avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 893 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intreþinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intreþinere

buna tuturor,

deoarece si eu ma aflu in divort, urmeaza prima infatisare si este "primul" o singura intrebare ma framanta deorece salariul meu net depaseste 9000 de ron ma intreb oare si in acest caz tot 25% se va dicta? Eu sunt responsabil de ce am facut copil dar cu 2500 de ron va traii toata familie ei fericita urmatorii 18 ani.

Ce parere aveti am vreo sansa la mai putin de 25%???

va multumesc
PATRASCU_IUL a scris:

Am o problema , la care sper ca dvs imi puteti raspunde. Sunt casatorita cu un barbat care are o fiica din prima casatorie , care are 22 ani urmand cursurile unei facultati cu frecventa redusa ,am platit pensie alimentara pana la 18 ani in urma unei hatarari judecatoresti in cuantum de 180 lei dupa care pana la data de astazi timp de patru ani am platit pensie de intretinere de 300 lei de comun acord ( fara o hotarare judecatoreasca) . Astazi fata sotului solicita majorarea pensiei fara hot.jud. la 400 lei. Intrebarea mea este , pana cand trebuie sa platesc pensie de intretinere , in ce conditii , cursurile facultatii trebuie sa fie la zi sau nu conteaza ,si in ce cuantum?Mentionez ca fosta sotie a sotului este recasatorita .
Multumesc anticipat! :):)


Pensia de intretinere este datorata pana la majoratul copilului. Insa, daca acesta urmeaza cursurile unei institutii de invatamant superior, va continua sa primeasca pensia de intretinere pana la finalizarea studiilor, dar nu mai tarziu de implinirea varstei de 26 de ani.
Cursurile acestei facultati insa trebuie sa-i ocupe atat timp zilnic, incat ea sa nu poata munci, sa se afle, din cauza scolii, in imposibilitate de a se intretine prin munca.
Astfel, nu vad cum studiul la FF ar putea sa o puna intr-o situatia de imposibilitate de a munci, daca acest tip de invatamant este creat tocmai pentru cei care muncesc in acelasi timp. Prin natura lui, acest invatamant este organizat pentru ca studentul sa poata munci.
elis a scris:

Venituri pentru misiuni au caracter temporar, intrucat ele sunt acordate doar pe durata misiunii. Eu sunt de parere ca pensia alimentara se va calcula la salariul din tara.
Prin urmare nu are nici un drept si nu poate obtine nimic.....chiar daca ma da in judecata?
De unde stii ca sunt venituri temporare? Ca veniturile dintr-un contract individual de munca pe perioada determinata sunt venituri stabile, constante...
Veniturile din anumite zone nu sunt considerate constante: din jocuri de noroc, din anumite prime etc.
Pentru AVLIL

Cred ca ar trebui sa analizati situatia reala a celor care sunt in misiuni. Militarul are in tara un venit permanent de 2000 lei din care plateste 25% pensie de intretinere, adica 500 lei. Pleaca in misiune 3 luni, caci nu e obligatoriu sa fie 6, de unde mai primeste 1000 euro pe luna, iar daca banii acestia s-ar aduna la venitul pentru stabilirea pensiei ar mai insemna aprox. 950 lei. 500+950=1450 lei pe care militarul ar trebui sa-i plateasca cu titlu de pensi de intretinere. Numai ca dupa cele 3 luni de misiune, el revine in tara la venitul de 2000 lei din care ar trebui sa plateasca 1450 pensia, ceea ce depaseste cu mult cei 25% si nici nu poate sa introduca actiune de micsorare pentru ca nu au trecut inca 6 luni de la ultima marire, timp in care el tot plateste. Practica instantelor in materie de pensie de intretinere este de a acorda termnene mai scurte de judecata de la data depunerii cererii pana la judecarea fondului, iar poprirea se face imediat dupa pronuntarea de la fond, dar nu acelasi lucru se intampla si in cazul micsorarii cuantumului, cand cel care plateste trebuie sa astepte pana la ramanerea defionitiva si irevocabila a deciziei. iar in casul unui asemenea proces (de marire apensiei luand in calcul venitul din misiune), instanta va cere adeverinta de venit pe ultimele 6 luni, nu pe viitoarel 3 sau 6 cat tine misiunea.

Alte discuții în legătură

Salariu ContSters146685 ContSters146685 Buna ziua. M-am angajat in luna septembrie la o institutie de stat si am depus cerere pentru deducere la salariu deoarece am in intretinere un minor de 14 ... (vezi toată discuția)
Deducere personala pitici pitici Ce acte trebuie pentru a beneficia de deducere personala din salariu, eventual unde pot citi. Daca copilul are peste 18 ani, este inca la scoala, dar are ... (vezi toată discuția)
Deduceri personale enco enco Daca 2 persoane traiesc impreuna in concubinaj, au acelasi domiciliu, au un copil impreuna, barbatul poate avea in intretinere si mama copilului? Mentionez ca ... (vezi toată discuția)