avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Mediere pentru exercitarea autoritatii drepturilor ...
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Mediere pentru exercitarea autoritatii drepturilor parintesti in comun

buna ziua.am si eu o intrebare in legatura cu medierea.am deschis un proces pt exercitarea drepturilor parintesti in comun si as vrea sa stiu daca medierea partilor e ceruta de judecator,de avocat sau pot angaja eu un mediator?
nu trebuie sa va justificati!
eu nu stiu ce simte un tata, eu v-am spus ce simt eu. probabil ca sunt tatici care sufera foarte tare din cauza lipsei copilului, dar nu trebuie sa va suparati ca am prejudecati in conditiile in care mai mult aud de copii parasiti de tati (care de multe ori uita si ca au de platit pensia alimentara) decat de copii parasiti de mame si lasati cu tatii. legatura dintre mama si copil e diferita de cea dintre tata si copil, nu aveti cum sa intelegeti asta (si nu, nu e o prejudecata, dar si eu am inteles-o abia cand am devenit mama) si e inutil sa incerc sa va explic.
cum spuneam, dvs incercati sa aveti o relatie buna cu copilul, indiferent ca fosta sotie incearca sa o influenteze sau nu. fata acum e mare si e la varsta la care incepe sa inteleaga ce se intampla si sa emita propriile judecati. daca fosta sotie intradevar incearca sa o influenteze in timp acest lucru se va intoarce impotriva ei. plus ca nu uitati ca veti avea o fiica toata viata, nu doar acum cat e mica. incercati sa nu pierdeti legatura si sa aveti o relatie frumoasa chiar si de la distanta si in timp se vor vedea roadele. pana la urma asta conteaza, si nu razboiul cu fosta.
da stiu ca nu conteaza razboiul cu ea dar nu uitati ca anii trec si nici macar osecunda pe care am pierdut-o nefiind cu fetita nu mi-o da nimeni inapoi.nu exista un moment cand trebuie si un moment cand nu trebuie sa fie si cu tatal.si da stiu si eu o gramada de tati,inclusiv al meu,care nu se mai raspund cu copiii.despre al meu imi mai aduc aminte doar o ocazionala intalnire acum vreo 20 de ani si aia dupa vreo alti 13-14. deci inteleg multe si stiu ce simte atat un tata cat si un copil abandonat de tata
~ Conținut șters la cerere ~
asa este, nimeni nu va da inapoi timpul pierdut. si nu spun sa stati cu mainile in san, ci sa aveti grija sa va ganditi in primul rand la relatia cu copilul. si sa nu faceti greseli care sa va pericliteze relatia, din dorinta de a castiga ceva puncte in razboiul cu fosta. cum ar fi sa o vorbiti de rau in fatza copilului, sau sa incercati sa o retineti in Suedia desi poate nu isi doreste.. fiti tata, si fiti langa ea, atat! copilul nici macar nu trebuie sa va auda certandu-va. ea nu este vinovata ca relatia dvs nu a mers, nu are niciun rol in divort si nu merita sa sufere.
de pe urma divortului e cam tarziu sa nu sufere pt ca suntem deja divortati din 2009.
de ajuns la un acord...asta ma chinui sa fac de vreo doi ani fara succes.are ideile ei si nu i le pot schimba.la un moment dat i-am propus sa vina si ea aici sa vada cum stam dar a gasit motiv ca sa refuze.eu nu sunt obligat sa ii asigur caza la hotel si 3 mese pe zi doar pt ca asa vrea ea.
fetita isi doreste sa vina.anul trecut am fost in tara o luna si am stat cu ea.cand i-am spus ca trebuie sa plec si ca s-a terminat concediul s-a intristat si mi-a spus ca a fost cea mai frumoasa vacanta a ei de pana atunci.dar cand persoana cu care sta ii baga tot timpul in cap ca daca vine n-o mai las sa plece si alte tampenii e normal sa fie retinuta.imi pare rau ca nu am o inregistrare cu ea cand vb pe net sa vedeti cat de bine ne intelegem.din pacate ea trebuie sa sufere pt ca are o mama orgolioasa care isi umareste doar prorpiile interese.una e sa ai retineri legat de o problema si sa discuti civilizat acea problema si alta e sa folosesti toate caile posibile pt a-l tine pe nu in brate

Alte discuții în legătură

Modificare program vizitare in tari diferite mugurel77 mugurel77 buna,am si eu o intrebare.sunt divortat si fetita a fost incredintata mamei.intre timp am plecat amandoi din tara si ne-am stabilit in tari diferite.eu in ... (vezi toată discuția)
Incredintare minor Honeysickless Honeysickless Buna ziua. Sotul meu, divortat, are din prima casatorie un copil in varsta de 5 ani. La divort, copilul i-a fost incredintat mamei.La divort, copilul implinea ... (vezi toată discuția)
Plangere penala pentru nerespectarea programului de vizitare minor cosmin2005 cosmin2005 Sunt divortat de 1 an si jum si conform divortului,am dreptul sa-mi vad fetita de 2 ori pe luna,doua vacante de cate 2 saptamani si sarbatorile ... (vezi toată discuția)