Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Legalizarea consumului de droguri si a prostitutiei - ...
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Legalizarea consumului de droguri si a prostitutiei - argumente pro si contra

Citesc, astazi, in Libertatea "Comisia prezidenţială propune legalizarea consumului de droguri şi a prostituţiei" ... [ link extern ]
Dvs. ce parere aveti?
Multumesc d-lui Miklos MUHI pentru raspuns, si, deasemenea, multumesc anticipat tuturor celor ce vor raspunde acestui topic.
Cu stima,
Mihaela
ContSters98240, utilizator
handsu a scris:
Cele zece porunci au incetat sa fie legi ? Sunteti jurist si , cu respect , as fi asteptat mult mai mult de la Dvs .Ori nu cunosteti textul celor zece porunci ,ori...

Dar dvs le cunoasteti? Ca eu nu cred. Cele 10 porunci nu sunt numerotate ca atare în Biblie ci sunt extrase din Exod 20. Moise, dezamagit ca poporul se inchina la un vitel din plastic, a spart primul set de table si apoi s-a intors cu altele (o fi avut garantie?). Totusi, Exod 34 are continutul primelor table şi nu prea seamana nici sa le bati:

18. „Să ţii sărbătoarea azimilor: timp de şapte zile, la vremea hotărâtă, în luna spicelor, să mănânci azimi, cum ţi-am poruncit, căci în luna spicelor ai ieşit din Egipt.
19. Orice întâi născut este al Meu, chiar orice întâi născut de parte bărbătească din turmele de vaci sau de oi.
20. Să răscumperi cu un miel pe întâiul născut al măgăriţei; iar dacă nu-l răscumperi, să-i frângi gâtul. Să răscumperi pe orice întâi născut al fiilor tăi; şi să nu te înfăţişezi cu mâinile goale înaintea Mea.
22. Să ţii sărbătoarea săptămânilor, a celor dintâi roade din secerişul grâului, şi sărbătoarea strângerii roadelor la sfârşitul anului.
23. De trei ori pe an, toţi cei de parte bărbătească să se înfăţişeze înaintea Domnului Dumnezeu, Dumnezeul lui Israel.
24. Căci voi izgoni neamurile dinaintea ta, şi-ţi voi întinde hotarele; şi nimeni nu-ţi va pofti ţara, în timpul când te vei sui de trei ori pe an, ca să te înfăţişezi înaintea Domnului, Dumnezeului tău.
25. Să n-aduci cu pâine dospită sângele dobitocului jertfit în cinstea Mea; şi carnea din jertfa praznicului Paştelor să nu fie ţinută în timpul nopţii până dimineaţa.
26. Să aduci în casa Domnului, Dumnezeului tău, pârga celor dintâi roade ale pământului. Iedul să nu-l fierbi în laptele mamei lui.

Simplu si primitiv, as zice.

Nu doresc sa precizez atricolele , din legea penala de exemplu , dar nu stiu pe ce temei s-ar putea sustine cu concludenta , ca a incetat sa mai fie lege incriminarea si pedepsirea aspra a omorului, a furtului, a marturiei mincinoase , a adulterului , a excrocariei .

Faceti o confuzie mare. Legea penala incrimineaza niste fapte considerate imorale, indiferent ca religia le stigmatizeaza sau nu, deoarece morala exista si inafara religiei.

Acum se incearca di nou dezincriminarea/liberalizarea prostitutiei , dar acest fapt doar probeaza declinarea eticii eterne, de ce nu, tocmai egalitatea femeii cu barbatul .

Nu prea inteleg ce are a face egalitatea femeii cu barbatul. Femeia trebuie sa aiba dreptul sa faca ce vrea cu corpul ei, la fel ca si barbatul. Oricum, religios cum va aratati, banuiesc ca stiti deja ca in crestinism femeia are o pozitie mult inferioara barbatului, asa incat ma surprinde argumentul dvs si ca origine si ca pozitie.

In Biblie nu se poate introduce sau scoate ceva cum doresc unii , care nu sunt de acord cu textele inscrise acolo. Biblia este unica si incrimineaza tot pentru ce pledati cu atata ardoare .

Pai atunci sa ne luam dupa Biblie, zic. Tot acolo zice ca daca un barbat violeaza o femeie, atunci trebuie sa o ia de sotie si sa ii plateasca tatalui ei niste bani. Foarte fain, nu? Iar exemple ca asta sunt mii, din pacate. Tot aud ca moralitatea bibliei, cartea sfanta, etc. Dar cand citesc, pur si simplu ma ingrozesc! Atata violenta, atata pornografie si atata misognism nu am mai vazut nicaieri. Haideti sa ne uitam la intreaga imagine inainte sa trambitam ce bine ne invata aceasta carte, si mai bine sa ne uitam la realitatea si la societatea noastra, nu a unor oameni primitivi...
ContSters20980, utilizator
Normal, Biblia a fost scrisa de barbati, nu de femei. ;)
Gabriela, asta a fost mizandrina de-a dreptul!! :">

Oricum, faptul ca unele din cele incriminate de poruncile lui Moise sunt incriminate si azi e o realitate. Dar nu sunt incriminate azi ca ele apar in Biblie si nici nu sunt respectate pentru asta.
Adulterul nu mai e pedepsit, iar restul sunt pedepsite pentru ca atenteaza la libertatea celuilalt si pentru ca sunt trecute in legi penale, nu in Biblie.
Legea a plecat de la o moralitate, asa cum spune Andreea, dar nu a ramas acolo, s-a extins in a proteja drepturi, in a impune obligatii.

