Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Dupa cate zile se trece la intretinere o persoana?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Dupa cate zile se trece la intretinere o persoana?

vreao o lege trecuta undeva in care sa specifice un nr exact de zile pe care le poate petrece o persoana fara a fi trecuta la intretinere.Va rog frumos sa-mi raspundeti! Multumesc!
oana-maya, utilizator
Voi intreba cu siguranta fiindca totusi mi se pare imposibil ca in jumatate de luna sa consumi cat o familie de 4 persoane (cat am eu).
Multumesc frumos pentru raspuns!
In principiu jumatate plus unul: asadar daca lucuieste 16 zile dintr-o luna calendaristica.
Fireste, declararea numarului de persoane se face pe propria raspundere a locatarului.
A se trece abuziv de catre comitet o persoana inseamna un fel de "militie spirituala"...
Buna ziua
Ma lovesc si eu de aceasta problema ce tinde sa devina apasatoare si frustranta.
Familia mea este formata din tata, mama si doi copii mici. Prin natura serviciului, sotul meu este plecat foarte mult in afara tarii. Practic doarme acasa cel mult 1 noapte pe saptamana. Uneori 2 nopti pe saptamana, dar vine peste alte doua saptamani acasa si doarme iar 2 nopti. Programul lui nu este strict, dar NICIODATA nu doarme adunat intr-o luna 7-8 maxim nopti acasa. Drept urmare noi eram trecuti la cheltuieli 3 persoane de mai bine de un an.
S-a schimbat presedintele si acesta a zis clar ca din punctul lui de vedere familia este formata din mama + tata + copii si va pune 4 persoane la intretinere.
Sotul a incercat sa ii explice situatia noastra, ba mai mult decat atat, ii poate aduce de la firma acte doveditoare ca el nu se afla in tara si ca nu sta acasa decat 7 zile maxim pe luna.
Nu s-a lasat induplecat de nimic si raspunsul a fost ferm: daca nu ne convine sa il dam in judecata sau eu sa justific ca el nu este sotul meu ci un amant care vine ocazional (??). Ca el si vecinii au vazut ca el e acasa si basta (probabil il vede uneori, dupa cum spuneam, ca el vine si pleaca)
Este corect? Nu vreau scandal cu nimeni si cu siguranta nu vreau sa ajung prin tribunal. Mai ales pentru o diferenta de 20 lei care ar fi in plus la cheltuieli.
Dar as vrea sa stiu daca este legal ceea ce spune acest presedinte.
Moral poate ca ar fi corect, el este sotul meu si aceasta este locuinta unde sta!
Va multumesc anticipat!
Presedintele dv. nu are dreptate si savarseste un abuz, cu atat mai mult cu cat el este si reprezentantul dv. si ar trebui sa se aplece asupra problemei dv. si sa o rezolve corect.
In conditiile descrise de dv. sotul nu trebuie trecut la intretinere, eventual, in cel mai rau caz, poate fi trecut la intretinere la 3-4 luni o data.
Va multumesc frumos pentru raspunsul dvs!
Banuiam eu ca nu este corect, dar oricum nu prea am ce face in situatia data.
Presedintele a spus ca are cuvantul vecinilor ca il vede pe sot destul de des si asta e suficient pt el. Nu il intereseaza nici un act care sa ateste deplasarile sotului. Pt ca, citez, actele pot fi falsificate dar cuvantul vecinilor nu.
Ne va trece la intretinere 4 persoane si noi daca avem ceva de lamurit sa il dam in judecata iar daca castigam primim banii inapoi.
Binenteles ca nu beneficiez de timp, energie si disponibilitate pt asa mizerie! Sau sa ma apuc, cu doi copii mici dupa mine, sa umblu cine stie pe unde sa imi fac dreptate. Ca apoi sa deschid cutia Pandorei si sa mi-i pun in cap cu cine stie ce altceva...
Dupa cum spuneam, probabil este o diferenta de 20 lei la intretinere, dar asta nu inseamna ca nu ma apasa sufleteste aceasta nedreptate.
Asta e traiul la bloc si cam asa sunt unii oameni....
Va doresc o zi minunata si vecini intelegatori :)