Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim studii superioare

1. potrivit codului muncii, salariul minim brut pentru studii superioare pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare este de 1200 lei. As vrea sa stiu daca pe baza titulaturii (Manager zona) poate fi incadrat postul ca necesitand pregatire superioara sau conteaza si atributiile detaliate in fisa postului(fisa a postului care in cazul meu nu exista).

2. La angajare, pe cartea de munca a fost declarat salariul brut de 2500 lei, ulterior acesta mi-a fost scazut la 1250 lei, ca mai apoi, sa fie micsorat la 750 lei. Vreau sa stiu daca acest lucru este legal. Sunt absolventa de studii superioare (durata 4 ani)

Multumesc!!!
Depinde de cerintele formulate de angajator pentru ocuparea postului, fisa postului, regulamentul de organizare si functionare... Cu toate ca, in instanta, aceasta ia seama de clasificarea ocupatiilor si v-ar incadra la indicele de ierahizare prevazut pentru studii superioare...
pakos, utilizator
Adevarul este ca pentru Manageri nu este obligatorie conditia de studii superioare prin COR B-)
Poate fi Manager si o persoana cu 8 clase, daca face treaba!
Aceasta discrepanta m-a amuzat inca de cand a aparut acest COR...dar poate ca cine l-a facut a considerat ca un bun manager nu trebuie neaparat sa aiba si scoala, si cateodata se intampla sa vedem multe persoane fara scoli inalte care conduc afaceri profitabile.

Trebuie sa vedeti in fisa postului sau in alte acte ale societatii, asa cum v-a indrmay @tudorvaleriu, daca se mentioneaza pentru postul dvs cerinta de studii superioare.

Pe de alta parte scaderea salariului se poate face doar prin acordul partilor. Ati semnat de buna voie un act aditional de scadere a salariului atat de drastica?
~ Conținut șters la cerere ~
pakos a scris:

QCERT a scris:

Salarul minin pentru studii superioare nu mai este conditionat de a respecta dublu celui stabilit pentru necalificati.

Zau? Contractul colectiv de munca unic la nivel national nu s-a modificat. Cunoasteti dvs niste modificari care sustin ceea ce afirmati?

Nu e vorba de colectiv de munca unic la nivel national, acesta nu s-a schimbat, s-a schimbat atitudinea inspectorilor de la ITM care, daca societatea nu are peste 20 de angajati si ca urmare nu are propriu contract colectiv de munca, impun doar respectarea salariului minim pe economie.
De altfel, cum a sesizat si persoana in cauza, daca postul nu prevede / impune explicit studii superioare, si nu sunt clauze specifice de plata in acord cu realizarile, acesta nu poate fi modificat decat cu acordul acesteia.
QCERT a scris:
Nu e vorba de colectiv de munca unic la nivel national, acesta nu s-a schimbat, s-a schimbat atitudinea inspectorilor de la ITM care, daca societatea nu are peste 20 de angajati si ca urmare nu are propriu contract colectiv de munca, impun doar respectarea salariului minim pe economie.
De altfel, cum a sesizat si persoana in cauza, daca postul nu prevede / impune explicit studii superioare, si nu sunt clauze specifice de plata in acord cu realizarile, acesta nu poate fi modificat decat cu acordul acesteia.

Atitudinea ITM nu se poate schimba in functie de judet sau de parerile lor subiective. ITM trebuie sa aplice legea in litera si spiritul ei.
Unde scrie ca daca o unitate nu are peste 20 de salariati (si nu are CCM) nu trebuie sa respecte CCMUNN, referitor la salariul minim?
Sa fim mai atenti cu ceea ce spunem pe forum ca punem pe useri in situatii neplacute si delicate in fata angajatorilor!

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane