Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Dupa cate zile se trece la intretinere o persoana?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Dupa cate zile se trece la intretinere o persoana?

vreao o lege trecuta undeva in care sa specifice un nr exact de zile pe care le poate petrece o persoana fara a fi trecuta la intretinere.Va rog frumos sa-mi raspundeti! Multumesc!
oana-maya, utilizator
Asociatia sa angajeze un pontator.
Sa stea la usa, sa numere, sa ponteze, sa raporteze... 24/24/7/, chiar asa?
Sunt administrator si am n e nu m a r a t e reclamatii privind nr. de persoane. Ce sa fac? Eu nu pot sta la usa blocului de nicio culoare. Asociatia are o intidere destul de mare. Daca nu ma uit la "camerele de luat vederi", sunt introdus in alta categorie... fereasca Cel de sus, am totusi o varsta, ca altfel s-ar spune ca am vreun interes...
Totusi, din cate am constatat, parerile sunt impartite si bine ar fi fost ca cheltuielile pe nr. de persoane sa dispara din legislatie. De exemplu, repartizarea costurilor cu energia electrica pe nr. de persoane la blocurile P+4. Si ar mai fi...
S-avem rabdare!
Buna seara !
Intrebarea mea este legata de sistemul Airbnb, acesta nefiind inca foarte bine pus in "tema" din pc de vedere legislativ, mi s-a cerut de catre administratoare sa trec in cartea imobilului toate persoanele care vin.
E normal asa ceva ? Sunt trecuta eu, ca si proprietar, nu e suficient ?
Nimeni nu sta mai mult de 15 zile in apartament, sunt persoane diferite, nici macar nu ma intalnesc cateodata cu ele. Mi s-a cerut inclusiv datele acestor persoane din buletin, ceea ce mi se pare aberant deja...
Momentan platesc 1 persoana la intretinere pt ca nu folosesc gunoiul sau caldura de pe un condominiu atat de mult.
Mentionez ca am centrala proprie si nu folosesc caldura de la Colterm sau mai stiu eu ce alte cheltuieli comune.
După care zile, administratorul, are dreptul să mă treacă la întreținere?
Conform Norme la Legea 230/2007
Art. 17. - (1) Comitetul executiv al asociaţiei de proprietari are următoarele atribuţii:
r) stabileşte cotele de participare pe persoană la cheltuielile aferente persoanelor cu domiciliul în clădire şi pentru persoanele care locuiesc temporar, minimum 15 zile pe lună

adica 15 zile

Totusi presedintele in mod normal cere o declaratie pe proprie raspundere conform art. 326 Cod Penal referitoare la falsul in declaratii, ca locuiesc X persoane (de la tot blocul)

Daca nu primeste aceasta declaratie, sau in cazul in care "este informat" ca ceva diferit, acesta poate stabili un alt numar de persoane in baza a 2 declaratii pe proprie raspundere conform art 326 de la 2 vecini care "vad x persoane". Totusi aici sunt 2 situatii, in prima situatie dumneavoastra veniti cu o cerere pentru X persoane care anuleaza declaratiilor vecinilor "martori" (adica corectati situatia), daca presedintele, nu o primeste, nu o inregistreaza, sau asociatia hotaraste sa nu se ia in considerare pentru ca ei stiu mai bine, faceti direct plangere penala pentru abuz in serviciu si declaratie mincinoasa cu efect, explicati situatia si puteti adauga si hartuire. In a doua situatie, solicitati o ancheta de la organ, posibil sociala si totul se va rezolva, cine a dat declaratia mincinoasa probabil va lua o amenda penala - de asta zic in scris, dar poate fi mult mult mai rau daca asociatia se opune

Pe scurt am avut o situatie cu vecini bagaciosi care nu discutau cu persoana, doar asa intre ei ca vad si fac, persoana in cauza s-a adresat parchetului si a adus pentru prietenul sau declaratie pe proprie raspundere data la notar, copie dupa buletin care demonstreaza ca locuieste ca domiciliu in alta parte, acte de proprietate (dar putea aduce doar o declaratie de la parintele la care acesta locuia dupa caz), certificat fiscal si o chitanta la salubritate de la primarie (aia cu impozitele), deja avem 5 documente stampilate care fac obiectul anchetei, in fata acestor probe, asociatia a adus ioc din flori (au pierdut declaratiile lor dupa ce au fost informati de consecinte) si si-au cerut public scuze pentru ca "ei nu stiau, ca nu aveau cererea si au intrebat asa informativ si ca una si cu alta"...da erau palizi la fata. Desigur persoana in cauza putea sa mearga pe linie civila -adica instanta si tot in cadrul anchetei se puteau lua marturi, declaratii, facute ceva investigatii, de obicei cine nu are dreptate cedeaza primul si foarte repede, dar acest caz a fost o situatie speciala.

Pe scurt mergeti cu justitia sunt 10 RON da stim cu totii ca daca administratia va trateaza asa cu un posibil partener de viata se va repeta si cu alte chestiuni.

Situatia se putea rezolva si daca X ar fi facut plangre inregistrata la politie, chiar daca politia nu ar fi facut nimic, in baza inregistrari +declaratiei pe proprie raspundere de X persoane ar fi putut forta administratia sa nu mai indoaie legea si sa primeasca cererea. Politia bineanteles a fost dulce si a incercat sa domoleasca apele, dar daca aplicau legea cineva facea puscarie

Desigur asta e o situatie, o alta situatie e 5 masivi stau cu muzica la maxim in apartament cu 0 persoane zilnic, da exista, da sunt si solutii nu zic ca X sau Y

Eu am avut o situatie personal, presedintele m-a abordat trecator si m-a intrebat de X sau Y, am dat ceva detalii, cand a propus ca daca e cazul sa fac o cerere, i-am explicat mai pe larg si l-am asigurat ca o sa fac o cerere daca se schimba.

Acuma mai vreau sa mentionez si problema reala, in instanta esti nevinovat in principiu pana la proba contrarie deci daca tu declari X atunci sarcina dovezi cade pe spinarea asociatiei, dar daca asociatia face schimbarea la X+1 din Pix, sarcina dovezi cade pe spinarea ta. Totusi asociatia trebuie sa aiba ceva date, cum ar fi o fata, un baiat, mai multe persoane, dar odata identificat (daca e vorba de un prieten/o prietena) pentru aceasta persoana exista un morman de acte care demonstreaza cel putin informativ unde locuieste: buletin, acte proprietate, taxe si impozite, salubrizarea tot la taxe si impozite, declaratie de la asociatia de locatari la care e inscris etc. Singura dovada care bate asta sunt probe video daca asociatia are camere si stau ei 16 zile fix sa identifice ca persoana intra si doarme acolo si le prezinta in instanta, abia atunci poate fi vorba de o demonstrare peste documentatie. Deci in consecinta ce pot sa spun luptati cu abuzurile de orice parte ar fi ca azi va ia un deget si maine...stiti cum e, totusi nu riscati declarati daca nu puteti proba ar fi sfatul meu, probele de genul asta se coroboreaza si pot duce inspre hartuire sau cheltuieli de judecata daca cineva are suficienta rabdare si perseverenta (sau poate o pila)
Borhes John, utilizator
15zile sau 15zile consecutive,e diferenta