Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nu pot intra in proprietatea mea...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nu pot intra in proprietatea mea...

de urgentza daca se poate, va rog sa imi raspundeti

pana apelez la un avocat, am nevoie urgenta de o informatie, si anume:

spetza este urmatoarea:

1. sunt proprietara unui ap in bucuresti, 2 camere, la bloc,Calea Griviteti prin contract de vanzare-cumparare din anul 2003, deci este pe numele meu irevocavil

2. eu nu locuiesc si nu am locuit acolo nici o ora.

3. locuiesc in alta proprietate , a mea, tot din 2003, 3 camere

4.din 2003 am convenit cu fiul meu sa locuiasca in apartamentul din calea grivitei,2 camere, fara nici un fel de chirie, sau act de comodat sau alta forma, decat primirea in spatiu de catre mine , la sectie de politie 4, buc.CU CONDITIA SA ISHI PLATEASCA TOATE TAXELE AFERENTE ACESTUI GEN DE LOCUINTZA...intretinere, lumina, telefon, cablu, radio, impozit.....

5.in 2005, in urma casatoriei fiului meu, de buna credintza am luat in spatiu pe nora mea, facandu-i buletin de bucuresti, de buna credintza si numai prin vointza mea, nu m-a obligat nimeni.AM CONSIDERAT ABSOLUT FIRESC ACEST GEST AL MEU.

6.in timp, din anul 2003 pana in prezent am constatat ca ei nu platesc regulat taxele amintite de mine mai sus si am fost uneori pusa in situatia sa platesc eu sume exorbitante restante, in calitate de proprietar.....si ca ajutor de mama, etc.

7. nerushinarea lor a mers in asha hal incat ajunsesem sa mi se spuna si de catre cuscrii mei.....sa plateasca proprietarul.....hm

8. au aparut certuri infernale, mizerii, injuraturi la adresa mea ca proprietar, ei fiind acceptati sa locuiasca in proprietatea mea prin bunavointza mea .

9. marti seara IDEBUL le-a deconectat lumina.....in urma sometiilor si a 3 facturi neplatite de ei, adica de consumatorii in fapt.

10.de o luna s-a nascut si fiica fiului meu si inainte de eviniment am renovat EU apartamentul, pe cheltuiala mea, acolo fiind o mizerie cumplita in toti acesti ani.

11. au parasit apartamentul ramas in intuneric , impreuna cu nepoata mea, nou nascuta....la o adresa necunoscuta de mine , injurandu-ma ordinar si acuzandu-am ca eu am TAIAT lumina intentionat .....acuzatie grava pt ca eu nu sunt IDEB si nu as fi facut asha ceva.

12. NU AM CHEIA DE LA PROPRIETATEA MEA, SI NU AM AVUT-O NICIODATA, nu i-am deranjat decat anuntand si convenind vizite rare.

13.intrebare: pot intra in proprietatea mea, schimband yala?

14.intreb asta pt ca NU stiu daca as fi in iegalitate,chiar daca sunt proprietar, pot intra in proprietatea mea in aceste conditii NUMAI PRIN HOTARARE JUDECATOREASCA?

15. am incercat de 4 ani sa rezolv pe cale amiabila tot ce intrec sa sciu aici....luni seara am avut o discutie privata cu fiul meu...ncercand sa ii explic sa NU mai am resurse financiare sa ii duc in carca si ca sunt milioane de lei datorii aferente apartamentului in care ei locuiesc cu nou nascuta....m-a injurat si ....in fine...

16. l-am instiintzat telefonic ca IDEB are ordin de serviciu pentru deconectare din motive de neplata a 3 facturi....NU a platit, facand scandal la IDEB....la intretinere sunt restante de 18 milioane de lei.....

17. fiul meu este avocat stagiar, 28 de ani, nora mea este jurist consul,t 30 de ani....nepotica mea are i luna de viatza

18. fiul meu m-a infoirmat ca intr-o saptamana o sa primesc cheile apartamentului prin o a tertza persoana si ca Nu mai am acces la vizitarea nepoatei mele( nu prea aveam nici pana acum) si ca nu doreste sa ma mai vada niciodata....in fine.....crize inadmisibile...

