avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 482 soluții astăzi

Marți, 4 martie, are loc evenimentul: Politica privind prevenirea hărțuirii la locul de muncă - De la concept la implementare practică. Participă →

Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ISJ refuza plata ajutorului pentru nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ISJ refuza plata ajutorului pentru nastere

Atasez raspunsul ISJului la cererea mea, rugandu-va sa-mi talmaciti spusele lor:

"Acest ajutor este cuprins in CCMUN INVATAMANT,, art.36(5), litera f.Tot in CCMUN INVATAMANT art.32(2) prevede ca "partile contractante vor purta negocieri in vederea includerii drepturilor respective in actele normative care sa reglementeze aceste drepturi.
Intrucat partile contractante nu au purtat negocieri si nu au fost emise acte normative care sa reglementeze acordarea drepturilor salariale suplimentare(...) nu avem temeiul legal pentru acpordarea ajutorului la nastere."
Ultima modificare: Marți, 14 Decembrie 2010
sce76, utilizator
Cel mai recent răspuns: sce76 , utilizator 14:20, 6 Februarie 2012
Asta inseamna ca si sindicatul invatamantului preuniversitar imi arunca praf in ochi.Mi-au spus ca CCMUNN a expirat prin 10-11 .oct, si ca eu nascand in 10 oct si depunand cererea doar prin 26, nu m-am incadrat "in termen".Alta explicatie mincinoasa?
Raspuns Ministerul Muncii:
"Pe anul 2010, sotia dumneavoastra ........., putea beneficia de clauzele cuprinse in contractul individual de munca negociate cu angajatorul, daca au fost preluate din contractul colectiv de munca pe ramura sanitara care a fost in vigoare in 2010.
Pentru anul 2011 nu exista baza legala pentru acordarea dreptului solicitat."
Puteti scana si atasa raspunsul?Poate reusesc si altii sa-si convinga angajatorii... Eventual in mesaj privat?
guerrila, copilul tau s-a nascut in 2010? sa inteleg din raspunsul de la ministerul muncii ca daca sotia ta depunea cererea pt. ajutorul de nastere in 2010 l-ar fi primit? si ca daca a depus-o in 2011 nu il va primi?
ma intereseaza pt. ca sunt in aceeasi situatie: am nascut pe 25 oct 2010 si inca nu am depus cererea pt. acest ajutor.... eu lucrez in invatamant...
copilul sa nascut in 2010, cererea a fost depusa in 2010 refuzul a fost primit in 2010.De atunci am sapat pana acuma sa clarific treaba.Banuiesc ca daca depui cererea in termenul legal, cerand un drept pt data nasterii copilului , trebuie sa primesti deoarece era in vigoare.Cred cel putin asa cred, sa zic altii cum sta treaba.

Alte discuții în legătură

Ccm nu prevede toate clauzele din ccmunn! care se aplica?? adela05 adela05 Buna ziua! Societatea la care lucrez eu are incheiat CCM. In acest contract nu se prevede si art 51 din CCM la nivel national. Intrebarea mea este, in situatia ... (vezi toată discuția)
Salar mediu pe unitate pt. nasterea copilului ContSters57911 ContSters57911 Buna ziua, va rog sa ma indrumati ce pot face in acest caz: am solicitat acel salar mediu pe unitate pt. nasterea copilului, in luna mai, insa pana in prezent ... (vezi toată discuția)
Neacordarea primei de nastere heri heri Am nascut in octombrie 2010, am depus cererea pentru prima de nastere in 15.11.2010. Mi s-a comunicat prin telefon ca nu sunt fonduri sufuciente. La ... (vezi toată discuția)