Apropo de biblie si religie, Andreea, ar trebui sa-l citesti pe Leo Taxil, tare fain... "Biblia hazlie". Sa nu crezi ca e de ras, e o carte tare serioasa, cu analiza atat logica, dar si pe text. Sincer, te face sa te crucesti.
Ar trebui sa evitam partea religioasa a prostitutiei si drogurilor, ca intrebarea era alta... si indiferent de ce scrie in Coran, ideea centrala e daca e benefica sau nu legalizarea lor.
Andreea Lisievici a scris:

Tot aud ca moralitatea bibliei, cartea sfanta, etc. Dar cand citesc, pur si simplu ma ingrozesc! Atata violenta, atata pornografie si atata misognism nu am mai vazut nicaieri. Haideti sa ne uitam la intreaga imagine inainte sa trambitam ce bine ne invata aceasta carte, si mai bine sa ne uitam la realitatea si la societatea noastra, nu a unor oameni primitivi...

Noul testament “revizuieste” Decalogul, daca vreti. Un act aditional care revizuieste si clarifica. Atrocitatile despre care vorbiti, @Andreea insa nu tin de natura lui Dumnezeu, ci de natura umana reflectata in societate in perioada in care parti din Scriptura au fost scrise. Este clar ca parti din Tora (Vechiul Testament) se adreseaza intr-adevar manifestarilor primitive specifice societatii timpului respectiv. Parti din Vechiul Testament si chiar Noul Testament trebuie interpretate in contextul realitatii istorice in care au fost scrise. Daca doriti o exemplificare, cititi de exemplu Matei 22:36-40 sa vedeti cum suna cele doua porunci esentiale propovaduite de Fiul lui Dumnezeu, in comparatie cu forma in care apareau ele in Vechiul Testament. Sau Romani 13:9-10; Ioan 5:21, etc.
Summa summarum, cred ca oamenilor le scapa cateva elemente fundamentale in interpretarea contextualizata a Sfintei Scripturi, si de-aici interpretarile ad-literam si judecatile devalorizante privind calitatea si importanta ei in istoria umanitatii.

Daca ii contestati valoarea, poate aveti o propunere mai putin “primitiva” decat mersul la biserica duminica dimineata. Poate o prizare de droguri azi categorisite forte si maine usoare ? Urmata bine-nteles de o "degustare" a noilor senzatii (mereu insuficiente) din fosta casa de toleranta (acum are alt nume) in timp ce copiii Dvs... Va las pe Dvs. sa va imaginati restul. Sau poate doriti sa interpretati Apocalipsa...
:)
godspeed a scris:
Noul testament “revizuieste” Decalogul, daca vreti.

Serios? Unde?

Atrocitatile despre care vorbiti, @Andreea insa nu tin de natura lui Dumnezeu, ci de natura umana reflectata in societate in perioada in care parti din Scriptura au fost scrise.

(Naum 1) 2 Domnul este un Dumnezeu gelos şi răzbunător; Domnul Se răzbună şi este plin de mânie; Domnul Se răzbună pe potrivnicii Lui, şi ţine mânie pe vrăjmaşii Lui. E doar un exemplu.

Daca ii contestati valoarea, poate aveti o propunere mai putin “primitiva” decat mersul la biserica duminica dimineata.

Nu inteleg de unde vine asta, si nici ce legatura are mersul la biserica cu discutia de fata.

Poate o prizare de droguri azi categorisite forte si maine usoare ?

Fiecare e liber sa aleaga. Cine vrea sa isi strice sanatatea o poate face si cu tigari, si cu alcool, si cu plante etnobotanice, cu orice. Asta nu tine de religie, tine pur si simplu de gradul de educare si de informare al fiecaruia.

Urmata bine-nteles de o "degustare" a noilor senzatii (mereu insuficiente) din fosta casa de toleranta (acum are alt nume)

Nu stiu daca sunt mereu insuficiente, nu stiu daca se limiteaza la bordeluri de vreme ce exista call-girls, dar e clar ca cei care apeleaza la asa ceva o fac pentru ca le lipseste ceva. Si-atunci si ei, la randul lor, sunt liberi sa aleaga ce fac si cum fac.

in timp ce copiii Dvs... Va las pe Dvs. sa va imaginati restul.

Copiii nu sunt niste unelte manevrabile si fara vointa. Sunt niste fiinte care invata si carora parintii le inspira valori. Copiii nu se retin de la vicii pentru ca le interzic parintii, se retin pentru ca au constiinta faptului ca nu le face bine. Ai mei cu siguranta asa vor creste, pentru ca la mine bataia nu e rupta din rai.