Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Iubitul mă bate regulat ori de câte ori se ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Iubitul mă bate regulat ori de câte ori se enervează sau are chef. Sunt disperată, nu mai știu ce să fac!

Bunz ziua ,

Situatia mea e mai dificila , chiar nu stiu ce sa mai fac ! Am un iubit care ma bate de fiecare data cand se enerveaza sau are chef , uneori cu urme alte ori imi da in cap sau peste fata - fara semne. Nu am scost nici un certificat medico legal ca sa pot dovedi ca sunt agresata. Am doar cateva poze. De cate ori ii spun sa ma lase in pace ca nu mai vreau sa fiu cu el ca m am saturat iar ma loveste si ma face in toate felurile. Nu mai stiu ce sa fac! La parinti nu pot sa merg pt ca starea lor de sanatate nu este foarte buna si nu vreau sa i stresez.
Sunt disperata , nu mai stiu ce sa fac!
Manuela Rășină, administrator

Ioan Viorel Danciu a scris:

Păi nu-l mai enervati..... :))

Asta e cel mai libidinos mesaj pe care l-am vazut vreodata!
Cu regret ma vad obligat sa va spun verde in fata ceea ce cred.
Problema dvs nu este el, dvs sunteti propria dvs problema.
Ca el este o bruta, un dezechilibrat este o realitate!
Intrebarea fundamentala este alta, ce sunteti dvs?!?
O victima, NUU, o victima se apara, zgarie, musca, plaseaza un genunchi acolo trebuie, isi apara copilul si caminul nu indepartand copilul ci indepartand cauza!!!
Chiar credeti ca copilul dvs nu simte stresul dvs permanent?!?
O victima bolnava de o forma de Stockholm, posibil, dar va trebui ca diagnosticul sa fie precizat si sa va supuneti tratamentului.
Sa stiti ca exista si persoane carora sadismele altora le produc o forma de placere dar si acest lucru trebuie diagnosticat.
ATENTIE, in ceea ce scrieti eu detectez o incoerenta, va citez: "Iubitul mă bate regulat etc...".
Va trebui sa va hotarati, ce este el pt dvs, pentru ca un adevarat iubit iubeste regulat, nu bate regulat.
De unde o a 4-a varianta, o femeie care nu a rupt inca cordonul (in unele civilizatii nu se ofera verighete, se leaga mainile).

Ati postat o gramada, ati primit raspunsuri cu gramada, toate clare si la obiect, atat din punct de vedere legal cat si din punct de vedere uman.
Aveti deja raspunsurile care va trebuiesc, link-uri au fost postate, adrese de profesionisti, atat ai baroului cat si ai diagnozei, au fost furnizate.
Mai devreme sau mai tarziu va trebui sa luati o decizie, cu cat mai repede cu atat mai bine, atat pt dvs cat si pentru cei care va sunt dragi.
Curaj
Demos, utilizator
Cred ca pe asta mizeaza si el: pe frica dvs. Trebuie neaparat sa gasiti un prieten care sa va ajute eventual venind sa stea la dvs. Daca nu faceti nimic,sigur va continua. Nu cred ca nu se teme de eventualitatea unui proces. Stie ce-l asteapta. Nu,nu trebuie sa mai suportati asa ceva pentru nimic in lume.

beck13 a scris:

Daca inca il mai numiti iubit, nu e chiar asa de grav. Daca e doar un stereotiv de exprimare, e altceva. Un ordin de protectie nu se poate pentru ca nu exista o relatie de familie, o plamgere penara urmata de ceva interdictii e maim aproape de situatia ta.

cititi legea violentei in familie

ART. 3
În sensul prezentei legi, violenţa domestică înseamnă orice inacţiune sau acţiune
intenţionată de violenţă fizică, sexuală, psihologică, economică, socială sau spirituală care
se produce în mediul familial sau domestic ori între soţi sau foşti soţi, precum şi între
actuali sau foşti parteneri, indiferent dacă agresorul locuieşte sau a locuit împreună cu
victima."

Sa va fie rusine pentru acest raspuns..Sunteti chiar mediator??Halal!!!!