avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cine este tatal meu?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cine este tatal meu?

buna,
de cativa ani ma framanta o intrebare:cine este tatal meu?Grupa mea sangvina este AII ,a mamei este BIII ,iiar a tatalui este OI.Este clar ca ar trebui sa existe in viata mea un al doilea tata care sa salveze onoarea grupelor sangvine din familia mea.Nu stiu daca va vine sa credeti , dar acest secret (al tatalui adevarat) a fost tinut in familia mea de 38 ani.
Eu banuiesc cine este tatal biologic , dar nu stiu ce ar trebui sa fac ,cum sa procedez sa ma recunoasca legal.As vrea sa reusesc acest lucru singura,fara sa apelez la "bunavointa mamei" , deoarece consider ca , comportamentul meu de fiica ascultatoare,respectuasa.cuminte,nu mai are sens.Desigur ma refer la relatia mama-fiica. Pentru tatal care m-a crescut---tot respectul.
De fapt scopul meu in aceasta actiune este sa-i tulbur tatalui biologic linistea , sa vad reactia lui si a copiilor lui si sa plateasca la batranete distractia din tinerete.(sunt cam sadica nu?).cred ca merita
il respect pe tatal care m-a crescut si chiar avem o relatie f.buna.dar postura in care sunt pusa nu imi convine deloc.Este neplacut sa simti pe pielea ta ca ti se ascunde ceva.
Si daca dupa proces aflati ca nu tatal care credeti este cel natural ?
Exista situatii in care certitudinea nu exista.
Pierdeti multi bani la aceasta incercare.
Sau daca aveti dreptate va pierde el, tatal care v-a suparat.
Trebuie sa va permiteti si din punct de vedere financiar un astfel de proces.

avocat Claudiu Lascoschi
Din punct de vedere financiar nu sunt probleme.
Am certitudinea ca el este tatal meu biologic,deci nu as pierde nimic.Sunt o persoana hotarata,sotul meu ma sustine ,ceea ce m-ar trage putin inapoi este faptul ca tatal care m-a crescut are probleme de sanatate si nu as vrea sa-l mai supar si eu.
Probabil ca inainte de a demara orice actiune ar trebui sa discut cu tatal biologic sa vad ce pozite adopta fata de aceasta situatie.
Nu stiu cum sa procedez:-/ Cred ca m-am gandit prea mult si incep sa il urasc.Lucrurile nu pot ramane asa.

petu a scris:

Din punct de vedere financiar nu sunt probleme.
Am certitudinea ca el este tatal meu biologic,deci nu as pierde nimic.Sunt o persoana hotarata,sotul meu ma sustine ,ceea ce m-ar trage putin inapoi este faptul ca tatal care m-a crescut are probleme de sanatate si nu as vrea sa-l mai supar si eu.
Probabil ca inainte de a demara orice actiune ar trebui sa discut cu tatal biologic sa vad ce pozite adopta fata de aceasta situatie.
Nu stiu cum sa procedez:-/ Cred ca m-am gandit prea mult si incep sa il urasc.Lucrurile nu pot ramane asa.


Faptul ca tatal care v-a crescut are probleme cu sanatatea, nu credeti ca ar fi mai bine sa evitati sa-l supuneti unor tensiuni inutile? In ceea ce-l priveste pe tatal biologic, totul se poate rezolva pe cale amiamiabila cu conditia sa nu doriti ceva mai mult din partea acestuia. Ar trebuie sa va asteptati la ce poate fi mai rau, dar acest lucru nu trebuie sa afecteze in niciun fel armonia din familia dvs.
Sugerati ca trebuie sa ma prefac in continuare ca totul este ok?Armonie este in relatia cu sotul si copilul meu.Nu stiu daca in relatia cu mama mai poate fi armonie.O consider foarte vinovata,iar faptul ca tace in continuare si asteapta mult respect si afectiune din partea noastra denota ca nu constientizeaza cat rau ne-a facut mie si tatalui care m-a crescut.Toata viata ei a fost o rasfatata fara sa aiba nici un merit.
Recunosc faptul ca am o doza de 'samanta de scandal' dar este nedrept ce se intampla.
Sunt o persoana foarte vertebrala,cu o pozitie sociala castigata cu multa munca si intotdeauna am rezolvat problemele in timp util ,inainte ca lucrurile sa o ia razna.
Recunosc,aceasta situatie o vad fara rezolvare cel putin atata timp cat traieste tatal care m-a crescut.Este un om bun si tin mult la el.

Alte discuții în legătură

Stabilirea paternitatii - mai complicat dana242000 dana242000 Buna ziua, sunt noua pe acest forum si as vrea sa va adresez o intrebare: sunt in plin proces de divort si custodie cu sotul - in urma casatoriei a ... (vezi toată discuția)
Tagada paternitate sau contestare recunoastere filiatie. dandanaua dandanaua Un barbat recunoaste la starea civila un copil nascut de o femeie cu care a avut relatii extraconjugale. Copilul este recunoscut de acest barbat la momentul ... (vezi toată discuția)
Paternitate veronika2008 veronika2008 Buna tuturor. Am si eu o problema. Am conceput un copil in timpul casatoriei cu altcineva. Sunt in 6 luni si tatal biologic ameninta cu revendicarea copilului. ... (vezi toată discuția)