Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesirea din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesirea din indiviziune

Am mostenit 1/2 dintr-un teren agricol aflat in Jud. Vaslui aflat in indiviziune. Coproprietarul este decedat, are 2 copii care se afla in in strainatate de mai mult de 30 de ani si nimeni din familie nu le stie numele sau adresele. Acestia nu s-au prezentat sa dezbata succesiunea la moartea tatalui lor si nici ulterior la moartea mamei vitrege. As vrea sa obtin iesirea din indiviziune pe cale judecatoreasca dar nu stiu ce sanse sunt in conditiile date. Pot introduce cererea si la instanta din raza teritoriala a domiciliului meu?
Data post: Marti, 22 Iunie 2010, 14:18
Revin cu mesajul referitor la iesirea din indiviziune.
Mama mea, Ioana a deschis proces de iesire din indiviziune.
Este vorba de un titlu de proprietate, pe care sunt 6 persoane pe o suprafata de 21000m2: 5 frati + mama a 3 din acestia (decedata in prezent) din Manesti Prahova.
Mama mea impreuna cu cei 4 frati detin impreuna pe acelasi titlu de propriertate cate 3200m2, deci un total de 16.000m2.
Cea de -a sasea persoana, mama decedata detine este pe titlu cu 5000m2.
Pornind de la acestea judecatorul a stabilit o taxa de timbru de 6400Ron , 64 milioane lei vechi, pentru un teren care este evaluat la max 1E m2.
Ideea este ca mama nu are nici un venit, nici pensie , nici ajutor social? Cum se poate asa ceva? cum ne puteti ajuta?
In baza a ce s-a stabilit o taxa asa de mare ?

Timbrarea s-a facut la valoarea estimata sau o valoare reala , expertizata???

Data post: Marti, 22 Iunie 2010, 14:18
Revin cu mesajul referitor la iesirea din indiviziune.
Mama mea, Ioana a deschis proces de iesire din indiviziune.
Este vorba de un titlu de proprietate, pe care sunt 6 persoane pe o suprafata de 21000m2: 5 frati + mama a 3 din acestia (decedata in prezent) din Manesti Prahova.
Mama mea impreuna cu cei 4 frati detin impreuna pe acelasi titlu de propriertate cate 3200m2, deci un total de 16.000m2.
Cea de -a sasea persoana, mama decedata detine este pe titlu cu 5000m2.
Pornind de la acestea judecatorul a stabilit o taxa de timbru de 6400Ron , 64 milioane lei vechi, pentru un teren care este evaluat la max 1E m2.
Ideea este ca mama nu are nici un venit, nici pensie , nici ajutor social? Cum se poate asa ceva? cum ne puteti ajuta?
In baza a ce s-a stabilit o taxa asa de mare ?

Timbrarea s-a facut la valoarea estimata sau o valoare reala , expertizata???

