Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Coeficient penalitati intretinere!
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Coeficient penalitati intretinere!

Vin si eu cu o mica problema, referitoare la penalitatile care se aplica pentru intarzaierile pentru neplata la timp a cheltuielilor de intretinere!
Spre exemplu, eu pana in luna iunie am avut o restanta de aproximativ 1500 ron! La aceasta se adaugau cate 0.1% pe zi (cuantumul penalitatilor). Ok, pana aici e ok! Acum pe data de 10 iulie s-au afisat listele! In dreptul meu apar restante 153 ron (am achitata aproximativ 1500 dar s-a adaugat si cheltuielile pe luna mai 153. La penalitati apare suma de 151 ron. Chiar m-a pus pe ganduri si am cautat cum a ajuns administratorul la suma asta! Cu stupoare observ in josul paginii ca acel coeficient de 0.1% s-a facut 0.4% (???)
Din cate am aflat acel cuantum e defapt o dobanda pentru neplata la termen a obligatiilor bugetare!
Dupa un calcul ajung la urmatoarea concluzie: vechiul coeficient 0.1%X365(zile pe an)=36.5 %(un procent de dobanda rezonabil pentru un imprumut sa spun asa)
noul coeficient:0.4%X365=146(unde exista nivelul asta de dobanda???)
Intrebarea mea este daca acel coeficient de 0.4% este corect sau administratorul face exces?
Inca o problema:un vecin are restanta 4500ron. Factura in curs este de 116 ron, iar penalitati (stupoare iar) 530(cam asa). Din cate stiu penalitatile nu pot depasi valoarea facturii! S-au gresesc?
Va multumesc, si sper ca am formulat destul de clar cat sa se inteleaga situatiile!
Mai e ceva ce nu inteleg de pe acele facturi. De ce,pe factura pe iunie, apare sold 2500ron si mai jos penalitati de 16000ron, dar pe factura de penalitati apare sold anterior 260ron? Ce nu cuprinde aceasta factura de apar diferentele astea.
Nu imi poate raspunde nimeni?
Referitor la prima problema s-a rezolvat. Am avut dreptate si va multumesc pentru informatii, acel link de la cet chiar m-a ajutat in asa fel incat am avut argumente sa il contrazic. Tot incerca sa ma convinga ca acel ".04" inseamna 0,4. Cand i-am spus sa imi arate factura curenta, nu cea de penalitati se facea ca nu stie ce caut. Zice ca a fost fara intentie dar... Din comportament am dedus ca stia ce spun.
Va multumesc inca o data si sper in continuare ca ma puteti ajuta si cu problema cu penalitatile restante la cet.
Poate va ajutam daca si dumneavoastra sunteti mai explicit, pentru ca nu avem facturile in fata. Spuneti exact ce srie pe facturi sau mai bine spuneti-ne ce factura este, ca acolo pe site-ul furnizorului sunt sute de facturi si e dificil sa descoperim la care va referiti.
Referitor la .04 sau 0,4 ca sa-l lamuriti pe administrator rugati-l sa tasteze pe calculatorul acela mic, de buzunar si sa faca operatiile:
500 x .04 = dar sa tasteze exact cinci zero zero ori punct zero patru egal si o sa vada ca rezultatul este acelasi ca si cum ar face 500 x 0,04 adica 20.
Asadar acel .04 este 0,04
Facturile sunt editate pe calculator si probabil programul de calcul lucreaza in sistem occidental unde in aritmetica se foloseste punctul in loc de virgula si virgula in loc de punct, adica exact invers de cum folosim noi.
Concret:
1Pe factura de consum (la data de 30.06.2011) in dreapta jos scrie asa:
Sold anterior 2768.91
Rest de plata factura curenta:508.55
Penalitati anticipate:0
Penalitati:16209.11
Total de plata:19486.57

2 Pe factura de penalitati: Valoare factura curenta(5+6) 66.01
Rest plata factura curenta:66.01
Sold anterior:147.70
Total de plata:213.71

Nu inteleg de ce pe factura de consum (sa zic asa) avem trecute penalitati de 16209.11. In schimb pe listele afisate la avizier avem trecut la total (restante + majorari) la toate 19 apartamente 10755. Nu cred ca poate fi posibil ca doar penalitatile la cet sa fie mai mari decat tot ce are de plata asociatia(ce e trecut la avizier).

O alta problema, cum as putea sa fac un calcul sa aflu exact pretul apei(cade si reci).
Daca nu ma insel pretul unui MC de AR+C ar trebuie sa fie de 6.09Ron/mc-cf preturilor de pe apavital ro (3.65ron/mc apa potabila + 2.44ron/mc canalizare).
Cu apa calda e o alta problema. Acum observ ca s-a schimbat pretul fata de luna trecuta cu peste 50%. Era 8.7(aproximativ) iar acum este 13.01 pret pe mc. Stiu ca nu are un pret fix dar ...
Iar pretul unui mc de apa calda ar fi daca nu ma insel ar fi
Pretul unui mc de Apă produsă şi transportată în vederea distribuirii (2.31cu tva / mc) + 2.44/mc canalizare + val fact de la cet impartita la nr mc consumati pe toata asociatia)

Va multumesc!
radu_ro1985, utilizator