avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... calcul penalitati intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

calcul penalitati intretinere

Buna ziua!
Sunt proprietar intr-un ap. al unei Asociatii de proprietari. Data scadenta pt. plata intretinerii aferente lunii ianuarie a fost 29 februarie. Pentru ca nu am achitat intretinerea in aceasta perioada, pe 1 martie cand s-a afisat intretinerea lunii februarie, mi-au fost calculate penalitati. 0.2% pentru 30 zile. Este corect? Penalitatile nu trebuiau calculate la 30 de zile de neplata a restantei? Sau am interpretat eu gresit legea? Multumesc
Am inteles. Multumesc. La As. noastra listele de intretinere se afiseaza la 1 ale lunii si au termen de plata ultima zi din luna.
Multumesc @elga50 pentru ajutor.
@stelut, afisarea listelor de plata pe data de 1 lunii are un singur avantaj, acela de a face inchiderile financiar-contabile luna de plata/luna calendaristica, in rest ce sa zic, ramaneti in urma facturilor cu doua luni, ceea ce nu este putin. Inseamna ca aveti un fond de rulment bunicel pentru a plati facturile inainte de a fi afisate listele de plata si de a face oarece incasari. Este bine, daca asa s-a hotarat. Vedeti, acesta este si avantajul termenului de plata de 1 zi, termen ca si valoare adoptat si de asociatia noastra: s-au afisat listele de plata (in jur de 20 a lunii), ai la dispozitie 31 de zile sa-ti achiti cota de contributie, dupa care incepe perioada de penalizare.
Daca la asociatia dv s-au afisat listele de plata la data de 1 februarie, acestea sunt aferente lunii decembrie 2011 si nu lunii ianuarie 2012, pentru simplul motiv ca la data de 1 februarie asociatia dv nu avea la dispozitie situatia cheltuielilor pe luna pe luna ianuarie.

Apoi penalizarile se aplica in fiecare asociatie de proprietari conform sistemului propriu adopatat de comitetul executiv. Asa prevde legea care stabileste doar anumite limite maxime si minime intre care se poate misca fiecare asociatie.
Termenul de 30 de zile, asa cum este specificat in legislatie se refera la intervalul dupa care se calculeaza si nu la data sau ziua din care se calculeaza. Asa ca o asociatie de proprietari va calcula penalizari dupa ce vede ca au trecut 30 de zile dupa termenul scadent (ce poate fi una sau maxim 20 de zile de la afisare). Dar de la ce data aplica penalizarile, se stabileste prin sistemul propriu de penalizari.
Concret dupa cele 50 de zile (iau ca exemplu intervalul maxim 20 +30), voi calcula penalizarile, adica voi pune mana pe creion si pe calcualtor sa inmultesc 130 lei restante cu 0,2%/zi, dar incepand de la a 21-a zi de la afisare ca doar de aceea am scris pe listele de pata ca termenul scadent este de 20 de zile.
Altfel acest termen scadent de 20 de zile nu ar avea nici un rost.
@adriantot Va multumesc pentru precizari si va rog sa ma ajutati calculandu-mi si mie penalitatile: 29 februarie a fost data scadenta pentru cheltuielile lunii decembrie, pe care nu le-am achitat (lista a fost afisata pe 1 februarie). In lista afisata la data de 1 martie (pt cheltuielile lunii ianuarie), figurez cu restanta (evident) si cu o penalizare de 0.2% zi pentru 30 zile. O sa platesc toate cheltuielile pe 20 martie (atat restanta cat si cheltuielile din lista afisata pe 1 martie). Va rog frumos, spuneti-mi ce penalizare treb sa platesc pt. suma de 700 ron restanta. Inca o data multumesc
Nu e concludent ce ati scris mai sus daca cei 700 lei sunt restante de la mai mult de 1 luna.
Se inmulteste cota neachitata cu numarul de zile de neachitare si cu 0,2% pe zi.

Va dau un exemplu:
- cota lunii decembrie, sa zicem ca este 700 lei.
- s-a afisat pe 15 ianuarie si are termenul de plata pe 31 ianuarie.
- adaugam 30 zile la acest termen si din acest moment incepem sa calculam penalizarile, adica de la 2 martie.
- sntem in 15 martie, asadar 14 zile de intarziere, deci:

700 * 14 * 0,2% = 19,6 lei.

Daca cota lunii dec este 300, dar mai aveti restante din oct = 100 lei si din nov = 300 lei, atunci penalizarea va fi mai mare si se procedeaza la calculul zilelor de neplata pentru fiecare cota in parte pana la 15 martie, tinandu-se cont de data scadenta si cele 30 zile de gratie ale fiecarei liste de intretinere.
Se aduna penalizarile de la fiecare cota in parte si da totalul penalizarii de platit la 15 martie.

Alte discuții în legătură

Calcul penalitati asociatia de proprietari c_cimpanu c_cimpanu va rog frumos sa-mi confirmati daca situatia ce o descriu este corecta: date din lista de plata luna ianuarie (termen legal de plata 30 februarie+ gratie ... (vezi toată discuția)
Penalizari intretinere soso1986 soso1986 Sal, as vrea sa stiu daca se poate de la un expert contabil cum se calculeaza penlizarile la intretinere, am 2000 de lei de plata si administratorul mi-a zis ... (vezi toată discuția)
Precizari art 49 - 230/2007 - sistemul propriu de penalizari IIC IIC Buna ziua, Am nevoie de ajutorul vostru pentru a lamuri o chestie simpla, dar pentru care am nevoie de o confirmare a celor mai cu experienta. Legea ... (vezi toată discuția)