Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Verificarea metrologica a repartitoarelor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Verificarea metrologica a repartitoarelor

Deschid acest topic ca urmare a discutiilor in contradictoriu din aceasta sectiune cu privire la executarea verificarii metrologice a repartitoarelor.

Din discutiile purtate cu mai multi administratori, nu am auzit pe nimeni sa fi verificat metrologic repartitoarele.

Astept cu interes parerile dumneavoastra bazate pe argumente.
johnpescar a scris:
Repartitoarele de costuri pentru caldura nu se primesc la metrologie pentru verificare.

In fapt dumneavoastra afirmati ca BMRL nu a autorizat nici o firma sa execute verificarea metrologica?
Birourile teritoriale de metrologie legala primesc contra cost mijloacele de masurare pentru verificari metrologice de la populatie sau societati comerciale etc.. Cu asta se ocupa ele, cu verificarea mijloacelor de masurare.

Alte societati se ocupa cu montarea,citirea, calcularea etc. repartitoarelor de caldura dar nu de verificarea metrologica a lor.La inceput de sezon ei spun de verificarea repartitoarelor dar nu este vorba de verificare metrologica.

Verificare metrologica la repartitoare de caldura nu se face. In urma unei verificari metrologice se aplica stampila de verificare (stanta verificatorului) pe mijlocul de masura. De fapt repartitoarele de caldura nu sunt considerate mijloace de masura. Ele au numai aprobare de model de la metrologie si se tine cont la ele de standarde de fabricatie.

l
La fel ca si apometrele de apa calda si repartitoarele de caldura sunt considerate ca masoara marimi adimensionale , sunt acceptate de ANRSC pentru folosinta ca subdivizoare in condominii. De aia spun ei ca cu ajutorul repartitoarelor de apa calda( apometrelor) se masoara X unitati si nu X m.c.
Iata ce spune legislatia in domeniul metrologiei:
"Ordinul 27 din 2004:
Art. 4. - Mijloacele de măsurare din categoriile şi sortimentele specificate în anexă se supun controlului metrologic legal, dacă sunt
utilizate în domenii de interes public
în care se realizează:
a) măsurări privind sănătatea şi siguranţa populaţiei:
- măsurări efectuate de personalul din cadrul unităţilor medicale (spitale, policlinici, cabinete medicale, unităţi de recuperare) în
activităţi de urmărire a stării de sănătate, diagnosticare sau tratament;
- măsurări efectuate de personalul din farmacii în activitatea de preparare a medicamentelor, conform prescripţiilor medicale;
- măsurări efectuate de personalul din cadrul laboratoarelor de analize medicale şi laboratoarelor farmaceutice, în scopul elaborării
unor buletine de analiză;
- măsurări efectuate de personalul din cadrul instituţiilor publice şi organismelor abilitate, în activităţi de supraveghere a unor mărimi
importante pentru sănătatea populaţiei şi protecţia muncii;
- măsurări efectuate cu prilejul inspecţiilor tehnice ale autovehiculelor, în scopul certificării stării tehnice a acestora;
- măsurări efectuate în scopul asigurării condiţiilor de siguranţă în transporturile auto, pe calea ferată sau metrou;
b) măsurări privind ordinea publică:
- măsurări efectuate în cadrul unor expertize solicitate de instanţele judecătoreşti;
- măsurări efectuate de agenţii de circulaţie în scopul aplicării reglementărilor privind circulaţia pe drumurile publice;
- măsurări efectuate de personalul din cadrul instituţiilor publice şi organismelor abilitate, în activităţi de aplicare a reglementărilor
privind sarcinile maxime admise pe drumurile publice;
c) măsurări privind protecţia mediului:
- măsurări efectuate de personalul din cadrul instituţiilor publice şi organismelor abilitate, în activităţi de supraveghere a unor mărimi
importante pentru protecţia mediului;
- măsurări efectuate de personalul din cadrul instituţiilor publice competente, în activităţi de constatare a contravenţiilor şi
infracţiunilor la legislaţia privind protecţia mediului;
d) măsurări privind perceperea taxelor şi impozitelor:
- măsurări efectuate de personalul din cadrul instituţiilor publice şi organismelor abilitate, pentru stabilirea bazei de calcul a unor
impozite, taxe, amenzi, penalizări sau altor tipuri similare de plată, în scopul aplicării unor normative vamale, fiscale, geodezice sau de
cadastru;
- măsurări efectuate de personalul din cadrul instituţiilor publice şi organismelor abilitate, în activităţi de aplicare a reglementărilor
privind sarcinile maxime admise pe drumurile publice, în scopul perceperii unor taxe;
e) măsurări privind protecţia consumatorilor sau corectitudinea tranzacţiilor comerciale:
- măsurări efectuate în tranzacţiile comerciale;
- măsurări efectuate în cadrul activităţilor de comercializare directă a produselor şi mărfurilor către populaţie;
- măsurări efectuate în scopul fabricării preambalatelor;
- măsurări efectuate în scopul stabilirii sumelor de plată pentru transportul de persoane şi mărfuri;
- măsurări efectuate în scopul stabilirii sumelor de plată pentru convorbirile telefonice şi comunicaţiile telex;
- măsurări efectuate în scopul determinării concentraţiilor de zahăr şi alcool în băuturi;
- măsurări efectuate în scopul determinării concentraţiei de grăsimi în lapte şi unt;
- măsurări efectuate în scopul determinării umidităţii grăunţelor de cereale, seminţelor oleaginoase, eşantioanelor de lemn sau de
tutun;
- măsurări efectuate în scopul stabilirii sumelor de plată pentru trimiterile poştale."
Locuintele nu sunt domenii publice, deci niciun aparat cu care masori tu ceva in locuinta ta nu trebuie sa aiba avizare metrologica. Nu spune nici ca e interzis sa aiba, deci daca platesti avizarea presupun c-o poti obtine. Eu apometrele le-am verificat cu Dalkia...

