca se gandea sa dea de pomana.
Acum o fi disperat omul sa-si recupereze paguba caci presupun ca si el are o familie de hranit,
Asa ca ... la munca, nu la intins mana si lasati "afacerile" apucati-va de lucruri cinstite.
ionut_magda a scris:

Si daca fac plangerea si declar ca ma sunat in dat x,dar eu nu am inregistrarea,politia nu o pot afla convorbirea?


Nu puteti afla convorbirea.
Mergeti cu avocat....daca credeti ca e bine...
Alegerea va apartine...

Nu este legal sa fie batut sau omorat un om pentru ca nu poate sa isi plateasca datoriile...
cu actele societatii si ale masinii mergeti la un birou de copiat acte, preferabil pe langa primaria sau serviciul de inmatriculari. Acolo va intocmesc toata documentatia necesara. La primaria de la vechiul sediu va radiaza din evidenta (schimbare sediu) la noua primarie va ia in evidenta, fapt materializat prin niste stampile pe fisa de imnatriculare.
Mai platiti 37 lei la CEC si la serviciul inmatriculari solicitati schimbarea certificatului de inmatriculare.
Din pacate actele necesare sunt multe si unele trebuie la primarie altele la serviciu inmatriculari.
vedeti OMAI 1501
ART. 14
(1) Eliberarea unui nou certificat de inmatriculare ca urmare a modificarii unor date inscrise in acesta se efectueaza in
baza urmatoarelor documente:
a) cererea solicitantului;
b) cartea de identitate a vehiculului, cu modificarile tehnice operate de Regia Autonoma "Registrul Auto Roman";
c) fisa de inmatriculare a vehiculului, vizata de organul fiscal competent al autoritatii administratiei publice locale, numai
in cazul modificarilor care se refera la schimbarea domiciliului sau, dupa caz, a resedintei, pentru cetatenii straini, ori a
sediului in cadrul aceluiasi judet sau la schimbarea motorului cu un altul de o capacitate cilindrica diferita;
d) vechiul certificat de inmatriculare;
e) dovada platii contravalorii certificatului de inmatriculare;
f) actul de identitate al solicitantului, in original si in copie.
(2) Documentul original prevazut la alin. (1) lit. f) se restituie pe loc, dupa confruntarea copiei cu acesta. Cartea de
identitate a vehiculului se restituie odata cu predarea noului certificat de inmatriculare a vehiculului.
(3) In cazul solicitarii atribuirii unui alt numar de inmatriculare, se vor depune in plus fata de documentele prevazute la
alin. (1) placutele cu numarul de inmatriculare, dovada de plata a contravalorii celor noi si, dupa caz, a tarifului legal de
atribuire a unei combinatii preferentiale a numarului de inmatriculare.

Alte discuții în legătură

Cu respect va rog sa-mi mai dati un sfat Daniel35 Daniel35 Un prieten al meu a imprumutat o suma de bani de la un individ,am inteles ca 600 ron pentru care trebuia sa inapoieze 1500.... O nebunie care insa nu s-a oprit ... (vezi toată discuția)
Acuzat pe nedrept pauldorin87 pauldorin87 sunt acuzat intr un dosar penal prin declaratie mincinoasa precum ca as fi deposedat de o suma de bani pe un amic.am asistat la un schimb de telefon intre 2 ... (vezi toată discuția)
Procedura organizare flagrant dumutaadrianred dumutaadrianred Buna. Intrebarea mea ar fi, in cazul unui santaj , daca persoana santajata,anunta politia, se recurge la efectuarea unui flagrant,se aplica pe bancnotele ... (vezi toată discuția)