Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... plata caldura parti comune
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

plata caldura parti comune

am primit factura la intretinere pe noiembrie.eu am ct de apartament dar am constatat ca in factura de la intretinere apar ca plata si tevile de la sist centralizat.n ar fi o problema ca asa e legea dar cei care nu au centrale nu platesc si ei tevile.e corect?eu dau pe tevi 23lei iar cel fara centrala 13lei citirea repartitoareleor.m am adresat verbal administratorului dar nici nu m a bagat in seama.unde pot face o reclamatie?ce pot face?
Buna dimineata,
Este furt pe fata, pentru toti nu numai pentru cei cu CT. La noi in bloc au ajuns sa plateasca mai mult pentru tevi decat pentru calorifere. Nu au facut echivalentul termic, sau le-a pus administratorul din burta. Am reusit sa vb, cu un sef de la [EDIT] cred ca stiti cine sunt, si m-a invitat marti la o discutie, pentru ca sunt ceva greseli.Eu am CT si mi-a venit pe decembrie 130 lei doar tevile.Este hotie mare. Aceste sunt coloane de distributie. Daca nu exista coloane nu exista distributie, asa ca, hai sa nu ii lasam asa.Cand v-ati facut echivalentul termic pentru o camera si ati cumparat calorifer, asa a zis instalatorul, asa am invatat toti la scoala facultate, etc. DE CE NU AM MONTAT TEVI DOAR? Daca este cineva are alta explicatie sa ne spuna, poate iesim mai ieftin cu montare Tevi in casa decat calorifere de aliminiu sau altele.
Va multumesc
elga50, moderator
la mine in bloc vecina si-a izolat caloriferele cu polistiren,,, mie nu mi se pare corect sa platesc caldura din subsol si de pe scara blocului la suprafata din casa ,,mai ales ca nu in casa imi incalzesc si in afara de asta eu am spre scara doar usa si restul vecinilor au peretii spre scara,,,dar astea sunt legile,, iar legat de tevi?! eu stau la etajul 6 iar cei de deasupra mea au centrale de apartament si tevile de la jumatate in sus sunt reci dar eu platesc pe ele exact ca si cum ar fi calde,,,pt 3 calorifere pe care le folosesc si 3 care sunt taiate platesc o factura totala de 350 ron din care 100 ron sunt tevile , subsolul si scara plus ca mai platesc si citirea repartitoarelor pe care o fac eu si o dau administratorului,,, banii ii incaseaza o firma .Oricum pana s-a dat legea sa plateasca si altii pt tevi si pt subsol si scara , plateam pt 3 calorifere pe care le foloseam in apartament 500 ron,,,oricum mi s-a spus ca daca nu vreau sa platesc nimic pt tevi le pot izola si eu care nu am centrala ( mentionez ca 3 calorifere sunt taiate de tot si platesc pt tevile care trec prin spatiul respectiv , desi sunt reci tevile pt ca mai sus de mine sunt centrale de apartament), Cei cu centrala nu plateau pt partile comune pana anul trecut !
kyrakyra_65, utilizator
Trist dar adevarat, singura solutie este debransarea totala a imobilului din sistemul centralizat.
Solutia mixta este cea mai proasta solutie, spun din propria experienta, mai ales ca urmare al “reglementarilor” ANRSC, precum si al “intereselor” unora in modul de repartizare a cotelor/unitatilor de consum aferente partilor de uz comun.
Acum sase ani ne-am debransat din sistemul centralizat mai multi locatari, datorata nemultumirilor privnd calitatea serviciilor oferite de acesta, alegand surse independente pentru incalzire si preparare a apei calde menajera prin montarea de C.T. de apartament, dar odata cu reglementarile defavorizante pentru cei debransati au inceput si multele nemultumiri, atat pentru cei debransati, dar si pentru cei ramasi in sistemul centralizat, prin:
• “scutirea” unora (fiind vorba de spatii comerciale din parter, cat si apartamente dela etaje superioare, care si-au taiat coloanele ) de la plata cotelor pentru partile de uz comun (subsol, parti de uz comun precum si pentru coloanele care traverseaza aceste spatii si toate credeti-ma, aceleasi coloane trec prin parterele comerciale care traverseaza si toate apartamentele, si inca la diametre mai mari – deci cu un SET mai mare, dar repet, unele spatiile comerciale erau “scutiete” de la plata, iar locatarii nu !!!,
• prin ignorarea in calcul a starii de izolatie a conductelor din subsol cat si a coloanelor verticate, toate acestea bineinteles prin “bunavointa “firmei de citire, calcul si repartizare a consumurilor, precum si prin “acceptul tacit” al administratiei imobilului.
Fara a face un istoric mai detaliat, intr-un sfarsit de certuri si reclamatii, anul trecut s-au convins toti proprietarii ca ar fi mai bine, din toate punctele de vedere, optand astfel pentru debrasarea intregului imobil din sistemul centralizat, iar acum e liniste si pace, plateste fiecare cat consuma real si multumirea e unanima, ai caldura si apa calda cand vrei, cat vrei, fara a fi la cheremul altora privind perioadele de livrare al agentului termic pentru incalzire, a apei calde menajere, costuri, etc., iar investita se recupereaza intr-un timp optim, nemai fiind “obligati” sa suportam prin costul energiei si pierderile din retele ( si nu putine !!!), precum si regia unor intermediari (operatori zonali - producatorii de energie termica), furnizori (firme de vanzare/facturare), firme de calcul si repartizare a consumurilor, etc.
din ceea ce am citit aici, am inteles ca asociatia poate stabili de comun acord un procent care sa se aplice pt partile comune. imi puteti spune unde este scris asta? am citit ordinul 343, dar nu am gasit mentionat, probabil am trecut f repede peste el. daca am inteles bine, va rog sa-mi spuneti unde gasesc aceasta prevedere.