Cu repartitoarele e alta poveste, pentru ca se pare ca insasi legiutorii recunosc ca nu sunt mijloace de masurare metrologice:

"Ordinul 233/2004 Anexa 3 - Normativ tehnic (Anexele 1 si 2 ale Ordinului sunt abrogate):
CAP. II
Repartitoare de costuri pentru încălzire
SECŢIUNEA 1
Domeniu de aplicare
ART. 5
(1) Montarea şi utilizarea sistemelor de repartizare a
costurilor de încălzire în cladirile de tip condominiu se realizează
numai în spaţiile cu destinaţie de locuinta.
(2) Determinarea consumurilor aferente spaţiilor cu alta
destinaţie se face numai cu mijloace de măsurare legale.
"

E drept ca nu spun explicit ca nu sunt ilegale, dar eu asa inteleg prin excludere. Acum dvs puteti intelege ce doriti. In mult-comentatul Ordin 343 nu mai apare aceasta minunata formulare ambiguua.

Dar in 233 ambiguitatea continuua dupa cum urmeaza:
"ART. 6
Sistemele de repartizare a costurilor pentru încălzire pot fi
utilizate numai în cazul în care:
a) determinarea cantităţii de energie termica pentru încălzire
se face cu un mijloc de măsurare legal, montat pe bransamentul
termic al condominiului în punctul de delimitare/separaţie a
instalaţiilor;

b) determinarea cantităţii de combustibil utilizat pentru
prepararea locală în centrale termice de scara sau de imobil a
agentului termic şi a apei calde se face cu un mijloc de măsurare
legal care înregistrează numai consumul aferent centralei termice;
c) instalaţiile interioare de încălzire sunt exploatate în
condiţiile prevăzute la art. 16;
d) pentru fiecare combinatie, corp de încălzire repartitor de
costuri se cunosc factorii de evaluare specifici prevăzuţi în SR-EN
834, respectiv SR-EN 835, factorii de amplasare corespunzatori
poziţiei incintei incalzite în cadrul condominiului, precum şi
suprafata echivalenta termic şi debitul de agent termic nominal;
e) elementele care asigura transferul de caldura către incinta
sunt direct accesibile;
f) încălzirea incintei nu se realizează: prin pardoseala, prin
plafon, cu aer cald, cu aeroterme, agentul termic utilizat nu este
aburul, precum şi în toate cazurile stabilite de standardele SR-EN
834, respectiv SR-EN 835, identice cu normele europene EN 834 şi EN
835;
g) repartitoarele de costuri şi robinetele termostatice au
agrement tehnic de produs;
h) corpurile de încălzire sunt dotate cu robinete termostatice
de reglare a debitului, astfel încât sa existe posibilitatea
reglarii temperaturii în incinta în care sunt montate corpurile de
încălzire;" :hm:

Si ca sa va raspund la intrebare: nici la mine in bloc si nici la altcineva care are sau a avut repartitoare nu am auzit sa se fi facut verificare metrologica a acestor mijloace de masurare a energiei termice. Singurii care chipurile le verifica sunt cei de la firma de calcul...
BMRL a autorizat firme care executa verificarea metrologica a contoarelor.
Anul trecut am avut o oferta de la firma autorizata sa execute verificarea metrologica a contoarelor de apa.

In schimb, din cate stiu, BMTL nu a autorizat nici o firma care sa execute verificarea metrologica a repartitoarelor....
Una sunt apometrele si alta repartitoarele de costuri.Repartitoarele de caldura nu se verifica metrologic.Totusi domnule eliasav va intreb referitor la apometre daca cele pentru apa calda se primesc la verificare metrologica pentru ca in viziunea ANRSC ele sunt considerate repartitoare de costuri.

Daca O. 233/2007 prevede clar ca repartitoarele de caldura se folosesc numai pentru spatiile de locuit cum o sa se rezolve problema cu spatiile comune?.:O

Pana acum nu am auzit pe nimeni sa amlaseze in uscator un gigacalorimetru in uscator care este intradevar mijloc de masurare legal si care se primeste la verificare pe niste tarife de nu o sa ii convina nimanui sa dea atatia bani la verificari, mai bine se stabileste ochiometric un procent si gata toti proprietarii vor fi multumiti.
johnpescar, utilizator