avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 948 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intreþinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intreþinere

buna tuturor,

deoarece si eu ma aflu in divort, urmeaza prima infatisare si este "primul" o singura intrebare ma framanta deorece salariul meu net depaseste 9000 de ron ma intreb oare si in acest caz tot 25% se va dicta? Eu sunt responsabil de ce am facut copil dar cu 2500 de ron va traii toata familie ei fericita urmatorii 18 ani.

Ce parere aveti am vreo sansa la mai putin de 25%???

va multumesc
deci,misiunea este pe un termen de sase luni...banii ii voi primi lunar acolo(cred)
Cum poate afla ea cand ma intorc dupa 6 luni ce suma ii se cuvine din acei bani?In acest moment procentul il calculeaza unitatea si ii administreaza intr-un cont al ei(salariul din tara)...cine urmeaza sa calculeze procentul din aceasta suma pe cele 6 luni si cine se va ocupa sa ii vireze intr-un cont?Chiar nu stiu ce am de facut...si nici nu imi doresc sa avem probleme...dar nici sa ii acord o suma marisoara daca nu este cazul...
Mai mult despre cum mi se acorda dincolo acest salar chiar nu am habar...dar macar vreau sa ma informez pentru a evita sa imi fac planuri cu o banii care ii se cuvin(asta daca intradevar)...
Prin urmare sunt la fel de nedumerit...nu a mai intalnit nimeni cazuri similare?
Un ajutor in deslusirea enigmei nu ar prinde rau!#-o
Omului i se retine, in mod gresit, peocent de 25% din venituri. Daca luna asta are 1000 de lei, i se retin 250 calculati la contabilitate. Daca luna viitoare are 2000 de lei, i se retin 500. Mereu 25%, de unde si pana unde daca ultima luna are suma mai mare ramane aceea, chiar daca nu mai face aceeasi bani??... Suma nu se mentine niciodata de le o luna la alta, se recalculeaza mereu...
Venitul din salarii nu este considerat un venit permanent, ci un venit cu caracter constant, stabil, "venituri periodice" le numeste exact legea... La fel este si venitul din activitatea unor societati comerciale etc. Orice venit din munca, in principiu. Astfel, daca militarul obtine acei bani ca si venit din munca... ;) ei bine, din pacate...
Avand in vedere insa dispozitiile pentru poprire, cred ca tertul poprit ar trebui sa trimita instantei care a trimis din oficiu hotararea o cerere de clarificare a popririi, intrucat aceasta se face pentru anumite sume si nu penstru anumite procente. In acest caz, este necesara stabilirea, de catre instanta, a sumei pe care sa o opreasca tertul poprit.
Parerea mea.
NU stiu in ce am de facut!
Pai... v-am mai spus. Mergeti si cereti actele in baza carora veti primi banii. Vedeti ce scrie in ele. Vedeti si exprimarea exacta din hotarare...

Sau mergeti la o consultatie juridica, insa tot cu aceste acte, ca nu poate sti avocatul respectiv despre ce venituri e vorba pana nu vede actele.
buna seara tuturor! as vrea sa ma ajute si pe mine cineva cu un sfat ! sa va povestesc pe scurt cazul meu: am avut o prietena, deci am avut o relatie; din aceasta relatie s-a nascut un copil. pe acest copil nu am fost lasat sa-l recunosc atunci cand s-a nascut , adica in urma cu 4 ani si jumatate . eu mi-am refacut viata , m-am casatorit .acum primesc citatie pentru a recunoaste copilul , in vederea fixarii unei pensii alimentare. mentionez ca nu am convietuit legal cu mama copilului. ce aeste de facut incazul meu?
va rog sa ma ajutati!!!!:((

Alte discuții în legătură

Salariu ContSters146685 ContSters146685 Buna ziua. M-am angajat in luna septembrie la o institutie de stat si am depus cerere pentru deducere la salariu deoarece am in intretinere un minor de 14 ... (vezi toată discuția)
Deducere personala pitici pitici Ce acte trebuie pentru a beneficia de deducere personala din salariu, eventual unde pot citi. Daca copilul are peste 18 ani, este inca la scoala, dar are ... (vezi toată discuția)
Deduceri personale enco enco Daca 2 persoane traiesc impreuna in concubinaj, au acelasi domiciliu, au un copil impreuna, barbatul poate avea in intretinere si mama copilului? Mentionez ca ... (vezi toată discuția)