avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Cu cine votati ?
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Cu cine votati ?

Pentru ca topicul cu cine ati votat a fost admis , inseamna ca si topicul cu cine votati este permis . www.avocatnet.ro/content/for...

Chiar daca votul este secret , secretul votului trebuie pastrat doar de organizatorii alegerilor , cei care voteaza puand sa spuna cu cine au votat sau cu cine intentioneaza sa voteze , deoarece in Romania libertatea cuvantului este garantata de constitutie .

Eu o sa votez cu Traian Basescu , cu toate ca in primul tur am votat cu Crin Antonescu ,crezand ca are sanse sa ajunga in al doilea tur de scrutin , si implicit presedintele Romaniei .
Intrebarea este buna!stiti de ce?Pentru ca pleaca de la premisa ca oamenii voteaza.
Imi doresc ca fiecare dintre noi(N.B. cu drept de vot)sa se prezinte la vot.
Cred ca exercitarea acestui drept este singurul nostru instrument .Oricat de sfidati, manipulati, invrajbiti unii impotriva altora, satui de toti si toate suntem, nu putem in anul de gratie 2009, la 20 de ani de la "revolutie", sa NU mergem la vot.
Nici unul nu ma reprezinta, nici unul nu a avut decenta de a-mi respecta bunul simt atunci cand a incercat sa intre in dialog cu mine, nici unul nu m-a convins.
Cu toate acestea,am sa merg maine la vot pentru a nu stiu cata oara, animata de aceeasi speranta ca: refuz sa cred ca romanii nu au ochi sa vada, urechi sa auda si minte pentru a discerne.Vreau sa am si am incredere in romani.
Marea mea dezamagire insa este aceea ca intreaga societate romaneasca este marcata de o criza morala astfel ca nu ma mai poate mira un discurs al unui politician in conditiile in care agresivitatea a luat locul decentei, ura a luat locul tolerantei, iar ultima noastra speranta este un juramant pe biblie...
E trist si asa va ramane atat timp cat promovarea oamenilor politici se face strict pe criterii aleatorii, conjucturale, de vanzare. M-am saturat de oameni care pot fi santajati.Sa inteleg ca numai ei pot accede in politica?
Nu am sa spun cu cine votez dar veti intelege. Imi asum acest vot si voi vota cu speranta ca promisiunea de a avea un guvern pana la Craciun se va implini.
Mi-e groaza sa ma gandesc la inca o jumatate de an ( cel mai probabil) fara guvern si cu aceeasi mizerie cu care am fost obisnuiti in ultimele luni.
Ne mai auzim dupa, caci sigur, exista viata si dupa 6.12.Atat cat putem controla.Putem controla?
Ileana Schwarz
ileana a scris:

E trist si asa va ramane atat timp cat promovarea oamenilor politici se face strict pe criterii aleatorii, conjucturale, de vanzare. M-am saturat de oameni care pot fi santajati.Sa inteleg ca numai ei pot accede in politica?

Nu va mai spun nici eu cu cine votez, dar cu placere va contrazic un pic la ceea ce ati scris mai sus.
Cei 2 candidati nu au fost promovati aleatoriu (eu inteleg "la intamplare"), conjunctural sau prin vanzare-cumparare.
Ambii au fost sprijiniti, promovati, in cariera de parintii lor. Atat tatal unui cat si al altuia au fost oameni puternici in regimul comunist si ambii au fost ofiteri si-au ajuns in functii mari ca adjunct de ministru sau sef al apararii civile (general).
Nimic nu este intamplator.
Cititi pe adresa de mai jos cateva lucruri, cred eu, obiective pentru ca nu-l avantajeaza pe unul fata de altul.
Cum au contribuit parintii la carierele lui Geoana si Basescu
[ link extern ]
Cine a vazut a doua confruntare a celor doi candidati la Presidentie,cred ca a realizat "care pe care" este mai viclean ori sincer.

Din punctul meu de vedere Geoana a pierdut un punctaj important din cauza modului cum a tinut discursul la fiecare intrebare.
Evitarea unor raspunsuri directe la obiect si modul de abordare in care mereu invoca acelasi slogan:"eu si guvenul Yohanis"...este cea mai buna explicatie logica ca aceasta persoana nu poate sa faca nimic fara "suport" si influiente ale altor persoane.
Nu conteaza cine sunt,doar imaginea publica conteaza ori "sfaturile " si propunerile celorlalti.
Un Presedinte cu o adevarata personalitate nu ar face asa ceva.
Capacitatea de perceptie trebuie sa fie individuala in primul rand .
Titlurile si demnitatile au valoare atunci cand sunt si dovedite ori demonstrate.
Atunci cand "te aperi"de un adversar puternic ,trebuie sa fii in linia intai ca sa poti oferi o strategie consistenta -daca vrei sa castigi un razboi.
D-l Geoana,deocamdata triumfeaza pe promisiuni si intelegeri scrise anticipat !
Cred ca aceasta strategie poate fi asociata cu "arhiva "istoriei sec.XIV-XV(aliante,asocieri cu tradatori de tara ori proscrisi ,venetici...etc)

