avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se calculeaza indemnizatia de crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se calculeaza indemnizatia de crestere copil

Buna ziua,
Am inteles ca s-a marit indemnizatia de crestere copil si as vrea sa stiu exact ce inseamna.
La un salariu brut de 1340 si net de 973 lei care este cea mai buna optiune de a alege perioada de crestere copil (1 an sau 2 ani sau 85% din salariu). Imi puteti face, va rog, calculul pentru aceste perioade.
Astept raspunsul dvs.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:12, 28 Ianuarie 2014
blueice:

1. In perioadele cand nu mai aveti venit din salariu plata stimulentului de insertie se suspenda.

2. Plata acestuia se va relua cand veti avea venituri din salariu dar numai pana implineste copilul 2 ani.


Ramoon:

1. Daca veti naste in iunie 2014 cele 12 luni eligibile pentru a benficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) sunt iuluie 2013 - iunie 2014.

2. In aceste 12 luni intra si lunile in care ati fost in somaj indemnizat, lunile in care aveti avut salariu, lunile de concediu medical si cele de concediu de sarcina (prenatal).

3. Indemnizatia pentru CCC este de 85% din media veniturilor nete din cele 12 luni.
Multumesc frumos de raspuns!
dar stati ca nu sunt lamurita: cum intra si perioada in care am fost in somaj daca eu sunt angajata din oct 2012? sunt mai mult de 12 luni de atunci... la pct2
nu intra numai iulie 2013 - iunie 2014? ca in perioada asta am fost / sunt angajata
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Ramoon:

1. Asa este, aveti dreptate.

2. Ati zis si de somaj si eu am vrut sa va spun ca si somajul intra pentru indemnizatia pentru CCC daca este cuprins in cele 12 luni.
ok! Multumesc frumos!

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil pentru tata ramqby ramqby Buna ziua! As dori sa stiu daca tatal isi poate luna acea luna de concediul pentru copil in prima luna a nasterii copilui,timp in care mama este in concediu ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie pt cresterea copilului ContSters281689 ContSters281689 Buna ziua,am s eu o problema.sunt in an terminal la facultate,dar sunt insarcinata,facultatea nu mi a permis sa muncesc intr un loc stabil cu carte de ... (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate, indemnizatie pentru cresterea copilului si cand te intorci la munca piticot21 piticot21 Buna ziua, Sunt insarcinata in 31 de saptamani si am inteles ca incepand cu saptamana 32 pot intra in concediu de maternitate, dar as dori sa merg la munca ... (vezi toată discuția)