avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisia in perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisia in perioada de proba

Sunt angajat al unei firme din Bucuresti, sunt inca in perioada de proba (nu a trecut o luna de la angajare) si nu imi place ceea ce fac..... sau mai bine zis nu este ceea ce vreau eu..... asadar vreau sa plec. Trebuie sa urmez pasii standard in cazul unei demisii ( depunerea demisiei, preavizul de 15 zile calendaristice) sau fiind in perioada de proba se poate proceda si altfel. Mentionez ca mi s-a facut un contract individual de munca pe perioada determinata de 6 luni.

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: adelaida_07 , utilizator 09:28, 2 Noiembrie 2007
Conform art. 31 (alin. 4 indice 1) din codul muncii, pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta, printr-o notificare scrisă, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, ceea ce inseamna in mod clar ca in cazul demisiei salariatul nu este obligat sa respecte termenul de preaviz.
Dar ce se intampla in situatia in care salariatul nu mai vine la munca fara a anunta angajatorul despre aceasta, iar la un anumit interval de timp, revine la angajator cu o demisie in care anunta notificarea incetarii contractului individual de munca cu o data anterioara. Demisia este nedatata, iar situatia este aceeasi - ne aflam in perioada de proba :)
sunt in perioada de proba, am contract pe 2 ani, in primul an treb sa dau 5000 de euroiar in al doilea an 2500, daca plec in perioada de proba trebuie sa mai platesc suma respectiva ??? cum ar fii mai bine sa procedez ???



Dar ce se intampla in situatia in care salariatul nu mai vine la munca fara a anunta angajatorul despre aceasta, iar la un anumit interval de timp, revine la angajator cu o demisie in care anunta notificarea incetarii contractului individual de munca cu o data anterioara. Demisia este nedatata, iar situatia este aceeasi - ne aflam in perioada de proba :)


se sanctioneaza disciplinar, chiar si cu desfacerea CIM . Dar nu e obligatoriu:D
Concedierea pe motive care tin de persoana salariatului (in ex. de fata - absente nemotivate) este, dupa pererea mea, cea mai complicata si contestabila varianta, asa ca, avand in vedere ca era in perioada de proba este mult mai simplu ptr. angajator sa faca o simpla notificare si inceteaza CIM cu art. 31 alin. 4 indice 1 din Codul Muncii.

Romy: Oricum nu are prea mare importanta avand in vedere ca au trecut exact 363 de zile din momentul in care a pus omul intrebarea si pana ai dat tu raspunsul acela evaziv (mai pe romaneste: nu ai punctat absolut nimic prin raspunsul dat :D)

Noi sa fim sanatosi! :P

Alte discuții în legătură

Angajat nou nu s-a prezentat la serviciu in prima zi de lucru violeta54 violeta54 Buna ziua O persoana a semnat contractul de munca, am trimis REVISALUL, dar el ne-a anuntat ca nu se mai prezinta Cum fac incetarea contractului? Cu ce ... (vezi toată discuția)
Cat timp este valabila o demisie? ancaoroian ancaoroian Am depus demisia in data de 24 iunie. Angajatorul nu mi-a dat nr. de inregistrare, dar mi-a spus ca o aproba doar daca trec articol 79, pct. 7 din codul ... (vezi toată discuția)
Demisia la zi? anelice anelice As dori sa stiu daca pot sa-mi prezint demisia la zi fara preaviz. (vezi toată discuția)