Sa nu uitam ca suntem in sec.XXI si avem o democratie castigata cu varsarea de sange a tineretului care a luptat pentru o cauza nationala nobila .
Si in Statele Unite fostul presedinte a facut gafe de mari proportii timp indelungat aducand statul american in prag de colaps economic .
Actualul Obama,incearca acum sa redreseze si sa gaseasca modalitatea -tot prin imprumuturi de la China -ca sa fie Ok....
Nemultumiti ....exista peste tot in aceasta lume....insa putini inteleg ce inseamna sa conduci o tara,un stat .
Sa acuzi un Presedinte al unei tari de toate "faradelegile"comise in fapt de altii (care aveau atributii in domeniu),inseamna ca nu exista discernamant suficient intre alegerea dintre bine si rau,atributii si raspundere,s.a.m.d.
Votati asa cum considerati Dv.ca este corect.
Pana la deschiderea urnelor,mai sunt doar cateva ore....
Deci,
VERDICTUL ROMANIEI VA FI DAT IN MAXIMUM 48 DE ORE -apoi vom realiza ceea ce a decis poporul roman.

Sa auzim numai de bine !
cu respect si consideratie,
rodica_post
rodica_post a scris:

1) ..Evitarea unor raspunsuri directe la obiect si modul de abordare in care mereu invoca acelasi slogan:"eu si guvenul Yohanis"...este cea mai buna explicatie logica ca aceasta persoana nu poate sa faca nimic fara "suport" si influiente ale altor persoane.
Nu conteaza cine sunt,doar imaginea publica conteaza ori "sfaturile " si propunerile celorlalti.
Un Presedinte cu o adevarata personalitate nu ar face asa ceva.
Capacitatea de perceptie trebuie sa fie individuala in primul rand .
2) Cred ca aceasta strategie poate fi asociata cu "arhiva "istoriei sec.XIV-XV(aliante,asocieri cu tradatori de tara ori proscrisi ,venetici...etc)
Sa nu uitam ca suntem in sec.XXI si avem o democratie castigata cu varsarea de sange a tineretului care a luptat pentru o cauza nationala nobila .
3) Sa acuzi un Presedinte al unei tari de toate "faradelegile"comise in fapt de altii (care aveau atributii in domeniu),inseamna ca nu exista discernamant suficient intre alegerea dintre bine si rau,atributii si raspundere,s.a.m.d.
4) Votati asa cum considerati Dv.ca este corect.

1) Tocmai asta este esenta: alegerea intre un presedinte autoritar( ca sa fiu indulgent) si unul care colaboreaza cu toti cei din jurul sau
2) Este exact invers: au trecut vremurile in care regi si imparati faceau si desfaceau. Acuma presedintele nu- si mai face de cap niciunde in lumea civilizata. Chiar si in SUA( apropo) presedintele face doar ce- i spun altii. I se cere doar sa aiba un comportament " adecvat" si evident o aparenta de personalitate autocrata. Prefer o prezenta serioasa decat un histrion
3) Este normal din moment ce le- a generat direct sau indirect. Cea mai mare eroare: s- a confundat badarania cu sinceritatea( vezi si Gigi Becali)
4) Evident!
Va doresc toate cele bune, dar nu pot sa va doresc si succes din moment ce ar fi contra succesului meu. Nu pot sa fiu chiar asa de fair play. Scuze!
BUNA ZIUA và màrturiseasc cà a fost greu sà mà abtin douà sàptàmani, sà nu fac nici un comentariu ,am obs. pur si simplu eternul spectacol.daca la 22/11/2009 a fost usor de dat un vot acum e mai greu,binenteles votul conform legii e secret asadar nu voi raspunde direct,din pacate nu este un vot dat cu placere la o persoana in care sa pot zice ca pot sa sper ceva,este un vot de razbunare pe alta persoana care se duce la Constanta si promite la toata sala plina de tineri ca le va face case mari bune si foarte ieftine,vorbesc tot de acea persoana care promite in Italia in fata unor horopsiti ai soartei 25000euro de persoana celor care se vor intoarce acasa.Stiu este poate o judecata de rahat dar din doi rài pe cine sa aleg,macar asa unul va invata sa nu mai minta cu nerusinare.Vreau sa va relatez la toti cititorii acestor randuri un fapt destul de curios seamana cumva cu solidaritatea celui neajutorat:dupa vanzarea voturilor catre necoptul Geoana,comunitatea din care fac parte (pana acum foatre impartira ca preferinte de vot) au hotarat sa voteze pe Basescu .este o lectie data de alegatori care si au pus sperantele in cineva, dar sperantele nu sant de vanzare,asta va trebui sa invete politica noastra.

Alte discuții în legătură

Cu cine ati votat? lilicrin lilicrin Stiu ca votul este secret, dar haideti sa facem un mic sondaj si o adunare sa vedem, dupa parerea forumului AvocatNet, cine ne va fi presedinte in urmatorii 5 ... (vezi toată discuția)
Unde fugim de alegerile astea? Ana-Maria  Dutescu Ana-Maria Dutescu Doamne, de ce m-ai pedepsit sa ma nasc in Romania? La 20 de ani de la caderea ceausismului astept cu interes caderea basescismului, am ajuns sa-l vad pe ... (vezi toată discuția)
Votul, intre utopia doctrinara si interesul real al votantului elga50 elga50 Ce luam in considerare cand votam, daca votam? Doctrina utopica, imaginea liderilor de partid, interesul nostru individual sau ce altceva? (vezi toată discuția)