Buna ziua,
Am si eu o problema in acest sens: iesirea din indiviziune din partea mamei mele...Au fost 5 frati...Acum mai sunt in viata doar 3...
Povestea este asa:
Pe timpul lui Ceausesc, terenul bunicilor mei din partea mamei a fost confiscat...bunicii au murit amandoi, bunicul intai, iar la un an distanta si bunica, undeva pana in anii '80...prin '83 a murit unul dintre cei 5 frati...ramanand la mostenire fiul acestuia, minor fiind (1 an, la vremea respectiva)... Dupa revolutie, primarul din comuna respectiva, unde se afla terenul, l-a chemat pe unchiul meu (fratele cel mare a mamei mele, care a ramas in comuna) si i-a sp ca trebuie sa primeasca terenul bunicilor mei...cum din cei 5 frati, doar unul a ramas pe locul natal...evident ca pe el l-a contactat primarul...
Bun...
Prin '90 si ceva, a murit si matusa mea...ramanand la mostenire 2 fiice...de negasit, de altfel (am incercat sa iau legatura cu ele - de specificat ca noi, verii primari, nu am tinut niciodata legatura)...asa ca au ramas 3 in viata...
Prin 2003, se trezeste unchiul meu sa faca titlu de proprietate pe tot terenul extravilan, 4h 600mp....trecandu-i pe ceilalti pe verso...insa...surpriza...apare un nume nou, care nu are legatura cu familia mamei mele...si a disparut unul dintre frati...anume...cel decedat in 1983.
Din cate am aflat de la mama mea, ar mai fi si padure in aceasta mostenire, si anume 8 arii, plus vita de vie, care acestea nu sunt trecute pe titlu de proprietate....
Mama mi-a sp ca aceasta padure ar fi in proprietatea fratelui ei vitreg, din prima casatorie a bunicului meu...si, sincera sa fiu, nu inteleg...ce treaba are el cu mostenirea bunicului meu? Din spusele mamei mele, el si-a luat partea, pe care bunicul i-a dat-o ca si zestre, inca de pe vremea cand traia bunicul meu...
Povestea este incalcita rau...
De mentionat ca unchiul, care a ramas in locul natal, a mintit primarul ca mama mea si cu matusa mea, cele doua care mai sunt in viata, sunt plecate in strainatate si asa a putut sa i se faca titlu de proprietate pe tot terenul...
Mama a aflat de "surpriza" unchiului mei si s-a dus sa stea de vorba cu el pe cale amiabila de a i se da cota parte din mostenire, insa acesta a refuzat si culmea, a mai si scos-o fortat din curtea lui...Este foarte recalcitrant cand vine vorba de dat dreptul ei din mostenire...
Deja au trecut aproape 8 ani de cand si-a facut titlu de proprietate pe terenul extravilan...
Ma ocupam mai de mult de acesta problema, dar avand o varsta destul de frageda la acea vreme, nu am putut sa fac ceva, iar mama nu prea le are cu legile...incat sa stie sa-si ceara dreptul la mostenire...
Am tot consultat avocati, si toti mi-au spus parerea lor, care de altfel...parere care difera de la avocat la avocat, insa numai asupra unui lucru au cazut toti de acord, si anume: TREBUIE SA FAC IESIRE DIN INDIVIZIUNE...
As putea sa o fac pe cale amiabila, la notar...fara a mai plati taxa de timbru la valoare, expertiza topologica, si asa mai departe, insa unchiul meu refuza...
Plus de asta:
1. avea dreptul primarul sa elibereze un titlu de proprietate pe numele unchiului meu?
2. primarul poate raspunde penal?
3. ce se intampla cu toate fructele de care unchiul meu s-a folosit, cultivand pamantul din partea de mostenire a mamei mele?
4. probabil el a platit impozitul si pe partea ei de mostenire... de ce a facut asta si de ce refuza sa ii dea pe cale amiabila cota ei?
5. as putea sa inaintez o actiune la judecatoria de pe raza judetului unde se afla terenul, respectiv judetul IALOMITA, si sa cer daune cominatorii, morale, materiale, atat unchiului meu, cat si primariei sau primarului personal, intrucat au/a eliberat un act, fara ca ceilalti sa fie de acord?

Va rog, dati-mi un sfat!!!
Multumesc
singura modalitate de rezolvare este ca mama sa-l dea in judecata pe frate pt iesirea din indiviziune, dar trebuie sa aiba actul de succesiune care sa ateste dreptul ei succesoral la terenul respectiv. Primarul a dat titlul de prop celui care a facut cererea de restituire,recte fratelui.La notar acum poate fi mai simplu dar se intelege din relatare ca nu se poate vorbi cu fratele ,deci va trebui fortat printr-o hot.judecatoreasca.Reclamantul trebuie acum sa plateasca timbru judiciar si el ajunge functie de grile(se gasesc la notari) si la cateva mii de lei noi.Alta cale nu este cand membrii familiei nu se inteleg.
Am si eu o astfel de problema.
Conform legilor proprietatii dupa anul 1990 s-a restituit teren agricol. In anul 1993 s-a eliberat un titlu de proprietate pentru cinci persoane (mama si alti patru unchi ai ei. Bunicul era mort la acea data iar mama era singura mostenitoare). Pamantul este in Pantelimon. A fost lasat atunci la unul din unchi, care a decedat. De circa 10 ani nu mai stim nimic despre el.
De pe titlul originar numai mama mai traieste iar pe ceilalti mostenitori nu ii cunoaste (o parte ii stie insa nu pe toti. Unul din unchi nici nu a avut mostenitori).
Acum ar dori sa intre in posesia pamantului dar nu stie cum.
Nu cred ca se poate intelege cu mostenitorii (pe care nici nu ii cunoaste).
Nici pamantul nu stie exact unde este si cine mai are grija de el.
As dori sa stiu care sunt pasii de urmat in instanta, si cam cat ar costa o astfel de actiune. Mama nu are cum sa mearga la procese pentru ca noi suntem la 500 km de Bucuresti.
A incercat o singura data la primarie la Pantelimon insa acolo nici nu au vrut sa stea de vorba cu ea. Instanta ramane singura solutie, dar nu stim cum este mai bine de procedat dat fiind cele sus mentionate.
Va multumesc.
padurar2009, utilizator