ioana.dark a scris:
Daca imobilul ipotecat se instraineaza
c) in lipsa indeplinirii formalitatilor de publicitate a ipotecii, prerogativele dreptului de ipoteca vor fii exercitate numai fata de debitorul constituitor al ei (daca nu s-au respectat formele de publicitate, creditorul poate urmari pe tertul dobanditor de buna credinta al bunului ipotecat?)
chiar vreau un raspuns. Poate creditorul sa urmareasca bunul ipotecat in patrimoniul tertului dobanditor de buna-credinta si daca nu s-au realizat formalitatile de publicitate ?(cred ca intrebarea asta s-a dat intr-un an la INM..) Merci
Ipoteca este o garanție reală, deci creditorul va putea să urmărească bunul ipotecat indiferent la cine s-ar afla. Pentru aceasta, ca și pentru ca orice drept real de altfel să-și producă efectele trebuie să fie îndeplinite formalitățile privind publicitatea.
După părerea mea, nu avem o ipotecă legal constituită dacă nu s-au indeplinit formalitățile de publicitate.
Deci problema propusă de tine este oarecum o falsă problemă în sensul că
întotdeauna creditorul ipotecar poate să urmărească bunul ipotecat indiferent în patrimoniul cui s-ar afla
daca avem o ipotecă legal constituită, adică cu indeplinirea formalităților de publicitate.
Daca nu s-au indeplinit formalitățile de publicitate nu mai putem vorbi de o ipotecă în adevăratul sens al cuvântului.