18. NU II URASC DE LOC...nu doresc sa imi recuperez nici un bun MOBIL din apartament......doresc doar sa pot intra in proprietatea mea, dupa plecarea LOR....atat. SI SA VAD CE DESTINATIE AM SA DAU APARTAMENTULUI IN CALITATE DE PROPRIETAR

cum sa procedez?

multumesc anticipat

tied
tied, utilizator
Faptul ca o persoana are domiciliul la o anumita adresa nu inseamna neaparat ca este si proprietara acolo.
Normal, daca ei isi schimba domiciliul sunt obligati sa-si schimbe actul de identitate la noua adresa in termen de 15 zile de la data la care isi stabilesc noul domiciliu. Daca sunt identificati ca locuiesc fara forme legale la o anumita adresa pot fi obligati sa-si schimbe actele de identitate la noua adresa. Daca ati avea putin noroc si si-ar perde actele de identitate nu pot sa-si mai faca alte acte la adresa dvs. fara consimtamantul dvs. Asa ca aveti grija ce mai semnati...In situatia actuala degeaba va duceti la evidenta populatiei ca nu-i puteti scoate din spatiu decat in momentul cand ei isi vor schimba actele de identitate.
Cred ca este deosebit de pragmatica si la obiect ideea lui Lori 70 Pop.
Insa totul depinde de pierderea sau nu a actelor de identitate...
Problema ramane totusi de actualitate in cazul in care nu isi pierd actele de identitae.=D>

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_eva_carbunaru a scris:

Din 30 mai cand ati postat acest mesaj si pana astazi, chiar nu ati gasit un avocat sa discutati problema dvs? Asta pentru ca ati cerut"de urgenta un sfat, pana apelez la un avocat". Bine, nu era chirie, era cererea dvs. de a-si plati datoriile(apa, energie, etc.) sau TAXELE, cum le spuneti. In loc sa urmariti cat de atent citeste cineva mesajul dvs. si cum se "bat" in replici consultantii, mai bine ati face un drum la un cabinet de avocat, care sa va asculte cu atentie.Numai ca, acolo va trebui sa platiti.Aici nu platiti, criticati.

stimata doamna,

revin cu rugamintea sa cititi cu atentie , daca tot urmariti de la inceput,,,at mai facut confuzii din neatentie...n e nimic...dar .....totushi

1.am consultat un avocat.....am platit...Nu caut asistentza GRATUITA...pe nicaieri....

Nu voi merge in instantza fara sa am asistentza de calitate si cu sigurantza de la o casa de avocatura verificata in prealabil de mine si amicii mei.

SA MA CREDETI INSA CA NU ASTA E DORINTZA MEA...EZIT CU FIECARE CLIPA SA AJUNG IN TRIBUNAL CU FIUL MEU.daca am incercat dialoguri aici....am facut-o pt ca aveam nevoie de informatii si pareri....este un LOc public, nu? un forum....nu?sunt de buna credintza....chiar daca domniile voastre uneori interptretati anumite afirmarii ce imi apartin...daca chiar doream un proces....era de mult pe ROl si....Nu mai veneam aici....

2.nu am nici un contract de locatiune cu copiii mei.....tot comentati despre INCHIRIERE....am doar o intelegere NESCRISA....omeneasca....va rog nu mai folositi cuvantul INCHRIERE...
3. sanatate va doresc si multumesc pt orice

tied
doamna draga,cred ca suntem cam de aceeasi varsta...ar trebui lasata incapatanarea deoparte...trec acum prin niste momente in care daca as avea 100 de ap le-as da pt sanatatea copilului meu.Va pun o intrebare ,dar sa nu mi-o luati in nume de rau...daca s-ar imbolnavi grav fiul dvs(Doamne fereste)nu ati fi in stare sa vindeti acel ap pt ai salva viata?am inteles ca numai pe el il aveti....
Doamna dienusa, lasati, e clar ca deja vi s-a luat in nume de rau mesajul, conform votului...
Doamna nu vrea ca fiul sau sa fie bine, vrea ca dumneaei sa fie de acord cu binele pe care il alege fiul sau, mai degraba invers: fiul sa aleaga ce i se pare bine doamnei.

In aceste conditii, consider ca e mare diferenta intre cele doua gandiri: a dv. si a dumneaei.

Va doresc sa va rezolvati problemele, imi pare rau ca aveti asa mari probleme!