si inca o intrebare - azi avem sedinta pentru acest subiect. unii vor sa renunte la serviciile firmei xxx, asta in cazul in care avem contract pe 10 ani. e posibil? daca da, atunci asociatia poate sa determine modul de calcul a partilor comune?

tevile izolate se iau in calcul la stabilirea partilor comune? ce tip de izolatie trebuie sa fie?

va multumesc!
Calculul caldurii de catre firma xxx avea in vedere Normele din Ordinul 343/2010 ANRSC.

Daca doriti sa renuntati la calculul caldurii pe repartitoare si sa treceti la calculul "la pausal", atunci trebuie sa stiti ca acest mod de a calcula, in afara de referinta la cota-parte indiviza, nu are nicio alta reglementare, nici pentru separarea partilor comune de cele individuale, nici separarea pe etaje a cotei pentru tevile verticale.
Nu veti gasi nicaieri reglementari pentru o situatie nelegala in fond, de vreme ce contorizarea apartamentelor devine obligatorie prin Legea 325/2006 a serviciilor de gospodarire comunala.

Calculul pe cota-parte indiviza, adica "la pausal", este depasit de modificarile intervenite in sistemul de incalzire din condominiul dv., in primul rand prin deconectarea unor proprietari care si-au montat CT sau se incalzesc din surse electrice, dar si prin montarea de calorifere noi si mai mari (poate) si mai multe (poate) in diverse apartamente.
Acest calcul, facut pe cota-parte indiviza, prin aceste modificari, aduce o serie de inechitati si este cu totul incorect.
Stabilirea unui procent arbitrar care sa fie folosit pentru partile comune si tevi poate fi decis pe baza observatiilor de pana acum din calculul firmei XXX, dar el este aproximativ deoarece se modifica de la luna la luna in functie de declararea indecsilor.

Una peste alta, ar trebui sa tineti cont in aceasta repartizare de noua configuratie a sistemului de incalzire si sa recalculati cota-parte indiviza, ca sa aveti un sistem de calcul cat de cat corect sau..... si mai corect decat pe baza repartitoarelor, ca doar d-asta renuntati la repartitoare, nu?.