Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... ADMITERE BAROU 2012
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

ADMITERE BAROU 2012

Inițiez un nou subiect în legătură cu viitorul concurs de admitere în barou, deși cel din 2011 nici nu s-a terminat. Însă, dat fiind faptul că intenționez să am in vedere participarea și la concursul din 2012, nutresc speranța că ne vom aduna o mână de utilizatori pentru a dezbate toate problemele cu care ne confruntăm în tratarea materiei pentru examen, și, cu siguranță nu vor fi puține. Multă baftă celor ce susțin mâine următoarea probă, iar celorlalți ”sus, pe cai!” că avem multă treabă!
gabelex a scris:

Misha80 a scris:

gabelex a scris:

se gasesc undeva subiectele din sesiunea octombrie 2011? MULTUMESC

[ link extern ]

imi pare rau dar nu am gasit.....

[ link extern ] /

Aceste carti de sinteza, sunt asa cum reiese din denumire extrem de succinte, anul acesta una din spetele la procedura civila, fac referire la aceasta materie deoarece aici a fost cel mai greu, cuprindea o exceptie care se regaseste doar in tratatele de specialitate. Personal am achizitionat si eu una din aceste carti de sinteza si mai cunosc persoane care au invatat dupa ele, dar nu sunt suficiente. Examenul devine din ce in ce mai greu, iar pentru promovare este necesar un studiu mai aprofundat. Insist este doar o parere a unei persoane care a achizitionat aceste sinteze, dar le-am abandonat deoarece sunt prea succinte.

Cam aceeasi parere o am si eu vis-a-vis aceste sinteze. Unele subiecte sunt tratate chiar superficial si avand in vedere noua modalitate de examinare...nu este suficient. Sintezele sunt ok doar pentru ultima suta de metri,la recapitularea finala. Spun asta in cunostinta de cauza,pentru ca am sintezele.
Este strict opinia mea. :)

ramtibel a scris:

Aceste carti de sinteza, sunt asa cum reiese din denumire extrem de succinte, anul acesta una din spetele la procedura civila, fac referire la aceasta materie deoarece aici a fost cel mai greu, cuprindea o exceptie care se regaseste doar in tratatele de specialitate. Personal am achizitionat si eu una din aceste carti de sinteza si mai cunosc persoane care au invatat dupa ele, dar nu sunt suficiente. Examenul devine din ce in ce mai greu, iar pentru promovare este necesar un studiu mai aprofundat. Insist este doar o parere a unei persoane care a achizitionat aceste sinteze, dar le-am abandonat deoarece sunt prea succinte.

Sunt de aceeași părere. Au devenit din ce în ce mai restrictiv, ceea ce nu consider că este rău. Însă, îmi exprim speranța ca următorul examen să fie ceva mai ”coerent”. :coffee:
La Penal special după ce autor citiți? Care autor vi se pare ca tratează mai explicit infracțiunile?
Personal am cartea domnului profesor Tudorel Toader, eu o recomand, este la obiect, cuprinde numeroase exemple si spete pentru fiecare infractiune, iar continutul este concis. Infractiunile sunt tratate explicit si rareori am simtit nevoia sa consult si alta carte, in acest caz alegand un cod penal comentat. Cu toate acestea sunt persoane care recomanda alti autori. Imi pare rau ca nu pot numi cativa pentru tine, deoarece nu mai am si alte carti la aceasta disciplina, doar cea mentionata si codul comentat. Alte pareri? Dar la celelalte materii ce tratate, monografii, etc folositi?
ramtibel, utilizator
Misha80 a scris:

La Penal special după ce autor citiți? Care autor vi se pare ca tratează mai explicit infracțiunile?

Tudorel Toader. Se invata foarte bine (zic eu) dupa cartea lui.

Dar la celelalte materii ce tratate, monografii, etc folositi?

Drept civil
1. Gabriel Boroi - Drept civil. Partea generala. Persoanele
2. Corneliu Birsan - Drept civil. Drepturile reale principale
3. Constantin Statescu, Corneliu Birsan - Drept civil. Teoria generala a obligatiilor
4. Francisc Deak - Tratat de drept civil. Contracte speciale
5. Francisc Deak - Tratat de drept succesoral

Drept procesual civil
1. Mihaela Tabarca - Drept procesual civil. Vol.I - II
2. Gabriel Boroi, V.M. Ciobanu,Traian Cornel Briciu - Drept procesual civil. Curs selectiv. Teste grila. Editia a V-a (conform "Micii Reforme")

Drept penal
1. Constantin Mitrache, Cristian Mitrache - Drept penal roman. Partea generala
2. Tudorel Toader - Drept penal roman. Partea speciala
3. Mihail Udroiu - Drept penal. Partea generala. Partea speciala. Editia a II a (sinteze)

Drept procesual penal
1. Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea generala
2. Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea speciala
3. Mihail Udroiu - Procedura penala. Partea generala. Partea speciala (sinteze)

+ cele 4 coduri.

La civil,pana la aparitia unor carti care sa merite banii (daca ma pot exprima astfel),citesc din cele vechi,dar cu NCC prin apropiere. :)