avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... admitere inm 2010
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

admitere inm 2010

haideti sa ne apucam de treaba
sa incepem cu cartile necesare pentru studiu
poate dintre cei care au reusit anul acesta ne mai posteaza o data cartile de pe care au invatat si cartile de grile ( editiile , editurile , autorii )

eu am urmatoarele carti 1 civil partea generala - beleiu ( am inteles ca boroi e indicat dar as vrea sa stiu care e ultima aparitie si la ce editura )
2. reale - filipescu ; liviu pop ( multi il indica pe barsan - la fel as vrea sa stiu ultima aparitie si editura )
3. obligatii - barsan
4. contracte - deak
5. contracte - deak
6. penal general - mitrache
7. penal special - toader
8. procedura civila - eu am Ciobanu &Boroi , curs selectiv pt licenta ( as dori si mihaela tabarca dar vreau detalii , an de aparitie , editura si titlu pt ca am vazut ca are mai multe carti scoase )
9 . procedura penala - neagu si MARELE COD


credeti ca putem avea surpriza ca anul viitor sa se mearga pe noile coduri ?
SPOR LA TREABA !
Ultima modificare: Joi, 17 Septembrie 2009
ENGFULL, utilizator
Am indoieli vizavi de 4.

Prin faptul ca el a inteles ca va cumpara un ford si de fapt e opel (sau invers) eu vad mai mult ca o eroare obstacol.

Eu vad error in substantiam (asupra calitatilor esentiale ale bunului) varianta b, cumparatorul intelegand ca el cumpara un pian cu placa de bronz (superioara calitativ), pe cand i se da un pian cu placa de fier.

Deci as zice b.
Executron a scris:

Am indoieli vizavi de 4.

Prin faptul ca el a inteles ca va cumpara un ford si de fapt e opel (sau invers) eu vad mai mult ca o eroare obstacol.

Eu vad error in substantiam (asupra calitatilor esentiale ale bunului) varianta b, cumparatorul intelegand ca el cumpara un pian cu placa de bronz (superioara calitativ), pe cand i se da un pian cu placa de fier.

Deci as zice b.



mda, cam ai dreptate, la 4 varianta c) este mai degraba expresia unei error in corpore..deci b ar fi corect.
Si niste grile de la mine.

Cine s-a mai pronuntat are obligatia legala... de a se abtine.:)

1. Actiunea in resciziune:

a) se va respinge, daca la incheierea actului juridic civil, minorul cu capacitate de exercitiu restransa a indus in eroare cealalta parte afirmand ca este major
b) este inadmisibila, daca la data intentarii actiunii, reclamantul a devenit major
c) se va respinge, daca priveste anularea unui contract de asigurare de bunuri

2. Scopul imediat:


a) nu poate fi niciodata ilicit
b) nu poate fi probat decat cu inscrisuri, daca valoarea actului este mai mare de 250 de lei
c) trebuie sa fie real, chiar daca este simulat

3. Actul juridic abstract:

a) nu este reglementat expres
b) nu are cauza juridica
c) nu poate fi desfiintat, pentru nevalabilitatea cauzei sale juridice

4) Sarcina, ca modalitate a actului juridic civil:


a) se aplica numai actelor cu titlu gratuit
b) atrage, in caz de neexecutare, inopozabilitatea actului in care a fost stipulata
c) atrage, in caz de neexecutare, ineficatitatea actului in care a fost stipulata

5) Sunt aplicatii ale formei ad probationem:

a) depozitul
b) tranzactia
c) constituirea unei garantii reale imobiliare
1.a,c
2.c; la a in cazul actelor juridic atipice scopul imediat poate fi si ilicit
3.ac
4.ac
5.ab
Ultima modificare: Joi, 29 Iulie 2010
rino83, utilizator
rino83 a scris:

@Adrin Daca, spre exemplu credirentierul contracteaza malaria dupa constituirea rentei si decedeaza in a 20 a zi, atunci mai e nula renta?
La d, raspunsul corect s-ar putea justifica prin faptul ca renta nu are un caracter intuitu personae, si deci, poate fi platita si stipulantului.


:))Hai mai, chiar aici crezi ca era problema?crezi ca acel ''bolnav fiind'' avea in vedere fix malaria din zonele tropicale?
Despre donatie ce zici?:)

Alte discuții în legătură

Admitere magistratura / inm - cartile din care invatati CATALINA29 CATALINA29 Vă rog să-mi spuneti si mie care este bibliografia recomandată (preferată) pentru pregătirea examenului de admitere in magistratură/INM . Vă multumesc! (vezi toată discuția)
Bibliografie admitere inm Iulian81 Iulian81 Buna ziua! Pentru admiterea la INM bibliografia de examen este aceasi in fiecare an? Sau macar asemantoare? Daca nu cum se pot oamenii pregati in doar 60 de ... (vezi toată discuția)
Manuale recomandate admitere magistratura lyl02 lyl02 Este vorba despre admniterea in magistratura a a candidatilor care au o vechime de 5 ani, nu de admiterea la INM. Va rog sa-mi recomandati manuale, ... (vezi toată discuția)