Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cotizatie sindicat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cotizatie sindicat

Cum se procedeaza atunci cand angajatorul nu doreste sa retina cotizatia membrilor de sindicat pe statul de plata? Cum il putem determina sa faca acest lucru? Care este temeiul legal?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
freeelis a scris:

Angajatorul va asigura, la cerere, retinerea cotizatiei platita de membrii organizatiei sindicale.
La cererea organizatiei sindicale la care sunt afiliati salariatii, angajatorul poate conveni si accepta ca persoanele care au ca sarcina de serviciu plata salariilor, sa incaseze cotizatiile de sindicat si sa le vireze in contul sindicatelor respective.
Cotizatiile de sindicat pot fi incasate numai cu acordul fiecarui membru de sindicat, pe baza listelor lunare intocmite de catre sindicate.

Buna ziua,

O intrebare suplimentara: care este articolul din Codul fiscal care prevede deductibilitatea cotizatiilor platite de membri de sindicat? In legea 62/2011 la art. 24 privind cuantumul cotizatiei, in final se mentioneaza : ".... potrivit prevederilor Codului fiscal."
In speranta unui raspuns prompt, va multumesc anticipat.
ART. 57 C.fisc. - Determinarea impozitului pe venitul din salarii
(1) Beneficiarii de venituri din salarii datorează un impozit lunar, final, care se calculează şi se reţine la sursă de către plătitorii de venituri.

(2) Impozitul lunar prevăzut la alin. (1) se determină astfel:
a) la locul unde se află funcţia de bază, prin aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul determinate ca diferenţă între venitul net din salarii, calculat prin deducerea din venitul brut a contribuţiilor obligatorii aferente unei luni, şi următoarele:

- deducerea personală acordată pentru luna respectivă;

- cotizaţia sindicală plătită în luna respectivă;

- contribuţiile la fondurile de pensii facultative, astfel încât la nivelul anului să nu se depăşească echivalentul în lei a 400 euro;

b) pentru veniturile obţinute în celelalte cazuri, prin aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul determinate ca diferenţă între venitul brut şi contribuţiile obligatorii pe fiecare loc de realizare a acestora;
Multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt.
freeelis a scris:

Angajatorul va asigura, la cerere, retinerea cotizatiei platita de membrii organizatiei sindicale.
La cererea organizatiei sindicale la care sunt afiliati salariatii, angajatorul poate conveni si accepta ca persoanele care au ca sarcina de serviciu plata salariilor, sa incaseze cotizatiile de sindicat si sa le vireze in contul sindicatelor respective.
Cotizatiile de sindicat pot fi incasate numai cu acordul fiecarui membru de sindicat, pe baza listelor lunare intocmite de catre sindicate.

Buna ziua,
Doresc o lamurire suplimentara legata de retinerea cotizatiilor pe statele de plata.
Am solicitat angajatorului, printr-o cerere (la care am atasat acordul fiecarui de membru de sindicat) sa ne fie retinute cotizatiile, platite de membri, pe statele de plata si virate in contul sindicatului.
Angajatorul si-a exprimat acordul scris, dar persoanele care au ca sarcina de serviciu plata salariilor nu doresc sa puna in practica acest lucru, invocand diferite motive.
Au trecut 2 luni de la data primei solicitari (cereri) si nu se intampla nimic.
Am revenit saptamanal cu intrebari (am trimis si o adresa catre Departamentul respectiv), dar nu primim nici un raspuns.
Avand in vedere cele mentionate, in opinia noastra, ni se incalca un drept.
Ce putem intreprinde in continuare?
Se poate declansa un conflict de munca si/sau mergem in contencios/administrativ?

In speranta unor raspunsuri prompte, va multumesc anticipat.
eduardvl, utilizator
Ati discutat cu conducerea superioara , despre aceasta situatie?
Art.40 C.mun. prevede ca:
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
.....