Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Accident grav soldat cu moartea copilului meu in Franta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Accident grav soldat cu moartea copilului meu in Franta

buna ziua tuturor cititorilor DUMNEAVOASTRA.anul trecut in 2 septembrie in timp ce calatoream din SPANIA (MADRID) spre ROMANIA sa produs un grav accident de circulatie in sud de Franta de autocar soldat cu moartea fetitei mele de doar 9 luni si zile.acest copil a fost perfect sanatos.in momentul producerii accidentului de autocar copilul se afla chiar in bratele mamei.copilul a decedat la 2 ore de la producerea accidentului de SHOK.SPAIMA.eu fiind transportat cu helicopterul la Marsseil iar sotia cu helicopterul la spitalul militar din Toulon.copilul a fost transportat cu o ambulanta la spitalul din Frejus unde a si decedat nu din urma ranilor ptr ca avea o zgarietura la piciorusul stang neputand pune viata copilului in percol.o firma n-ea contactat din Cluj-napoca si au zis ca ne poate ajuta.au trecut 9 luni si jumatate de la accident si nu am primit nimic concret.ce putem face?VA MULTUMESC.
buna ziua.autocarul este inmatriculat in Romania cu nr de Bistrita Nasaud si apartine firmei ROSU TOUR.accidentul sa produs in sudul Frantei in apropiere de VIDAUBAN .autocarul era intro stare proasta.culmea ca avea toate actele in regula.iar cei de la CENTRUL NATIONAL DE EXPERTIZA SI STATISTICA DE LA PARIS au gasit o intrega lista de defectiuni tehnice.sistemul de franare,directie,cutie de viteze,sistemul de aer conditionat si mai ale cauza care a produs accidentul avea anvelope MICHELIN resapate si puse pe fata la directie.ce credeti dumneavostra?in ce tara se poate accepta cauciucuri resapate pe fata la directie?daca era pe tragator mai spuneam.se accepta unul exterior si unul interior pe punti
anisicornel, utilizator
buna ziua.acel autocar este inmatriculat in ROMANIA cu numere de Bistrita Nasaud si apartine firmei ROSU TOUR.la expertiza efectuata in franta expertii au decsoperit o serie intreaga de defectiuni tehnice.cauciucuri resapate puse pe fata la directie,sistemul de franare,sistemul de aer conditionat,cutie de viteze.si culmea ca avea actele de ARR si ITP in regula acetea atestand cu aproape o luna inainte de producerea accidentului.de ce oare trebuie sa platim cu viata pentru lacomia unora?de ce a trebuit sa ne nenoroceasca pe viata si luandumi ceea ce aveam mai de pret(COPILUL).am pana in prezent 18 operatii in 3 spitale 16 in 2 spitale din franta si 2 in spitalul din Cluj napoca.mai am de facut inca 4 operatii intrun spital din Spania.cu ce am gresit noi ca am vrut doar sa petrecem vacanta alaturi de cei dragi?VA MULTUMESC..iar decesul copilului meu a survenit din actele de necropsie moarte naturala provocata de accident rutier
anisicornel, utilizator
Din ultimele dvs. mesaje inteleg ca s-a deschis in tara, o ancheta penala si probabil si o ancheta a inspectiei muncii, daca soferul sau alt angajat al firmei de transport au suferit leziuni care au necesitat concediu medical.
Intocmiti o adresa scrisa cu confirmare de primire catre parchetul din Bistrita Nasaud si catre ITM Bistrita Nasaud/ Inspectia muncii Bucuresti, prin care solicitati sa vi se comunice stadiul cercetarii.
Ancheta in tara poate fi de durata, in conditiile in care institutiile statului roman pot sa faca o cercetare proprie, numai dupa ce se solicita si primesc documentele solicitate, de la autoritatile franceze.
In mod normal, in timpul cercetarii penale, ar trebui sa fiti invitat la parchet si la ITM si dvs. pentru declaratii.
Procurorul de caz cand va trimite dosarul in instanta, va va intreba si ce pretentii materiale aveti.
In urma cercetarii Inspectiei muncii se pot stabili masuri tehnice, organizatorice si de alta natura, care dupa caz, pot fi transpuse in legislatia romaneasca, pentru ca sa nu se mai produca evenimente similare (ma refer aici la masuri tehnice, legate de neregulile, care ar fi fost gasite la autocar de catre inspectia auto din Franta).
buna ziua.nu vreau decat sa se faca dreptate si sa iasa cel care se face vinovat de producerea accidentului si implicit de moartea copilului meu.nu imi doresc altceva.doar adevarul si sa plateasca pentru ce sant invinuiti.cu respect
buna ziua.am facut rezervare si merg in ROMANIA SA VERIFIC PERSONAL ACEASTA firma.va multumesc de sfat
anisicornel, utilizator