Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... ADMITERE BAROU 2012
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

ADMITERE BAROU 2012

Inițiez un nou subiect în legătură cu viitorul concurs de admitere în barou, deși cel din 2011 nici nu s-a terminat. Însă, dat fiind faptul că intenționez să am in vedere participarea și la concursul din 2012, nutresc speranța că ne vom aduna o mână de utilizatori pentru a dezbate toate problemele cu care ne confruntăm în tratarea materiei pentru examen, și, cu siguranță nu vor fi puține. Multă baftă celor ce susțin mâine următoarea probă, iar celorlalți ”sus, pe cai!” că avem multă treabă!
luiza2008 a scris:

Ce parere aveti de cursul lui Bujorel Florea : Drept civil.Drepturile reale principale( conform noului cod ) ; si despre Contracte speciale ( in noul cod ) de Florin Motiu ?

In afara de mult laudata carte "Noul Cod Civil. Note Corelatii Explicatii",care intre noi fie vorba nu este mare lucru si in plus mai costa si mult,nu am achizitionat nici un curs dupa NCC.
Tu ai cartile mentionate mai sus? Daca da,cum sunt?

M....da! Se pare că cineva de pe ”barou 2011” are informații sigure că în februarie nu se va organiza sigur examen de admitere, că se vrea a se organiza în aceeași perioadă cu INM-ul și mai interesant, că se va da după codurile vechi la civil. Păcat! Aș fi dorit să se organizeze acum, în februarie...speram și eu:(! Oricum ideea cu organizarea examenelor barou și INM în același timp nu mi se pare inspirată... Ce părere aveți?
Am cumparat NCC Note Corelatii Explicatii ,asa mi se pare si mie cam prea succint " comentat" oricum ar fi in putinl timp scurs de la adoptarea NCC este o lucrare destul de buna momentan ( dar cam scumpa)
In ceea ce priveste celelalte doua carti ,doar am spicuit din ele ...mi se par ( poate gresesc ) parca ar fi carti de sinteza ( poate e o parere preconceputa formata pe baza ideii ca in timpul scurt care a curs DE LA NNC nu se puteau face carti ( tratate etc) de calitate buna ,care sa contina informatii ample )

M....da! Se pare că cineva de pe ”barou 2011” are informații sigure că în februarie nu se va organiza sigur examen de admitere, că se vrea a se organiza în aceeași perioadă cu INM-ul și mai interesant, că se va da după codurile vechi la civil. Păcat! Aș fi dorit să se organizeze acum, în februarie...speram și eu! Oricum ideea cu organizarea examenelor barou și INM în același timp nu mi se pare inspirată... Ce părere aveți?

Hm...nu este o idee tocmai buna,in caz ca se va alege aceasta varianta. De ce? Pentru ca asa cei care vor sa isi incerce norocul si la INM si la barou (in acelasi an),prpbabil nu vor mai avea aceasta sansa. Dar care o fi motivul pentru care vor sa organizeze in aceeasi perioada?
Partea cu codul vechi e buna,zic eu. Macar asa mai ramane timp sa ne familiarizam cat de cat cu schimbarile si institutiile nou aparute.
Ramane sa aflam daca va fi sau nu asa! :)

Am cumparat NCC Note Corelatii Explicatii ,asa mi se pare si mie cam prea succint " comentat" oricum ar fi in putinl timp scurs de la adoptarea NCC este o lucrare destul de buna momentan ( dar cam scumpa)
In ceea ce priveste celelalte doua carti ,doar am spicuit din ele ...mi se par ( poate gresesc ) parca ar fi carti de sinteza ( poate e o parere preconceputa formata pe baza ideii ca in timpul scurt care a curs DE LA NNC nu se puteau face carti ( tratate etc) de calitate buna ,care sa contina informatii ample )

Multumesc! :)
Cel mai bun lucru la cartea aceea este tabelul de corespondenta de la sfarsit. Este foarte util.
Da,asta asa este! Intr-un timp atat de scurt nimeni nu poate face minuni.
Mai asteptam,oricum lucrari dupa NCC vor aparea cu siguranta. Ma refer la cele semnate de autori consacrati in domeniu. Apropo de asta [ link extern ]
luiza2008, utilizator
Misha80 a scris:

luiza2008 a scris:

Ce parere aveti de cursul lui Bujorel Florea : Drept civil.Drepturile reale principale( conform noului cod ) ; si despre Contracte speciale ( in noul cod ) de Florin Motiu ?

In afara de mult laudata carte "Noul Cod Civil. Note Corelatii Explicatii",care intre noi fie vorba nu este mare lucru si in plus mai costa si mult,nu am achizitionat nici un curs dupa NCC.
Tu ai cartile mentionate mai sus? Daca da,cum sunt?

M....da! Se pare că cineva de pe ”barou 2011” are informații sigure că în februarie nu se va organiza sigur examen de admitere, că se vrea a se organiza în aceeași perioadă cu INM-ul și mai interesant, că se va da după codurile vechi la civil. Păcat! Aș fi dorit să se organizeze acum, în februarie...speram și eu:(! Oricum ideea cu organizarea examenelor barou și INM în același timp nu mi se pare inspirată... Ce părere aveți?

Adica daca nu se da in februarie,. sa zicem ca se da in septembrie sau. octombrie sa inteleg ca se da dupa vechiul cod civil>? lol#-o iar treaba asta cu examene paralele ..ar fi o idee tare ciudata
luiza2008 a scris:

M....da! Se pare că cineva de pe ”barou 2011” are informații sigure că în februarie nu se va organiza sigur examen de admitere, că se vrea a se organiza în aceeași perioadă cu INM-ul și mai interesant, că se va da după codurile vechi la civil. Păcat! Aș fi dorit să se organizeze acum, în februarie...speram și eu! Oricum ideea cu organizarea examenelor barou și INM în același timp nu mi se pare inspirată... Ce părere aveți?

Hm...nu este o idee tocmai buna,in caz ca se va alege aceasta varianta. De ce? Pentru ca asa cei care vor sa isi incerce norocul si la INM si la barou (in acelasi an),prpbabil nu vor mai avea aceasta sansa. Dar care o fi motivul pentru care vor sa organizeze in aceeasi perioada?
Partea cu codul vechi e buna,zic eu. Macar asa mai ramane timp sa ne familiarizam cat de cat cu schimbarile si institutiile nou aparute.
Ramane sa aflam daca va fi sau nu asa! :)

Am cumparat NCC Note Corelatii Explicatii ,asa mi se pare si mie cam prea succint " comentat" oricum ar fi in putinl timp scurs de la adoptarea NCC este o lucrare destul de buna momentan ( dar cam scumpa)
In ceea ce priveste celelalte doua carti ,doar am spicuit din ele ...mi se par ( poate gresesc ) parca ar fi carti de sinteza ( poate e o parere preconceputa formata pe baza ideii ca in timpul scurt care a curs DE LA NNC nu se puteau face carti ( tratate etc) de calitate buna ,care sa contina informatii ample )

Multumesc! :)
Cel mai bun lucru la cartea aceea este tabelul de corespondenta de la sfarsit. Este foarte util.
Da,asta asa este! Intr-un timp atat de scurt nimeni nu poate face minuni.
Mai asteptam,oricum lucrari dupa NCC vor aparea cu siguranta. Ma refer la cele semnate de autori consacrati in domeniu. Apropo de asta [ link extern ]

si cum o sa inveti daca cu 2 luni inainte afli ca se dau dupa NCC? De fapt intrebarea ar fi : pina la ex. o sa inveti dupa VCC sau in paralel si NCC?